Кумбса та Джелла

Сутність:

1. Із клітинами, які несуть на своїй поверхні антиген, взаємодіють Т-лімфоцити.

2. Т-лімфоцити мають до даного антигену специфічні рецептори.

Відбувається сенсибілізація організму – утворення клону Т-лімфоцитів, які мають на своїй поверхні специфічні рецептори до даного антигену.

Т-лімфоцити продукують лімфокіни (інтерлейкін-2, фактор переносу Лоуренса, фактор бласттрансформації, міграцію інгібуючий фактор (МІФ), фактор активації макрофагів, інтерферон), які активують макрофаги, викликають їхній хемотаксис і затримку в осередку клітин, які несуть антиген.

Клітинами-мішенями для лімфокінів є різні популяції лімфоцитів, макрофаги, гранулоцити, свої і чужорідні клітини тканин.

Механізми знищення клітин, які несуть антиген при ГУТ:

1. Пряма цитотоксичність Т-кіллерів.

2. Опосередкована лімфокінами цитотоксичність.

3. Опосередкована макрофагами цитотоксичність.

Клінічні форми ГУТ:

1. Туберкулінова реакція. 2. Бактеріальна алергія. 3. Контактний дерматит.   4. Реакція відторгнення трансплантату. 5. Автоалергійні хвороби. 6. Реакція протипухлинного імунітету.  

Морфологічні прояви реакції гіперчутливості

Реакція гіперчутливості негайного типу (ГНТ) має морфологію гострого імунного запалення. Їй властиві швидкий розвиток, перевага альтеративних і судинно-ексудативних змін, повільний перебіг репаративних процесів.

Альтеративні зміни стосуються переважно стінок судин, основної речовини та волокнистих структур сполучної тканини. Вони представлені плазматичним просяканням, мукоїдним і фібриноїдним набуханням, фібриноїдним некрозом.

З яскраво вираженими плазморагічними та судинно-ексудативними реакціями пов’язана поява у вогнищі імунного запалення грубодисперсних білків, фібрину, нейтрофілів, які «переварюють» імунні комплекси та еритроцити. У зв’язку з цим найбільш характерним для ГНТ стає фібринозний або фібринозно-геморагічний ексудат.

Проліферативно-репаративні реакції при ГНТ розвиваються пізніше та виражені слабше. Вони проявляються проліферацією клітин ендотелію та перителію (адвентиції) судин і в часі збігаються з появою мононуклеарно-гістіоцитарних елементів, які починають елімінацію імунних комплексів і запуск репаративних процесів.

Реакція гіперчутливості уповільненого типу (ГУТ). У цій реакції беруть участь два види клітин – сенсибілізовані лімфоцити та макрофаги. Лімфоцитарна та макрофагальна інфільтрація у вогнищі імунного конфлікту є проявом хронічного імунного запалення, що лежить в основі ГУТ.

Руйнування клітини-мішені, тобто імунологічно зумовлений клітинний цитоліз, зазвичай пов’язане з дією білків-перфоринів лімфоцитів-кілерів. Макрофаги вступають у специфічну реакцію з антигеном за допомогою медіаторів клітинного імунітету – лімфокінів і цитофільних антитіл, адсорбованих на поверхні цих клітин. При цьому між лімфоцитами та макрофагами з’являються контакти у вигляді цитоплазматичних містків, які, очевидно, необхідні для обміну інформацією між клітинами про антиген.

Запалення у вигляді лімфогістіоцитарної і макрофагальної інфільтрації тканини в поєднанні з судинно-плазморагічними та паренхіматозно-дистрофічними процесами може вважатися імунним, яке відображає ГУТ, лише за наявності доказів зв’язку клітин інфільтрату з сенсибілізованими лімфоцитами. Ці докази можуть бути знайдені при гістохімічному й електронно-мікроскопічному дослідженні.

Морфологічним проявом ГУТ служить гранульоматоз (див. заняття №8).

 

1.2. Питання для самоконтролю з теоретичної частини заняття

 

1. Патологія вилочкової залози: етіологія, патогенез, клініко-морфологічні прояви.

2. Патологія периферичної лімфоїдної тканини: етіологія, патогенез, клініко-морфологічні прояви.

3. Реакції гіперчутливості I-го типу (анафілактичні): етіологія, патогенез, клінічні форми.

4. Реакції гіперчутливості II-го типу (цитотоксичні): етіологія, патогенез, клінічні форми.

5. Реакції гіперчутливості III-го типу (імунокомплексні): етіологія, патогенез, клінічні форми.

6. Реакції гіперчутливості IV-го типу (ГУТ): етіологія, патогенез, клінічні форми.

7. Морфологічні прояви реакцій гіперчутливості.