Таблиця 1.7

Методи визначення розміру резерву сумнівних боргів
Виходячи з платоспроможності окремих дебіторів Виходячи з питомої ваги безнадійних боргів у чистому доході від реалізації продукції, товарів, послуг на умовах подальшої оплати На основі класифікації дебіторської заборгованості

Величину резервів сумнівних боргів визначають виходячи з:

• платоспроможності окремих дебіторів (у випадку, якщо підприємство має обмежену кількість дебіторів);

• періодизації дебіторської заборгованості (у випадку, якщо підприємство має велику кількість дебіторів).

Створення резерву сумнівних боргів, виходячи з платоспроможності окремих дебіторів, передбачає аналіз платоспроможності за попередні періоди кожного з дебіторів підприємства. Для визначення суми резерву сумнівних боргів розраховують наступні показники:

1) відсоток безнадійних боргів по оплаті дебіторської заборгованості кожним дебітором за попередні періоди;

2) сума дебіторської заборгованості за звітний період .

Створення резерву сумнівних боргів, виходячи з періодизації дебіторської заборгованості, передбачає групування дебіторської заборгованості по термінах її погашення з установленням коефіцієнта сумнівних боргів для кожної групи. Для розрахунку суми резерву сумнівних боргів визначають такі показники:

1) коефіцієнт сумнівності (відсоток безнадійних боргів) по оплаті дебіторської заборгованості, виходячи з фактичної суми безнадійної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги за попередні періоди, згрупованої по збільшенню термінів непогашення;

2) суму поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, згрупованої по відповідних групах збільшення термінів її непогашення.

Для нарахування та обліку резервів сумнівних боргів «Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій» та Інструкцією про його застосування передбачений балансовий контрактивний рахунок 38 «Резерв сумнівних боргів».

Створення резерву відображається у кореспонденції з рахунками обліку витрат та рахунками обліку дебіторської заборгованості.

Зменшення нарахованих резервів відображається у кореспонденції з рахунками обліку доходів.

Аналітичний облік на рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів» ведуть в розрізі боржників або по термінах непогашення дебіторської заборгованості.

Нарахування резерву сумнівних боргів на дату балансу супроводжується записом:

дебет субрахунку 944 «Сумнівні й безнадійні борги»;

кредит рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів».

Списання безнадійної дебіторської заборгованості протягом звітного періоду:

дебет рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів»;

кредит рахунка 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

У випадку перевищення безнадійних боргів нарахованого резерву сумнівних боргів здійснюють запис:

дебет субрахунку 944 «Сумнівні й безнадійні борги»;

кредит рахунка 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

Суму списаної дебіторської заборгованості враховують на забалансовому субрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість» протягом не менше трьох років від дати списання для спостереження за можливістю її утримання у разі зміни майнового стану боржника.

Дебіторську заборгованість остаточно списують із субрахунка 071 після надходжень суми в порядку відшкодування або в зв’язку із закінченням терміну обліку такої заборгованості.

Відновлення суми заборгованості, що раніше була визнана безнадійною в результаті зміни фінансового становища покупця, відображається записом:

дебет рахунка 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками»;

кредит рахунка 716 «Відшкодування раніше списаних активів».

Нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період відбивають у «Звіті про фінансові результати» в складі інших операційних витрат (рядок 090).

При використанні методу створення резерву на підставі платоспроможності окремих дебіторів і періодизації дебіторської заборгованості загальну суму розрахованого резерву заносять в дебет субрахунка 944 і кредит рахунка 38 за умови, що початкове сальдо резерву є нульовим.

Якщо початкове сальдо рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів» кредитове, то запис на нарахування здійснюють на різницю між розрахованою сумою резерву і залишком резерву, тобто так, щоб кінцеве сальдо рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів» дорівнювало розрахованій величині резерву сумнівних боргів на дату балансу.

Заборгованість за всіма видами, що визнана безнадійною, повинна бути виключена з активів Балансу і списана:

• дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується за рахунок резерву сумнівних боргів, що не впливає на фінансові результати;

• інші види дебіторської заборгованості, яка визнана безнадійною, списуються безпосередньо на витрати в тому періоді, коли заборгованість була визнана безнадійною.

Якщо сума безнадійної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги перевищує суму резерву сумнівних боргів, то різниця списується безпосередньо на витрати періоду:

дебет 944 «Сумнівні й безнадійні борги»,

кредит 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

Виходячи із змісту п.8 П(С)БО 10, обов’язковим є контроль за величиною резерву сумнівних боргів на дату балансу.

Відповідно до методики величина коефіцієнтів сумнівності для кожної з груп дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги може змінюватися залежно від зміни показників періоду спостереження.

Припустимо, що підприємство оцінює величину резерву сумнівних боргів на 31 березня 2001р. Для спостереження обраний період з жовтня 2000р. по березень 2001р. і протягом періоду спостереження безнадійна дебіторська заборгованість списувалася так, як показано в табл. 1.8.