рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Уперелічувальному квазіозначеннів дефінієнсі перелічують усі об’єкти, які входять удефінієндум.

Уперелічувальному квазіозначеннів дефінієнсі перелічують усі об’єкти, які входять удефінієндум. - раздел Образование, НОРМАТИВНІ ОСНОВИ Приклад. Арабські Цифри — Це Множина Таких Знаків: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. ...

Приклад. Арабські цифри — це множина таких знаків: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.

В описовому квазіозначенні в дефінієнсі перелічують суттєві та несуттєві ознаки об’єкта, який означають.

Приклад. Сироїжка їстівна має шапку 5—10 см у діаметрі, напівкуляста, опукло-, згодом плоско- або увігнуто-розпростерта, шільном’ясиста, сірувато-червонувата або сірувато-рожево- коричнювата, найчастіше з лілуватим відтінком, часом у центрі рудувато-оливкувата, з тонким, гладеньким краєм, гола, клейкувата, при висиханні матова. Шкірка знімається. Пластинки вузькі, білі. Спорова маса біла. Ніжка коротша за діаметр шапки, біла, зрідка рожевувата, щільна, тверда, донизу трохи звужена і часом рудувата. М’якуш білий, щільний, солодкий, при розрізуванні не міняється або трохи рудіє, з приємним запахом. Добрий їстівний гриб.

У порівняльних квазіозначенняху дефінієнсі називають об’єкт, аналогічний до зафіксованого в дефінієндумі, а далі перелічують його відмінні ознаки.

Приклад. Марс — це, як і Земля, планета Сонячної системи, що має атмосферу, відмінну від земної.

Характеристичні квазіозначення перелічують у дефінієнсі лише істотні ознаки об’єкта, які дають змогу однозначно вважати означуваний об’єкт належним до певного класу об’єктів чи ні.

Приклад. Операційна система — це така програма, яка керує роботою всіх пристроїв комп’ютера, забезпечує спілкування користувача з комп’ютером, реалізує операції введення / виведення інформації, забезпечує роботу з файлами, розподіляє ресурси комп’ютера між різними задачами та різними користувачами й забезпечує можливість роботи в мережі.

Пояснювальні квазіозначення описують певні ознаки об’єкта. При цьому опис можуть обмежувати лише частиною суттєвих ознак.

Приклад. Боровик — гриб, що має коричневу шапочку.

Скажемо також про неповні означення. їх особливістю є те, що в них не вказують на видову відмінність. Такі означення, хоча й порушують логічні норми (див. розділ 12.1.3), все ж використовують для реципієнтів із обмеженим запасом знань, наприклад, дітей.

Приклад. Олень — це лісова тварина.

Із квазіозначеннями та неповними означеннями не слід плутати псевдоозначення. До їх числа належать висловлювання на зразок: архітектура— це застигла музика; бідність — матір винахідливості; книга — джерело знань; матерія — об'єктивна реальність.Часто псевдоозначення можуть бути просто художніми порівняннями чи метафорами.

12.1.3. Вимоги до означень

У логіці сформульовані спеціальні правила означення понять. Для редактора ці правила є нормами редагування. Контроль означень здійснюють структурними (наприк­лад, використовуючи структуру дефінієнса родовидового означення), а також аналі­тичними методами.

Найчіткіше сформульовані норми для родовидових означень. У повному обсязі їх слід застосовувати і для більшості інших видів означень.

Норми для класичних означень.

Обсяги понять, означуваних дефінієндумом та дефінієнсом, повинні бути тотожними.

Приклад. Помилкове означення: журналіст — це фахівець, який пише повідомлення для засобів масової інформації.Тут помилка полягає в тому, що дефінієнс є вужчим за дефінієндум (журналісти не лише пишуть, а й готують аудіальні й візуальні повідомлення — для радіо чи телебачення).

Дефінієндум чи похідні від нього слова (синоніми, перифрази) не можуть входити до складу дефінієнса.

Помилку, викликану порушенням цієї норми, називають “колом в означенні”.

Приклад. Помилкове означення: пропагандист— це людина, яка здійснює пропаганду. Тут помилка полягає в тому, що невідоме поняття (пропагандист) означають через однокореневе з ним, а тому так само невідоме слово (пропаганда).

Складнішими для виявлення є ті випадки, коли, для прикладу, в означеннМ є термін, що визначають в означенні_2; в означенні_2 є термін, що визначають в означенні_3;... в означенні_и є термін, що є дефінієндумом означення_1. Таку помилку називають “означенням невідомого через невідоме”.

Отже, редактор повинен: по-перше, включати в означення або вихідні терміни[215], або ті, які вже коректно означені в попередній частині повідомлення; по-друге, усувати такі озна­чення, в дефінієндумах яких вжито терміни, визначені в наступній частині повідомлення.

Означення дефінієндума не можна давати через заперечення.

Приклад. Помилкове означення: яблука— це плоди, що не мають шкаралупи. У результаті такого означення до числа яблукможна віднести й сливи, оскільки вони також не мають шкаралупи.

Родова ознака повинна вказувати на найближче загальне поняття, не “пере­стрибуючи” через нього до найзагальнішого.

Приклад. Помилкове означення: ромб— це чотирикутник, у якого всі сторони рівні Тут помилка полягає в тому, що ромбслід було означати через паралелограм(родове поняття стосовно ромба),а не через чотирикутник(поняття вищого рангу, ніж паралелограм).

Видовою відмінністю повинна бути ознака або група ознак, властивих лише певному поняттю і відсутніх в інших понять, які належать до цього роду.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НОРМАТИВНІ ОСНОВИ

ЗАГАЛЬНЕ ЕДАГУВАННЯ... В ПАРТИКО... ЗАГАЛЬНЕ РЕДАГУВАННЯ НОРМАТИВНІ ОСНОВИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Уперелічувальному квазіозначеннів дефінієнсі перелічують усі об’єкти, які входять удефінієндум.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Приклад.У запитанні За наявності скількох волосинок на голові людину вважають лисою?термін лисийне має чіткого значення.
• Запитання не може містити суперечливу інформацію. Приклад. Запитання Яким із цих двох предметів відповідач поранив потерпілого, коли відомо, що цими предметами відпо

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги