рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА - раздел Образование, Вінницький Національний Медичний Університет ...

ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ім. М.І.ПИРОГОВА

КАФЕДРА ПАТОЛОГІЧНОЇ АНАТОМІЇ ТА СУДОВОЇ МЕДИЦИНИ

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА

  ЗАГАЛЬНА ПАТОМОРФОЛОГІЯ Навчальний посібник для студентів

Учебное без научного и светит, и греет,

А научное без учебного только блестит.

Н.И. Пирогов

ВСТУП

Патоморфологія як навчальна дисципліна ґрунтується на вивченні студентами медичної біології, медичної та біологічної фізики, біонеорганічної, фізико-колоїдної та біоорганічної хімії, анатомії людини, гістології, цитології та ембріології, мікробіології, вірусології та імунології та інтегрується з цими дисциплінами; вивчення дисципліни ґрунтується також на сучасних даних морфологічного дослідження (електронна мікроскопія, імуногістохімія, авторадіографія, гістохімія й цитохімія).

Патоморфологія закладає розуміння основи патології клітини та загальнопатологічних процесів, сукупність яких зумовлює морфологічні прояви тих чи інших захворювань, закладає основи знання морфології хвороб на різних етапах їх розвитку (морфогенез), структурних основ одужання, ускладнень та наслідків хвороб, а також знання про організацію патологоанатомічної служби та її призначення.

Після вивчення предмета студенти повинні знати:

1. Основні причини та умови виникнення й розвитку хвороб, що найчастіше трапляються в практиці.

2. Морфологічні зміни, які виникають в організмі людини під впливом патогенних чинників.

3. Функціональні порушення, що виникають у різних органах і системах за наявності патологічного процесу.

4. Клінічну термінологію та найпоширеніші латинські терміни, які лежать в її основі.

Після вивчення предмета студенти повинні вміти:

1. Застосовувати світловий мікроскоп для вивчення мікропрепаратів.

2. За морфологічними ознаками визначати вид ушкодження.

3. Застосовувати набуті знання під час вирішення ситуаційних і проблемних завдань.

4. Використовувати одержані знання в процесі вивчення клінічних дисциплін.

5. Користуватися довідковою літературою.

Зіставлення морфологічних і клінічних проявів хвороб на всіх етапах їх розвитку дозволяє студентам отримати навички клініко-анатомічного мислення, синтетичного узагальнення діагностичних ознак хвороб і вірного їх тлумачення в причинно-наслідкових співвідношеннях.

Заняття №1

досліджень. Розтин (автопсія).   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Заняття №2

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. У дівчини віком 18 років з’явився різкий біль при ковтанні, збільшення лімфатичних вузлів шиї, підвищення t до 39°С. На слизовій оболонці мигдалин – біло-жовті плівки, які важко відділяються з утворенням дефекту. Стан прогресивно погіршувався. Хвора померла на 8-й день захворювання при наростаючих явищах серцевої недостатності. Які гістологічні зміни в кардіоміоцитах найімовірніше будуть виявлені?

А) *Жирова дистрофія

В) Гідропічна дистрофія

С) Гіаліново-краплинна дистрофія

D) Балонна дистрофія

Е) Слизова дистрофія

 

2. Жінка віком 36 років, яка хворіла на дифтерію, померла від гострої серцевої недостатності. На розтині порожнини серця розширені, м’яз серця в’ялий, строкатий, на розрізі з жовтими ділянками. Який процес виявлений у кардіоміоцитах?

А) *Жирова дистрофія

В) Вуглеводна дистрофія

С) Балонна дистрофія

D) Гіаліново-краплинна дистрофія

Е) Гідропічна дистрофія

 

3. При дослідженні вилученого шлунка, лікар виявив в антральному відділі по малій кривизні глибокий дефект, який доходить до м’язового шару, діаметром 1,5 см, округлої форми з рівними краями. На дні дефекту визначалася напівпрозора, ущільнена ділянка, яка по зовнішньому вигляду нагадувала гіаліновий хрящ. Який процес розвився на дні дефекту?

А) *Місцевий гіаліноз

В) Амілоїдоз

С) Мукоїдне набрякання

D) Фібриноїдні зміни

Е) Загальний гіаліноз

 

4. При дослідженні біоптату шкіри хворого на алергічний васкуліт виявлено: стінка судин стовщена, гомогенна, пікрофуксином забарвлена в жовтий колір, ШИК-позитивна. Який патологічний процес розвився в стінках судин?

