Лісові ресурси світу

 

Регіон Площа лісів, млн га Лісова площа на душу населення, га Загальні запаси деревини, млрд. м³
Країни СНД
Європа 0,3
Азія 0,2
Африка 1,3
Північна Америка 2,5
Латинська Америка 2,2
Австралія та Океанія 6,4
Світ у цілому 4 000 0,8

 

Найбільшим потенціалом лісових ресурсів володіє Євразія, на території якої зосереджено 40% всіх лісів та 42% світових запасів деревини. В країнах Африки зосереджено 18% лісів та 17% запасів деревини, в країнах Північної Америки – 17% та 17%, Латинської Америки – 23% та 26%, Австралії та Океанії – 4% та 1,4% відповідно.

Сучасний розвиток світової економіки супроводжується постійним збільшенням споживання лісових ресурсів. Зараз деревина є основою для виробництва більш як 20 000 різноманітних продуктів. Потреби світового господарства у деревині складають 2,6 млрд м³, у той час як можливості лісових масивів – тільки 2,5 млрд м³. Половина світової заготівлі деревини використовується у вигляді палива в країнах Азії (44%), Африки (23%) та Південної Америки (17%). В розвинутих країнах деревинне паливо складає тільки 4% від загального обсягу паливно-енергетичних ресурсів [25].

Збільшення обсягів споживання деревини може привести до скорочення лісових площ до 2,9 – 3,5 млрд га, що значною мірою вплине на загальний стан навколишнього середовища та поглибить екологічні проблеми людства.

Водні ресурси.Понад 75% планети покриті водою, загальні запаси води складають 1386 млн км². Солоні води океанів та морів становлять 97% усіх водних ресурсів Землі, близько 2% припадає на прісні води льодовиків та 1% – на прісні води річок, озер, підземних і ґрунтових сховищ, річні ресурси яких складають 47 тис км³, а можливий обсяг щорічного споживання 22-23 тис. км³. Водні ресурси використовуються переважно у сільському господарстві, частка якого у загальному водоспоживанні складає 70%, частка промисловості – 25% і лише 5% використовується на побутові потреби людей. У світовій економіці проблема водозабезпечення є однією з основних, але більше занепокоєння світового співтовариства викликає рівень очищення питної води та відповідність питної води санітарно-гігієнічним нормам та стандартам. У таких країнах, як Конго, Кірибаті, Гвінея¸ Мадагаскар, Фіджі, Гаїті, Еритрея, Екваторіальна Гвінея, Папуа-Нова Гвінея від 45 до 50% населення споживають непридатну за рівнем очищення питну воду, що викликає численні захворювання.