Таблиця 2.28 — Бухгалтерські проводки розрахунків по страхуванню

Господарські операції Д-т К-т
Списання прямих витрат на соціальні заходи
Нараховано внесок на обов’язкове соціальне страхування (з використанням рахунків класу 8) 822, 23, 91, 92, 93 652,
Нараховано внески на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття (з використанням рахунків класу 8) 823, 23, 91, 92, 93
Нарахування внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування (з використанням рахунків класу 8) 23, 91 92, 93  
Перерахування заборгованості по внесках по обов’язковому державному пенсійному страхуванню, обов’язковому соціальному страхуванню на випадок безробіття, заборгованості по обов’язковому соціальному страхуванню  

По дебету субрахунка 654 «За індивідуальним страхуванням» відображається:

— перерахування сум страхового відшкодування по договорах особистого страхування;

по дебету субрахунка 655 «За страхуванням майна» відображається:

— перерахування сум страхових платежів по договорах зі страховими компаніями в кореспонденції з рахунками по обліку коштів;

— вартість майна, утраченого по страхових випадках, що відшкодовується за рахунок страхових компаній, у кореспонденції по кредиту з рахунками «Матеріали», «Готова продукція», «Основні засоби» та інші, у тому числі з рахунком «Нестачі й втрати від псування цінностей».

По кредиту субрахунків 654 «За індивідуальним страхуванням», 655 « За страхуванням майна»:

— нарахування сум страхових платежів по договорах майнового й особистого страхування в кореспонденції з рахунком обліку витрат на виробництві або інших джерелах страхових платежів;

— надходження сум страхових відшкодувань по договорах зі страховими компаніями в кореспонденції з рахунками по обліку коштів;

Некомпенсовані страховими відшкодуваннями втрати від страхових випадків списуються вдебет рахунка 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Кредитове сальдо цих субрахунків відображає:

— заборгованість підприємства страховим компаніям по укладених договорах майнового й особистого страхування;

— суми страхових відшкодувань, отриманих підприємством від страхових компаній відповідно до договору страхування.

Облік розрахунків по податках

У процесі своєї діяльності підприємства роблять платежі до бюджету відповідно до системи оподатковування в Україні.

Платежі в бюджет розподіляються на загальнодержавні й місцеві податки, внески і збори.

До загальнодержавних податків і зборів відносяться:

1) податок на додану вартість;

2) акцизний збір;

3) податок на прибуток підприємства;

4) державне мито;

5) плата за землю;

6) рентні платежі;

7) податок з власників транспортних засобів;

8) збір на геологорозвідувальні роботи;

9) збір за спеціальне використання природних ресурсів;

10) збір за забруднення навколишнього середовища та ін.

Місцеві податки включають такі платежі:

1)податок на рекламу;

2)комунальний податок;

3)готельний збір;

4)збір по паркуванню автотранспорту;

5)ринковий збір;

6)податок з доходів фізичних осіб та ін.

По кожному виду податку і збору є методика визначення величини і розміру платежу, встановлені конкретні терміни їхньої сплати, відповідальність платників і т.п. Усі ці положення зафіксовані законодавчими актами, в тому числі законами України (про податок на додану вартість, про податок на прибуток підприємства, про плату за землю, про акцизний збір), постановами Кабінету Міністрів України (методика розрахунку орендної плати державними підприємствами, про збір за забруднення навколишнього середовища), інструкціями, методичними вказівками міністерств та інших державних органів (про податок з доходів фізичних осіб і т.д.).

Для узагальнення інформації про розрахунки підприємства по всіх видах платежів у бюджет, включаючи податки з працівників підприємства і по фінансових санкціях, що стягуються в доход бюджету, призначений рахунок 64 «Розрахунки по податках і платежах». По кредиту цього рахунка відображають нарахування податків і платежів у бюджет, по дебету — їхнє перерахування до бюджету, списання. Цей рахунок враховує як зобов’язання підприємства перед бюджетом (кредитове сальдо), так і його активи (дебетове сальдо), що означає переплату бюджету по якому-небудь збору або платежу.

Рахунок 64 має такі субрахунки:

641 «Розрахунки по податках», на якому ведуть облік податків відповідно до чинного законодавства. Це податок на прибуток, ПДВ, акцизний збір, податок з доходів фізичних осіб та ін.

642 «Розрахунки по обов’язкових платежах». На цьому субрахунку ведуть облік розрахунків по зборах (обов’язкових платежах). До них слід віднести готельний збір, збір за забруднення навколишнього середовища та ін.

643 «Податкові зобов’язання», призначений для обліку суми податку на додану вартість, визначеної, виходячи із суми отриманих авансів (попередньої оплати) за продукцію, товари, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню або виконанню.

644 «Податковий кредит», призначений для обліку суми податку на додану вартість, на яку підприємство придбало право зменшити податкове зобов’язання.

У табл.2.29 наведені основні бухгалтерські проводки розрахунків по податках і платежах.