Облік довгострокових зобов’язань по облігаціях та фінансовій оренді

Нормативні документи:

Закон України «Про оренду державного і комунального майна» від 10.04.1992 №2269-XII;

Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 4.10.1995 №786;

Порядок відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов’язаних з приватизацією та орендою державних підприємств №121 від 19.06.1996;

Порядок викупу орендарем оборотних матеріальних засобів, затверджений Кабінетом Міністрів України 10.08.1995 №629;

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затверджене наказом Мінфіну України від 26.04.2000р. №91;

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.99 м. №291;

П(С)БО 13 «Фінансові інструменти», затверджене наказом Мінфіну України від 31.11.2001 № 559.

Терміни і визначення

Оренда — угода, за якою орендатор одержує право користування необоротним активом за плату протягом узгодженого з орендодавцем строку.

Операційна оренда — оренда інша, ніж фінансова.

Фінансова оренда — оренда, що передбачає передачу орендарю всіх ризиків і вигод, пов’язаних з правом користування і володіння активом.

Негарантована ліквідаційна вартість — частина ліквідаційної вартості об’єкта оренди, отримання якої орендодавцем не забезпечується або гарантується тільки зв’язаною з ним стороною.

Орендна ставка відсотка — ставка відсотка, за якою теперішня вартість суми мінімальних орендних платежів і негарантованої ліквідаційної вартості дорівнює справедливій вартості об’єкта фінансової оренди на початок терміну оренди.

Оренда цілісних майнових комплексів

Орендодавцями цілісного майнового комплексу можуть бути:

а) Фонд державного майна, його відділення і представництва;

б) органи, уповноважені Верховною Радою Автономної республіки Крим;

в) органи місцевого самоврядування майном щодо цілісного майнового комплексу, який знаходиться в комунальній власності;

г) підприємства з дозволу фонду державного майна й органів місцевого самоврядування.

Орендарями цілісного майнового комплексу можуть бути:

а) організації орендарів, створені членами трудового колективу;

б) інші юридичні особи і громадяни України, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності;

в) фізичні і юридичні особи іноземних держав і особи без громадянства.

Оренда цілісного майнового комплексу відповідно до діючого законодавства класифікується як фінансова, якщо договором передбачена передача власності на об’єкти, по закінченні термінів оренди, і як оперативна, якщо передбачене повернення об’єкта орендодавцю.

Відмінною рисою оренди цілісного майнового комплексу є те, що між суб’єктами орендних відносин виникають права й обов’язки не тільки з приводу орендованих основних засобів, але й інших необоротних активів, тому що майно цілісного майнового комплексу включає:

- основні засоби та інші необоротні активи;

- кошти й цінні папери з обліком дебіторської і кредиторської заборгованості;

- оборотні матеріальні активи.

Основні засоби та інші необоротні активи передаються орендодавцями в оренду.

Кошти й цінні папери надаються орендарями на умовах кредиту, із сплатою відсотків за ставкою рефінансування НБУ.

Інші оборотні матеріальні активи викуповуються підприємством.

Облік майна, що здається в оренду на державному підприємстві

У разі виділення цілісного майнового комплексу структурного підрозділу підприємства складається розподільний баланс. Ця обставина обумовлює особливості оренди цілісного майнового комплексу структурних підрозділів державних підприємств. При проведенні процедури складання розподільного балансу бухгалтерський облік державного підприємства зводиться до контролю за станом зданого майна, а також за порядком розрахунків між орендарем і державою (державним бюджетним і державним позабюджетним фондом приватизації).

Викуп оборотних матеріальних активів

Викуп оборотних матеріальних активів здійснюється відповідно до «Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів», затвердженого Кабінетом міністрів України 10.08.1995 №629. Здійснюється на підставі договору купівлі–продажу, що складається одночасно з договором оренди. Кошти від викупу зараховуються в позабюджетний державний фонд приватизації залежно від суб’єкта права власності на орендоване майно.