Інвестиційний клімат країни: сутність, фактори формування та складові елементи

Інвестиційний клімат – це ситуація в країні з точки зору потенційних іноземних інвесторів, які мають наміри вкласти в її економіку власний капітал.

За визначенням Світового банку інвестиційний клімат – це сукупність характерних для певної країни або регіону факторів, які формують можливості компаній та створюють в них стимули до продуктивних інвестицій, розширення виробничої діяльності, збільшення робочих місць.

Інтегрованим показником, який характеризує стан інвестиційного середовища, є інвестиційний потенціал – реальна здатність господарського механізму до освоєння вкладеного капіталу.

Оцінка інвестиційного клімату здійснюється потенційним інвестором з урахуванням великої кількості чинників, які залежно від рівня взаємодії суб’єктів інвестиційного процесу можна поділити на чинники макро- та мікрорівня. На макрорівні необхідно враховувати такі чинники як:

- чинники, які визначають соціально-політичну ситуацію в країні та перспективи її розвитку. До них можна віднести: стабільність політичної влади (термін знаходження при владі уряду, президента); кількість політичних партій (рівень демократії в країні); характер та ступінь державного регулювання економіки та міжнародної економічної діяльності; узгодженість правової системи з нормами міжнародного права; регулювання переміщення товарів, капіталу, робочої сили; ступінь захищеності прав власності та прав особистості; регулювання, створення та трансформації бізнесу; податкова система; антимонопольне законодавство; регулювання трудових відносин, мінімальні рівні заробітної плати та цін тощо;

- чинники, які визначають економічну ситуацію та її перспективи. До них відносять: загальний стан економіки (аналіз макроекономічних показників), становище у валютній, фінансовій та кредитній сферах, митний режим, податкові ставки та пільги тощо;

- чинники, які визначають міжнародну економічну діяльність та її перспективи: чинне законодавство в сфері зарубіжних інвестицій, формування та діяльності підприємств за участю іноземного капіталу, особливості державної політики регулювання процесів іноземного інвестування.

Кожний чинник має кількісне вираження та оцінюється в балах.

На мікроекономічному рівні інвестиційний клімат оцінюється за характером взаємовідносин компанії-інвестора та конкретних державних органів, суб’єктів господарювання, банків країни залучення інвестицій. На цьому рівні здійснюється конкретизація уособленої оцінки інвестиційного клімату в процесі реальних економічних, правових контактів іноземної компанії з середовищем країни-реципієнта.

Цей підхід дає можливість розглядати інвестиційний клімат як складову інвестиційної системи економіки країни, яка створює передумови для впливу суспільно-економічних відносин на розвиток та науково-технічне відтворення продуктивних сил шляхом активної інвестиційної діяльності.