А) *Фібриноїдне набрякання

В) Амілоїдоз

С) Мукоїдне набрякання

D) Гіаліноз

Е) Ліпідоз

5. При зовнішньому огляді немовляти лікар виявив виражені зміни шкірних покривів усього тіла. Шкіра суха, тьмяна з нерівною поверхнею та з наявністю сірих пластин, які відшаровуються. З яким видом дистрофії пов’язана ця картина?

А) *Рогова

В) Гідропічна

С) Гіаліново-краплинна

D) Фібриноїдне набрякання

Е) Мукоїдне набрякання

 

6. У дитини діагностовано в клініці дифтерію зіва. Вона померла від гострої серцевої недостатності. На розтині виявлено, що порожнини серця розширені в поперечнику. М’яз серця тьмяний, в’ялий, на розрізі строкатий, з жовтими ділянками. У цитоплазмі деяких кардіоміоцитів зі збереженою цитоплазмою виявляються дрібні вакуолі. На заморожених зрізах вакуолі забарвлюються суданом III у жовто-червоний колір. Який вид дистрофії виявлений у кардіоміоцитах?

А) *Жирова

В) Вуглеводна

С) Балонна

D) Гіаліново-краплинна

Е) Гідропічна

 

7. При електронно-мікроскопічному дослідженні клітини було встановлено, що вона загинула в результаті некрозу, а не апоптозу, оскільки для некрозу характерним є:

А) *Дифузна локалізація хроматину в клітині

В) Фагоцитоз апоптозних тілець

С) Відсутність запальної відповіді

D) Збереження цілісності органел

Е) Розщеплення ДНК

 

8. Хворий віком 66 років за 10 років до смерті переніс перитоніт. На розтині капсула печінки та селезінки місцями різко повнокровна, ущільнена, напівпрозора. Достовірніше за все це:

А) *Гіаліноз

В) Некроз

С) Мукоїдне набрякання

D) Фібриноїдне набрякання

Е) Амілоїдоз

 

9. У жінки з важкою інтоксикацією, зумовленою сепсисом, який і послужив безпосередньою причиною смерті, на розтині виявлене «тигрове серце». Мікроскопічно в цитоплазмі кардіоміоцитів виявлені ліпіди. Який морфогенетичний механізм розвитку переважно лежить в основі даної дистрофії?

А) *Декомпозиція

В) Інфільтрація

С) Трансформація

D) Перекручений синтез

Е) Метаплазія

 

10. У жінки віком 45 років, яка померла від хронічної алкогольної інтоксикації, на автопсії виявлена різко збільшена печінка, тістоподібної консистенції, жовтуватого кольору. Мікроскопічно в цитоплазмі гепатоцитів при забарвленні гематоксиліном і еозином виявляються різних розмірів оптично порожні вакуолі. Який вид дистрофії має місце?

А) *Паренхіматозна жирова

В) Вуглеводна паренхіматозна

С) Гіаліново-краплинна

D) Мезенхімальна жирова

Е) Гідропічна


Заняття №3

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Гемосидероз

Види гемосидерозу: 1. Загальний (розповсюджений). 2. Місцевий.

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. При черевному тифі некротизовані пейєрові бляшки тонкої кишки забарвлюються у жовто-коричневий колір. Який пігмент просочує некротизовану тканину?

А) *Білірубін В) Гемоглобін С) Ліпофусцин D) Індол Е) Меланін  

2. Чоловік тривалий час хворів на гемобластоз. На розтині виявлено, що кістковий мозок, селезінка, печінка та лімфатичні вузли коричневого кольору. Проведена гістохімічна реакція Перлса. Встановлено, що ретикулярні, ендотеліальні та гістіоцитарні елементи цих органів містять гранули синього кольору. Який пігмент був виявлений?

А) *Гемосидерин В) Білірубін С) Гематоїдин D) Порфірин Е) Гематопорфірин  

 

3. У шматочку шкіри 1х2 см, який був доставлений для гістологічного дослідження, знайдено новоутворення бурого кольору 0,5 см у діаметрі. Мікроскопічно пухлина складається з невеликих клітин у вигляді тяжів і гнізд, розташованих у дермі з бурим пігментом у цитоплазмі, що дає негативну реакцію Перлса. Який пігмент найбільш імовірний?

А) *Меланін В) Гематоїдин С) Гемосидерин D) Білірубін Е) Гемомеланін  

4. Для гістологічного дослідження доставлене очне яблуко, у судинній оболонці якого виявлене пухлиноподібне утворення 1х0,4 см чорного кольору. У клітинах – множинні патологічні мітози, у цитоплазмі багатьох з них визначається пігмент жовто-бурого кольору. Ваш діагноз?

