Орієнтації мас-медіа

Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва» людини і облаштування суспільства й держави як порядкуючого чинника суспільства, нагадаємо, що за кордоном чітко розрізняють журналіста (англійський термін – journalist) і медіапрацівника (media-worker). Перший термін радше співзвучний з нашим поняттям «публіцист», друге визначення характеризує абсолютну більшість працівників медіасфери, які збирають інформацію, компонують сюжети, обслуговують певні сфери життєдіяльності; їхня робота має, як правило, рутинний характер, тому такі працівники можуть легко змінити триб життя й роботи, оскільки вона для них – засіб облаштуватися в житті.

Якщо світ відівчився творити ідеї, озлиденів духовно, то, крім інших чинників, викликаних войовничим наступом матеріалістичного нігілізму, причину слід шукати також у спрощенні критеріїв оцінки журналістської творчості, абсолютизації її маніпулятивної природи «сумною необхідністю», оскільки «попит породжує пропозицію». На нашу думку, настав час повернутися до найвищих зразків місійності Слова – з одного боку, і зінтегрувати усі сфери знання в продуктивне світобачення – з іншого. Якщо подбаємо про те, щоб журналістика (публіцистика) виражала той загальний дух, що його релігія втілює в сумлінні, філософія – в ідеї, історія – у фактах, мистецтво – в уяві й образах, якщо визнаємо, що лише любов до істини є моральною ос-

30 Прутцков Г. В. Введение в мировую журналистику. Антология в двух томах. – М., 2003 (у першому томі вміщено матеріали, що стосуються ораторського мистецтва античності, публіцистики Нового Заповіту, ранньохристиянської публіцистики Риму, Візантії, другий том репрезентує публіцистику Реформації, Англійської революції (XVII століття), творчість Дефо, Свіфта, Стіла, публіцистики США – Джеферсон, Пейн, Гамільтон, а також публіцистики Великої Французької Революції (1789–1794); Журналистика в мире политики. – СПб.: Издательство Михайлова В. А., 2004; Кин М.Н. Журналистика: методология профессионального творчества. – СПб, 2004.

новою світогляду творчого працівника, дефініція публіцистики може бути такою: