ПОБУДОВА ЕКОНОМІЧНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

Економічна характеристика автомобіля - це залежність лінійної витрати палива (в літрах на 100 км шляху) від швидкості руху автомобіля у заданих дорожніх умовах.

Економічну характеристику розраховують для повністю завантаженого автомобіля, який рухається на вищій (п-ній) передачі у наступних дорожніх умовах:

а) по горизонтальній дорозі з коефіцієнтом опору дороги = f, прийнятим у п. 1.15;

б) по дорозі з підйомом, яка має коефіцієнт опору , прийнятий у тому ж пункті.

Вихідні дані і результати розрахунків розміщують у таблиці, виконаній за зразком табл. 9.1.

9.1. Економічна характеристика автомобіля на вищій передачі

, м/с На горизонтальній дорозі, = 0,02 На дорозі з підйомом, 0,04 рад
, кН , , кН ,
9,60 2,116 16,7 3,956 31,2

 

У стовпчику 1 таблиці записують значення швидкості руху автомобіля, запозичені зі стовпчика 1 табл. 8.1.

У стовпчику 2 записують значення сумарної сили опору рухові автомобіля по горизонтальній дорозі , запозичені зі стовпчика 4 табл. 8.1.

У стовпчику 3 наводять результати обчислення поточних значень лінійної витрати палива на горизонтальній дорозі, обчислені за співвідношенням:

, л/100 км, (9.1)

де - питома лінійна витрата палива двигуном автомобіля, кг на 1 кН сумарної зовнішньої сили опору рухові автомобіля на шляху 100 км. Її приймають такою:

≈ 7,0 кг/(кН·100 км) – для автомобілів з карбюраторними двигунами;

≈ 6,0 кг/(кН·100 км) – для автомобілів з інжекторними двигунами;

≈ 5,0 кг/(кН·100 км) – для автомобілів з дизельними двигунами з турбонаддувом;

≈ 4,5 кг/(кН·100 км) – для автомобілів з з дизельними двигунами без турбонаддуву;

- густина палива, кг/л; її приймають рівною:

▪ 0,75 кг/л для бензину;

▪ 0,83 кг/л для дизельного палива.

У стовпчику 4 записують значення сили опору дороги з підйо-мом ,запозичені зі стовпчика 4 табл. 8.2.

У стовпчику 5 наводять результати обчислення поточних значень лінійної витрати палива на дорозі з підйомом, виконані за співвідношенням (9.1).

За даними, отриманими у табл. 9.1, на аркуші міліметрового паперу формату А4, розміщеному горизонтально, будують графік економічної характеристики повністю завантаженого автомобіля – див. рис. 9.1 додатка 10.

По горизонтальній осі розміщують шкалу швидкостей руху автомобіля, яка містить значення швидкостей, наявних у табл. 8.1.

По вертикальній осі розміщують шкалу лінійної витрати палива, яка містить наявні у табл. 8.1 значення витрати палива .

На графік наносять дві лінії:

а) лінійної витрати палива під час руху по горизонтальній дорозі. Цю лінію проводять вправо до максимально можливої швидкості руху повністю завантаженого автомобіля, який рухається на вищій передачі по горизонтальній дорозі. Ця швидкість визначалась у п. 7.4.

б) лінійної витрати палива під час руху по дорозі з підйомом, прийнятим у п. 1.15. Цю лінію проводять вправо до такого значення швидкості, яке відповідає максимально можливій швидкості руху повністю завантаженого автомобіля на вищій передачі на підйом – див. п.7.4.

Крайні справа точки обох ліній з’єднують пунктирною лінією, яка показує, яким чином лінійна витрата палива залежить від зміни коефіцієнта опору дороги .

Зразок економічної характеристики, побудованої за даними табл. 9.1, наведено на рис. 9.1 додатка 10.

Вона свідчить про істотний вплив коефіцієнта приведеного опору дороги на витрату палива. При його збільшенні удвічі витрата палива теж збільшується приблизно удвічі на малих швидкостях руху і приблизно у 1,5 рази на великих швидкостях.