Генезис та еволюція монополістичного капіталізму

Розвиток продуктивних сил та виробничих відносин, у кінцевому випадку, обумовив еволюцію капіталізму вільної конкуренції у монополістичний капіталізм. Монополістичний капіталізм має певні ознаки, а саме:

1) панування монополій;

2) переважання експорту капіталу над експортом товарів;

3) формування фінансового капіталу;

4) утворення фінансової олігархії на основі концентрації фінансового капіталу;

5) економічний поділ світу між великими монополіями;

6) територіальний поділ світу як наслідок економічної диференціації країн.

Найбільш характерними рисами монополістичного капіталізму є:

1) монополістичний капіталізм є вищою формою капіталістичної формації;

2) формування монополістичного капіталізму обумовлене розвитком науково-технічного прогресу, впровадження досягнень якого вимагали значних капітальних вкладень;

3) монополізація економіки сприяла розвитку соціальної сфери;

4) монополістичний капіталізм є однією з гнучких форм капіталізму, що забезпечило його довговічність та трансформацію у сучасних умовах.

Монополія – форма господарювання, яка основана на виключному праві власності на фактори виробництва. Економічними умовами формування монополій є концентрація виробництва та централізація (акумуляція) капіталу. Типологія монополій наведена на рис. 4.1.

 

 
 


 

Рис. 4.1. Типи монополістичних об’єднань

Природна монополія основана на виключному праві власності на природні не відтворювальні ресурси (стійка) та власності на чинник географічного походження.

Штучна монополія базується на виключному праві власності на здійснення будь-якої господарської діяльності (закрита); власності на технологічну розробку (відкрита); власності на господарську діяльність у цілому (загальна).

Слід зазначити, що формування монополій відбувалось не тільки у промисловій, але й у фінансовій сфері, що сприяло формуванню на кшталт промислової фінансової олігархії. Основні форми монополістичних об’єднань наведені на рис. 4.2.

 

 
 

 


Рис. 4.2. Основні форми монополістичних об’єднань

 

Картель– це найпростіша форма монополістичних об’єднань, яка передбачає укладення угоди між компаніями певної галузі відносно цін, обсягів збуту, ринків збуту, ринкових сегментів тощо.

Синдикат – форма монополістичного об’єднання, яка передбачає об’єднання комерційної діяльності компаній при збереженні їх юридичної та виробничої самостійності.

Трест – форма монополізації шляхом об’єднання виробничої, збутової і фінансової діяльності компаній.

Концерн – багатогалузеве об’єднання трестівського типу на основі територіальної диверсифікації (компанії можуть розташовуватись у різних країнах).

Конгломерат – багатогалузеве об’єднання шляхом поглинання функціонально не взаємопов’язаних компаній.

Транснаціональні корпорації (ТНК) – великі монополістичні об’єднання, які мають широку мережу філій у різних країнах.

Механізм формування банківських монополій сприяв розширенню функцій банків, які завдяки участі у капіталі виконували не тільки роль посередників між кредиторами та позичальниками, а й стали співвласниками, розпорядниками виробництва. І саме акумуляція промислового та банківського капіталу сприяли виникненню фінансового капіталу та фінансової олігархії.