Таблиця 1.10

Рік Чистий дохід від реалізації продукції, товарів, послуг на умовах наступної оплати Сума дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, що визнана безнадійною

Коефіцієнт сумнівності, розрахований на підставі показників табл.1.10., склав: 9000 грн.: 15000000 грн. = 0,0006.

Принципова відмінність даного методу від методу класифікації дебіторської заборгованості полягає в тому, що отримана в результаті величина резерву сумнівних боргів не є обмеженням резерву сумнівних боргів, яку необхідно показати на дату балансу. Величина резерву сумнівних боргів додається до сальдо такого резерву на дату балансу.

Відповідно до норм останнього абзацу п.8 П(С)БО 10 максимальна величина резерву сумнівних боргів — це 50% від первісної (балансової) вартості дебіторської заборгованості, по якій такий резерв створювався.

Якщо підприємство сумнівається в платоспроможності дебітора, то весь його борг резервується як сумнівний записом Дт 944 «Сумнівні і безнадійні борги» — Кт 38 «Резерв сумнівних боргів». Якщо ж підприємство має достатні підстави одразу визнати борг такого дебітора безнадійним, то воно вправі одразу списати такий борг у витрати без резервування записом Дт 944 «Сумнівні й безнадійні борги» — Кт 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» і потім спостерігати за таким боргом, записавши його по субрахунку 071 «Невідшкодовані нестачі й втрати від псування цінностей».

Методика оцінки платоспроможності дебіторів дозволяє застосовувати її для оцінки заборгованості за реалізовані продукцію, товари, роботи, послуги, оформлену векселем.

Метод оцінки окремих дебіторів можна використовувати для оцінки поточної дебіторської заборгованості, відмінної від дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, яка наведена на стор. 210 «Інша поточна дебіторська заборгованість».

Дебіторська заборгованість за продукцію, товари,
роботи, послуги, забезпечена векселем

Векселі, отримані в забезпечення дебіторської заборгованості за продукцію, товари, послуги, відбивають у Балансі за номінальною вартістю.

Векселі, отримані на дату Балансу, варто відбивати в Балансі, як і дебіторську заборгованість за реалізовані продукцію, товари, роботи, послуги, за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату Балансу необхідно розраховувати величину резерву сумнівних боргів виходячи з платоспроможності окремих дебіторів по векселях або на основі періодизації дебіторської заборгованості, забезпеченої векселями. Для обліку резерву сумнівних боргів по векселях доцільно відкрити відповідний субрахунок до балансового контрактивного рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів». Записи по нарахуванню резерву і його використанню аналогічні записам щодо резерву сумнівних боргів по дебіторській заборгованості.

Поточна дебіторська заборгованість, не зв’язана з реалізацією продукції, товарів, робіт, послуг, що визнана безнадійною, списується з балансу прямим списанням з відображенням втрат у складі інших операційних витрат Звіту про фінансові результати (рядок 090) і враховується на забалансовому рахунку 071 «Невідшкодовані нестачі й втрати від псування цінностей».

Дебіторська заборгованість за розрахунками

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом це дебіторська заборгованість фінансових і податкових органів, а також переплата за податками, зборами та іншими платежами до бюджету. Облік такої заборгованості ведуть на рахунку 641 «Розрахунки за податками» й частково на рахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами». Крім платежів до бюджету на рахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами», здійснюють облік платежів до позабюджетних фондів.

Дебіторська заборгованість за виданими авансами — сума авансів, наданих іншим підприємствам у рахунок наступних платежів.

Дебіторська заборгованість за розрахунками з нарахованих доходів — сума нарахованих дивідендів, процентів, роялті та інших, що підлягають надходженню.

Дебіторська заборгованість за розрахунками з внутрішніх розрахунків — сума заборгованості зв’язаних сторін і дебіторська заборгованість з внутрішньовідомчих розрахунків.

Інша поточна дебіторська заборгованість — це дебіторська заборгованість, яка належить до оборотних активів, але не може бути віднесена до попередніх статей дебіторської заборгованості.

Повернення товарів покупцями

Дебіторська заборгованість за реалізовану продукцію (товари) зменшується на суму повернутої продукції (товарів) від покупців.

Відповідно до «Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств» для обліку вартості повернутих покупцем продукції і товарів передбачений субрахунок 704 «Відрахування з доходу». По дебету цього субрахунка відбивають вартість повернутих продукції і товарів, а також інші суми, що підлягають відрахуванню з доходу, а по кредиту — списання дебетових оборотів на рахунок 79 «Фінансові результати».

Повернення товарів (продукції) протягом звітного періоду відбивають на субрахунках бухгалтерського обліку записами:

дебет субрахунка 704 «Відрахування з доходу»;

кредит субрахунка 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»;

кредит субрахунка 301 «Каса в національній валюті».

Але якщо величина реалізації наприкінці звітного періоду є досить значною, наприклад, підприємство закінчує виконання масштабного контракту, а досвід минулих років свідчить, що середній відсоток повернень буде в межах 4-6%, то в звітному періоді варто зробити коректування суми реалізації, щоб дотримати принцип відповідності доходів і витрат, а також не спотворити прибуток звітного періоду. У цьому випадку доречно створити резерв по повернутих товарах, який можна обліковувати на окремому субрахунку до рахунка 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками». Для цього треба зробити запис:

дебет субрахунка 704 «Відрахування з доходу»,

кредит субрахунка 363 «Резерв повернення товарів».

Відповідно сума обороту субрахунка 704 «Відрахування з доходу» в звітному періоді буде показана у складі «Інших відрахувань з доходу» і зменшити чистий прибуток від реалізації. На суму сальдо субрахунка «Резерв повернення товарів» буде відніматися дебіторська заборгованість за реалізовані продукцію, товари, роботи, послуги.

Бартерні операції

Бартер — це господарська операція, що припускає розрахунок за реалізовані продукцію, роботу, послуги в іншій, відмінній від грошової формі, включаючи які-небудь види погашення (заліки) між сторонами без проведення грошових розрахунків.

У виторг від реалізації продукції включається вартість готової продукції, відвантаженої по бартерних контрактах. Такі операції в обліку відбивають на рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» у кореспонденції з рахунком 70 «Доходи від реалізації». Одночасно на суму ПДВ робиться запис по Дт 70 «Доходи від реалізації», Кт 641 «Розрахунки за податками».

Отримані в обмін по бартеру товари повинні бути оприбутковані наступною кореспонденцією: Дт 20 «Виробничі запаси» Кт 63 «Розрахунки з постачальниками і підрядниками». Заборгованість покупця — 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» погашається взаємним заліком заборгованості постачальнику — 63 «Розрахунки з постачальниками і підрядниками».

Запитання для контролю засвоєння знань

1. Які критерії визнання дебіторської заборгованості?

2. Як відрізняється безнадійна й сумнівна дебіторська заборгованість?

3. Які існують методи визнання резерву сумнівних боргів?

4. Чи обов’язково визнавати резерв сумнівних боргів і вести його облік?

5. Що є підставою для визначення резерву сумнівних боргів?

6. Чим відрізняється безнадійна дебіторська заборгованість від сумнівної заборгованості?

7. Відносно якої дебіторської заборгованості розраховується резерв сумнівних боргів?

8. Як вибрати метод розрахунку величини резерву сумнівних боргів?

9. Чи можна використовувати одночасно декілька методів розрахунку сумнівних боргів?

10. Чи є обмеження розміру резерву сумнівних боргів?