Забалансовий облік активів і зобов’язань

нормативні документи:

План рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організацій і установ, затверджений наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999р.;

Наказ Мінфіну від 12.12.2003р. №671 «Зміни і доповнення до Плану рахунків бухгалтерського обліку» від 30.11.1999р. № 291.

Діюче підприємство має у своєму розпорядженні певні цінності, що по праву йому не належать, але тимчасово їм використовуються. Це можуть бути орендовані основні засоби, товарно-матеріальні цінності на відповідальному збереженні, переробці, комісії, монтажі.

Крім того, підприємство може видавати (одержувати) які-небудь письмові гарантії на умовні права і зобов’язання, пов’язані з кредитуванням, позиками.

Кожне підприємство має бланки строгого обліку — це бланки доручень, путівок, різних видів квитків, талонів на харчування і т.д.

У діяльності підприємства виникають збитки від нестачі цінностей, незатребуваної дебіторської заборгованості.

Усі перераховані події й операції підлягають обліку. Для цього Планом рахунків передбачені забалансові рахунки і субрахунки класу О, в тому числі:

01 «Орендовані необоротні активи»;

02 «Активи на відповідальному збереженні» :

021 «Устаткування, прийняте для монтажу»;

022 «Матеріали, прийняті для переробки»;

023 «Матеріальні цінності на відповідальному збереженні»;

024 «Товари, прийняті на комісію»;

025 «Майно в довірчому управлінні»;

03 «Контрактні зобов’язання»;

04 «Непередбачені активи і зобов’язання» і його субрахунки:

041 «Непередбачені активи»;

042 «Непередбачені зобов’язання»;

05 «Гарантії і забезпечення надані»;

06 «Гарантії і забезпечення отримані»;

07 «Списані активи» і його субрахунки:

071 «Списана дебіторська заборгованість»;

072 «Невідшкодовані нестачі й утрати від псування цінностей»;

08 «Бланки строгого обліку»;

09 «Амортизаційні відрахування».

Бухгалтерські записи на забалансових рахунках ведуть за простою системою. Це значить, що при надходженні, вибутті, використанні, продажу матеріальних цінностей, бланків строгого обліку, утворенні умовних прав і зобов’язань, списання з балансу майна внаслідок нестачі, псування і дебіторської заборгованості виконують тільки на одному забалансовому рахунку без кореспондуючого рахунка, із вказівкою змісту і кількісно-вартісних показників операції.

Товарно-матеріальні цінності відбивають за договірною вартістю або за вартістю, зазначеною в приймально-передатних документах.

Орендовані основні засоби відбивають за вартістю, зазначеною в договорах операційної оренди.

Бланки строгого обліку відбивають за умовною вартістю у встановленому порядку.

Умовні права і зобов’язання відбивають за вартістю, зазначеною в документах про гарантії і зобов’язання.

Облік активів і зобов’язань на забалансових рахунках

На рахунку 01 «Орендовані необоротні активи» враховують основні засоби, нематеріальні активи, отримані підприємством на підставі договорів операційної оренди і враховують на балансі орендодавця.

Отримані в операційну оренду необоротні активи зараховують на забалансовий рахунок 01 «Орендовані необоротні активи» за балансовою (залишковою) і первісною вартістю орендодавця, що вказується в договорі операційної оренди. Збільшення залишку рахунка 01 «Орендовані необоротні активи» відбувається при прийомі на облік основних засобів, нематеріальних активів, отриманих в операційну оренду, зменшення — при їхньому поверненні орендодавцю.

Бухгалтерські проводки з обліку операційної оренди відбиті в табл. 2.44.