Земельні ресурси регіонів світу

 

Регіон Площа земельних ресурсів, млн. км² Площа земельних ресурсів на душу населення, га Частка в світових земельних ресурсах, %
Земельний фонд Поля Луки та пасовиська Ліси Інші землі
Європа 10,7 1,5
Азія 44,3 1,4
Північна Америка 22,5 36,1
Південна Америка 17,8 7,3
Австралія та Океанія 8,5
Африка 30,3 6,4
Весь світ

 

Загальна оцінка агро природного потенціалу, земель, що оброблюються, проведена ФАО, дозволила класифікувати їх наступним чином:

- першокласні землі, які характеризуються високою врожайністю (два – три врожаї на рік), займають 400 млн га (27% земельного фонду);

- землі другого класу з валовою врожайністю 40-60% від врожайності земель першого класу займають 500 млн га (33%);

- землі третього класу з валовою врожайністю 20- 40% від врожайності земель першого класу займають 600 млн га (40%).

Скорочення врожайних земель обумовлюється використанням неправильних способів їх обробки. Багатьма дослідженнями встановлено, що через неправильну обробку було втрачено 2 млрд га земель. Щорічно світове господарство втрачає 15 млн га продуктивних земель, у тому числі 8 млн га за рахунок їх забудови, 3 млн га – через ерозію, 2 млн га висушуються та перетворюються на пустелі, 2 млн га забруднюються хімічними речовинами. Реальні можливості для збільшення масивів агро ландшафтів мають Південна Америка та Африка, але освоєння нових земель повинно здійснюватись ефективними способами з метою збереження екологічної рівноваги в цих регіонах.

Луки та пасовиська становлять 24% земельного фонду. В територіальному співвідношенні основний масив кормових угідь зосереджений в Австралії, країнах СНД, США, Китаї, Аргентині, Монголії, Бразилії – 1,6 млрд га. За якісними характеристиками пасовиська поділяються на:

першокласні – 200 млн га;

середнього класу продуктивності – 300 млн га;

низького класу продуктивності – 2000 млн га.

Таким чином, на пасовиська з високим та середнім рівнем продуктивності приходиться всього 15% всієї площі. В основному це Землі Західної Європи та США.

Лісові ресурси.Загальна площа лісів світу складає 4 000 млн га. Середня лісистість суші становить 30%, запас деревини 350 млрд м³, з них 127 млрд м³ – деревина хвойних порід. Сучасний розподіл лісових площ обумовлений тривалою еволюцією рослинного покриву та їх господарського освоєння. Світові лісові ресурси та їх розподіл за регіонами наведено в табл. 8.3.

 

Таблиця 8.3