Таблиця 1.15 — Переоцінка основних засобів, що здійснюється вперше

Господарські операції Дт Кт
1. Сума дооцінки нарахованого зносу
2. Сума дооцінки залишкової вартості
3. Сума уцінки нарахованого зносу
4. Сума уцінки залишкової вартості

Сума дооцінки залишкової вартості включається до складу додаткового капіталу, а сума уцінки — до складу витрат. Слід мати на увазі, що ПБО 7 встановлює необхідність у разі переоцінки об’єкта на ту ж дату здійснити переоцінку всіх об’єктів групи, до якої даний об’єкт відноситься.

Поліпшення технічних характеристик об’єкта основних засобів

Для цілей бухгалтерського обліку заходи з поліпшення основних засобів слід поділяти на:

1) заходи, здійснення яких приведе до збільшення майбутніх економічних вигод від використання цього основного засобу (модернізація, реконструкція, добудування і т.д.);

2) заходи, здійснення яких спрямоване на підтримку робочого стану об’єкта й одержання в майбутньому економічних вигод, що були притаманні об’єкту на початку використання (усі види ремонтів, технічне обслуговування).

Прийняття закінчених робіт з ремонту і поліпшення основних засобів оформляється актом прийому-передачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів.

На підставі аналізу ситуації та суттєвості витрат на ремонт і поліпшення основних засобів керівництво підприємства приймає рішення про характер та ознаки здійснених робіт. Зокрема, заміна окремих важливих деталей (частин) може бути відображена як заміна об’єкта основних засобів, якщо строк корисного використання такої частини відрізняється від строку корисного використання основних засобів, до яких ця частина відноситься. Така заміна відображається як капітальна інвестиція у придбання нового об’єкта основних засобів і списанням заміненого об’єкта.

Витрати на поліпшення основних засобів для відновлення майбутніх економічних вигод визнаються капітальними інвестиціями за умови, що балансова вартість активу не перевищує суми очікуваного відшкодування.

Сумою очікуваного відшкодування вважається більша з двох оцінок: чиста вартість реалізації або справжня вартість майбутніх чистих грошових надходжень від використання основних засобів, яка включає його ліквідаційну вартість.

Затрати на капітальний ремонт основних засобів можуть бути визнані капітальними інвестиціями, якщо витрати на нього можуть бути ідентифіковані з окремою замортизованою частиною основних засобів, або якщо ціна придбання активу вже відображає необхідність здійснити у майбутньому витрати для приведення активу в стан, придатний для використання.

Усі витрати, пов’язані з проведенням 1-го типу заходів, повністю відносяться на збільшення первісної вартості об’єкта й у бухгалтерському обліку супроводжуються наступними записами (табл. 1.16).