Призначення службових клавіш

Enter − призначена для закінчення введення рядка або для введення команди в оперативну пам’ять. У текстових редакторах натискування на цю клавішу приводить до завершення абзацу.

Shift − використовується для введення великих літер та інших символів, які розташовані у верхньому регістрі символьних клавіш. Для введення символу з верхнього регістра потрібно натиснути клавішу Shift і, не відпускаючи її, натиснути на необхідну клавішу.

Caps Lock − використовується для фіксування символьних клавіш у верхньому регістрі.

Tab − клавіша табуляції. У текстових документах пересуває курсор вправо до чергової спеціально виділеної позиції, яка називається позицією табуляції. Використовуючи цю клавішу, зручно формувати стовпчики та абзаци тексту.

Esc − використовується для відміни якої-небудь дії або для виходу з якого-небудь режиму.

NumLock − використовується для переключення режиму роботи цифрових клавіш.

PrintScreen − копіює вміст екрану в пам’ять.

Ctrl і Alt − не мають самостійного призначення, але в комбінації з іншими клавішами змінюють їх призначення.

Для полегшення роботи в текстовому редакторі існує спеціальна група клавіш.

Клавіші Page Up та Page Down перегортають сторінки набраного тексту, клавіші Home та End переміщують курсор відповідно на початок та на кінець тексту. Клавіша Delete вилучає символ, що стоїть справа від курсору, а клавіша Backspase − зліва.

 

2.3.2. Миша

Миша керує рухом курсора, що знаходиться на екрані монітора. Використовуючи мишу, можна обрати необхідне меню, активізувати потрібну команду, малювати в графічному редакторі. Більшість мишок оснащені двома кнопками, але деякі миші мають додаткову кнопку або колесо посередині. Колесо використовують для швидкого перегляду (прокрутки) документів вперед та назад.

Крім звичайної миші існують і інші типи маніпуляторів (спеціальні маніпулятори), наприклад: трекболи, пенмауси, інфрачервоні миші. Трекбол, на відміну від миші, встановлюється стаціонарно, і його кулька приводиться в рух долонею руки. Перевага трекбола полягає в тому, що він не має потреби в гладкій робочій поверхні, тому трекболи знайшли широке застосування у портативних персональних комп'ютерах. Пенмаус є аналогом кулькової авторучки, на кінці якої замість пишучого вузла установлений вузол, що реєструє величину переміщення.

Інфрачервона миша відрізняється від звичайної наявністю пристрою безпровідного зв'язку із системним блоком.

 

2.3.3. Джойстик

Зазвичай джойстики не входять до комплекту ПК, оскільки мають обмежену галузь застосування. Джойстик використовується в іграх, коли недостатньо використання клавіатури та миші. Джойстик має кнопки, призначення яких визначається конкретно в кожній грі. Нові джойстики оснащені системою силового оберненого зв'язку, які створюють вібрації та поштовхи у відповідності з ігровою ситуацією.

 

2.3.4. Пристрої введення графічних даних

Для введення графічної інформації використовують сканери, графічні планшети (дигитайзери) і цифрові фотокамери. Зовнішній вигляд сканеру показано на рис. 2.10.

Сканер − це різновид фотокопіювального пристрою. Вико-ристовувати сканери нескладно: необхідно покласти оригінал на плоску скляну поверхню, під якою встановлена лінійка фотоприймальних елементів з освітлю-вачем. Вона сканує по зображенню, а далі світлові сигнали перетворюються в електричні. Таким чином в комп'ютері створюється деяка електронна копія, яка пересилається на ПК і з'являється на екрані монітора. Цю копію можна підкорегувати, зберегти для наступного використання або роздрукувати на принтері. Вико-ристовуються і сканери, що стоять вертикально. В них документи подаються через спеціальну щилину.

Рис. 2.10. Сканер