Основні фінансово-економічні фактори та індикатори бюджетної безпеки

Фактор Показники Індикатори
Величина бюджету ü Обсяг доходів бюджету ü Обсяг видатків бюджету ü Рівень перерозподілу ВВП через зведений бюджет ü Питома вага доходів бюджету у зведеному балансі фі­нансових ресурсів У країнах середнього рівня розвитку частка перерозподілу ВВП через бюджет становить 35—37 %, у високорозвинутих країнах — 45 % і більше
Ступінь збалансованості бюджету ü Розмір дефіциту, бездефіцитність чи розмір профіциту бюджету ü Розмір прихованого дефіциту бюджету (з урахуванням соціальних зобов’язань держави та ін.) ü Рівень монетизації бюджетного дефіциту (питома вага емісійних джерел його покриття) та ін. Рівень бюджетної безпеки обернено пропорційний рівню бюджетного дефіциту. За даними міжнародної статистики припустима величина бюджет­ного дефіциту в індустріально розвинутих країнах коливається в межах 3—4 % ВВП
Масштаби бюджетного фінансування ü Обсяги бюджетного фінансування Ступінь бюджетної безпеки обернено пропорційний рівню обсягів бюджетного фінансування

 

В Україні в Основних напрямах бюджетної політики на 2001 рік та на 2002 рік встановлюється: 1) перерозподіл ВВП через зведений бюджет не повинен перевищувати 30 % (без урахування Пенсійного фонду України); 2) проголошення політики бездефіцитності бюджету; 3) обсяг державних централізованих капітальних вкладень на рівні не менше 1 % доходів Державного бюджету України за пріоритетними напрямами (див. додаток 2).

Особливе місце при розгляді теми посідає проблема бюджетного дефіциту з погляду макроекономічних чинників, що його зумовлюють (економічних, соціальних, політичних тощо). Тому студентам пропонується розглянути пояснювальну модель дефіциту бюджету з урахуванням впливу макроекономічних чинників, розроблену доктором економічних наук, професором І. Ф. Радіоновою, яка є найбільш комплексною і реалістичною [52].

 

Рис. 25. Модель дефіциту бюджету з урахуванням
впливу макроекономічних чинників

 

За даною схемою, використовуючи підхід та методику розрахунків І. Ф. Радіонової, студентам слід розглянути зв’язок різних макроекономічних чинників з дефіцитом бюджету, вплив на нього таких факторів, як:

1) державні закупівлі та обсяг реального продукту (Y);

2) державні закупівлі та динаміка цін (Р) і обсяг закупівель;

3) державні витрати та виплати, пов’язані з безробіттям;

4) державні витрати і частка людей, що потребують державної допомоги;

5) відсотки за державним боргом і сплата боргів.

Боргове фінансування бюджету веде до накопичення державного боргу, який потрібно обслуговувати. Обслуговування боргу пов’язане з виплатою відсотків по ньому й поступовою сплатою основної суми боргу. Тоді зв’язок між дефіцитом бюджету, державним боргом і відсотком зі сплати боргів відображає формула:

(GnTn) – і · D= DD,

де Dта D— державний борг попередніх періодів; і · D— відсотки зі сплати процентів за боргами попереднього періоду;
GnTn — сальдо державного бюджету.

Наведена формула має такий економічний зміст:

ü джерелом відшкодування дефіциту (права частина формули) є державний борг;

ü сальдо бюджету (GnTn) збільшує державний борг, а сплата відсотків за боргом збільшує дефіцит бюджету.

Здійснюючи аналіз джерел фінансування бюджету в Украї-
ні з метою оцінки зв’язку між дефіцитом бюджету, держав-
ним боргом і відсотком зі сплати боргів, слід оцінити динамі-
ку змін у фінансуванні дефіциту бюджету за різними джере-
лами [52];

6) курс національної валюти і бюджетний дефіцит;

7) обсяг реального продукту та бюджетний дефіцит;

8) ступінь залучення ресурсу праці (рівень безробіття) та бюджетнийдефіцит. Прихований бюджетний надлишок певного року можна оцінити за такою методикою (на основі даних за 1997 р.).

Таблиця 24