Вибір кількості осей і коліс автомобіля

 

Автомобільні дороги України І – ІІІ категорій розраховані на осьове навантаження до 10 т, а IV і V категорій – до 6 т (табл. 1.1). Ці вимоги, розглядувані стосовно до умов переважного застосування автомобіля і разом з його повною масою, і визначають мінімально необхідну кількість осей.

Наприклад, якщо автомобіль має повну масу = 20 т і призначений для експлуатації переважно на дорогах IV і V категорій, то мінімально необхідна кількість осей , яка забезпечуватиме навантаження на кожну з них не більше 6 т, дорівнює 3,3:

, (1.6)

де округлення до цілого числа можна робити лише у бік збільшення.

Оскільки автомобіль може мати лише дві або більше осей, то у даному випадку слід прийняти чотири осі. Але, при бажанні, кількість осей можна зменшити іншим шляхом – повернувшись до п. 1.2 і прийнявши, що автомобіль буде експлуатуватись на дорогах І – ІІІ категорій з допустимим осьовим навантаженням 10 т.

Кількість коліс на осях (мостах) автомобіля визначають за такими міркуваннями.

На керованих осях (мостах) автомобілів завжди застосовуються одинарні ведучі колеса. На некерованих осях (мостах) автомобілів можуть застосовуватись одинарні або здвоєні колеса.

Одинарні колеса на некерованих (задніх) мостах обов’язково застосовують у випадку, коли автомобіль призначено для експлуатації на всіх видах доріг і на бездоріжжі. Це забезпечує рух задніх коліс практично по сліду передніх, що підвищує прохідність автомобіля на бездоріжжі – по піску, розмоклій грунтовій дорозі тощо – рис. 1.3.

 

Рис. 1.3. Повноприводний бортовий автомобіль ЗиЛ-43273Н

з одинарними колесами на передньому і задньому мостах

 

Одинарні колеса на задніх мостах можуть застосовуватись і у автомобілів невеликої вантажопідйомності, призначених для експлуатації на дорогах з твердим покрттям – ИЖ-2715, Сitroën Berlingo, ЕРАЗ-762В, УАЗ-451М, Ford Tranzit, VW Caddy, VW Transporter тощо. Через невелику вантажопід’ємність ці автомобілі не потребують застосовування здвоєних задніх коліс, що робить їх більш простими і дешевими.

Здвоєні задні колеса (рис. 1.4) застосовують на автомобілях середньої і великої вантажопідйомності, призначених для експлуатації на дорогах із вдосконаленим покриттям та на сухих грунтових дорогах. Це забезпечує отримання максимальної вантажопідйомності автомобіля.

Прийнявши рішення про кількість коліс на осях, слід підрахувати і вказати у звіті загальну кількість коліс автомобіля і кількість коліс на задніх осях.