Дефрагментація диска

Запис файла на диск ведеться кластерами (кластер - це одиниця обміну інформацією на дисках, яка становить 2, 4 або 8 послідовних секторів на доріжці диска). В залежності від об'єму файл може займати від одного до десятків і більше кластерів.

Після кількох операцій запису нових і знищення старих файлів послідовність кластерів, в яких вони розміщені, стане фрагментованою. Тобто, кластери кожного файлу будуть розташовані на різних ділянках диска. Диск не втрачає працездатності, але в значній мірі збільшується кількість переміщень магнітних головок, що сповільнює роботу з диском і викликає зайве спрацювання механізмів дисководу. Справі можна зарадити, якщо періодично виконувати для жорстких дисків операцію дефрагментації.

Для дефрагментації диска необхідно виконати такі дії:

· виконати команду «Пуск», «Программы», «Стандартные», «Служебные»;

· у списку вибрати «Дефрагментация диска», з'явиться відповідне діалогове вікно;

· у діалоговому вікні «Выбор диска» вибрати потрібний диск і натиснути на кнопку «ОК», як показано на рис. 4.2.

Рис. 4.2. Вибір диска при дефрагментації

 

При роботі програми дефрагментації на екран виводиться карта, на якій зображено дисковий простір і хід виконання оптимізації, а також діаграма поточного процента оптимізації. Під час роботи програми дефрагментації інші роботи краще не виконувати. Звичайно, у процесі роботи диск знову стане фрагментований, тому зменшиться швидкість роботи з ним і знову виникне необхідність провести дефрагментацію.