Таблиця 1.14 — Безоплатне одержання основних засобів

Господарські операції Дт Кт

 

1. Відбито формування первісної вартості об’єкта основних засобів
2. Витрати на транспортування, монтаж, демонтаж
3. Сума ПДВ за послуги
4. Введений в експлуатацію об’єкт основних засобів
5. Визнання доходу одночасно з початком амортизації

Переоцінка основних засобів

Первісна вартість об’єкта основних засобів не є постійною величиною і може змінюватися. Така зміна може відбуватися в різних напрямках унаслідок переоцінки, поліпшення технічних характеристик чи часткової ліквідації об’єкта.

Підприємство переоцінює основні фонди, коли залишкова вартість більше ніж на 10% відрізняється від справедливої вартості на дату балансу. Переоцінка проводиться для всіх об’єктів групи основних засобів, до яких відноситься об’єкт.

Переоцінка первісної вартості та суми зносу основних фондів визначається множенням відповідно первісної вартості та суми зносу основних фондів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки встановлюється шляхом ділення справедливої вартості переоціненого об’єкта на його залишкову вартість.

Дані про зміну первісної вартості і суми зносу заносяться до регістрів бухгалтерського обліку.

Сума дооцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів включається до складу додаткового капіталу, а сума уцінки — до складу витрат.

При цьому переоцінка являє собою операції по збільшенню первісної вартості об’єкта і їхнього зносу — дооцінку, операції по зменшенню первісної вартості об’єкта і їхнього зносу — уцінку. Підприємство самостійно розраховує коефіцієнт, за допомогою якого буде коригуватися первісна вартість об’єкта і знос. За ПБО 7 цей коефіцієнт називається індексом переоцінки і визначається співвідношенням справедливої вартості до залишкової вартості. Переоцінка визначається множенням первісної вартості об’єкта і суми нарахованого зносу на індекс переоцінки.

Якщо переоцінка здійснюється вперше, то у разі дооцінки в бухгалтерському обліку будуть наступні проводки (табл. 1.15).