Структура світового господарства

Системний аналіз світового господарства вимагає виокремлення його основних елементів, взаємозв’язок та взаємодія яких формують його як цілісну систему. В економічній літературі [1; 2; 14; 16; 22; 29; 30] існують різні підходи щодо визначення структурних елементів світового господарства:

1) світове господарство розглядається як сукупність національних економічних комплексів, які є його першоосновою;

2) простий арифметичний підхід до світового господарства, при якому сума зберігає всі властивості окремих складових, непридатний тому, що мова йде про особливе утворення з особливими властивостями та ознаками;

3) на даному історичному етапі національні економіки багатьох держав лише з певною умовністю можна включати до світового господарства.

Не вдаючись в детальний аналіз цих підходів, слід зазначити, що переважна більшість дослідників вказує на особливі ознаки та властивості, які притаманні світовому господарству і відрізняють його від національних економічних систем окремих країн. Це унеможливлює зведення сутності світового господарства до простої арифметичної суми економік окремих країн та регіонів світу.

Сучасна структура світового господарства є складною, органічною, багаторівневою системою взаємодії його суб’єктів у різних сферах господарювання (рис. 5.1).