А) *Меланома В) Невринома С) Ангіосаркома D) Нейробластома Е) Гангліонейробластома  

 

5. У чоловіка, який при житті страждав на мітральний стеноз, під час розтину виявлені щільні легені бурого кольору. Про який патологічний процес у легенях йдеться?

А) *Гемосидероз В) Гемохроматоз С) Жовтяниця D) Гемомеланоз Е) Ліпофусциноз  

 

6. При розтині трупа жінки віком 63 роки, яка страждала на ревматизм, комбіновану мітральну ваду, стулки мітрального клапана різко стовщені, зрощені між собою, кам’янистої щільності, визначається хрускіт при розрізі. Який патологічний процес зумовив кам’янисту щільність?

А) * Дистрофічне обвапнення В) Метастатичне обвапнення С) Метаболічне обвапнення D) Фібриноїд Е) Амілоїдоз  

 

7. У чоловіка віком 34 роки з туберкульозом наднирникових залоз шкіра на розтині сірувато-коричневого кольору, артеріальний тиск (прижиттєво) був знижений, спостерігалася адинамія та зниження рівня 17-оксикортикостероїдів у сечі й плазмі крові. Порушення якого пігменту зумовило клінічні прояви у хворого?

А) *Меланіну В) Білірубіну С) Ліпофусцину D) Ліпохрому Е) Гемосидерину  

 

 

8. У мокротинні хворого на мітральну недостатність серця виявлені клітини, які містять бурий пігмент. Реакція Перлса позитивна. Який це пігмент?

А) *Гемосидерин В) Гематоїдин С) Меланін D) Порфірин Е) Білірубін  

 

9. На розтині хворого віком 65 років, який помер від хронічної серцевої недостатності в наслідок ревматичного ураження серця, легені бурого кольору, збільшені в розмірах, щільні. Як називаються такі зміни в легенях?

А) *Бура індурація легенів В) Мускатні легені С) Стільникові легені D) Хронічний бронхіт Е) Хронічна емфізема

 

 

10. У чоловіка, який за життя страждав на бронхоектатичну хворобу, пневмосклероз з вираженими явищами кахексії, на розтині серце зменшене в розмірах, стінки стоншені, в’ялої консистенції, на розрізі тканина бурого кольору. Відкладення якого пігменту спостерігається в міокарді?

А) *Ліпофусцин В) Гемосидерин С) Цероїд   D) Ліпохроми Е) Меланін  

Заняття №4

Основи танатології. Смерть: визначення, ознаки смерті.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Некроз

Некроз – це загибель і припинення життєдіяльності клітин і тканин у живому організмі. Некрозу можуть піддаватися частина клітини, клітина, група клітин, ділянка тканини, органа, цілий орган або частина тіла.

Мікроскопічні ознаки некрозу:

1. Каріопікноз (зморщування ядра), каріорексис (розпад ядра) та каріолізис (розчинення ядра).

2. Коагуляція (ущільнення) або коліквація (розрідження) цитоплазми.

3. Набрякання та розплавлення проміжної речовини, колагенових, еластичних, ретикулярних і нервових волокон.

Класифікація некрозу:

1. Травматичний. Розвивається в результаті прямої дії на тканину факторів, які ушкоджують (радіація, електротравма, опіки, відмороження).

2. Токсичний. Розвивається в результаті дії на тканину токсинів бактеріального (наприклад, дифтерійний токсин) і небактеріального походження, хімічних сполук (кислоти, луги, лікарські препарати, етиловий спирт та ін.).

3. Трофічний. Розвивається в результаті порушення нервової трофіки тканин (виразки шкіри, що тривалий час загоюються, при ушкодженні периферичних нервів, пролежні).

4. Алергічний. Розвивається при алергічних реакціях гіперчутливості негайного типу (феномен Артюса).

5. Судинний (інфаркт). Розвивається при порушенні або припиненні кровотоку в артеріях внаслідок тромбозу, емболії, тривалого спазму (інфаркт міокарда при стенозуючому атеросклерозі вінцевих артерій серця).

Клініко-морфологічні форми некрозу:

1. Коагуляційний некроз. 2. Колікваційний некроз. 3. Гангрена. 4. Секвестр. 5. Інфаркт.

Коагуляційний (сухий) некроз:

1. Ділянки змертвіння, що виникають при ньому, - сухі, щільні, сіро-жовтого кольору.

2. Механізм – денатурація білків з утворенням важкорозчинних сполук, що призводять до зневоднення тканин.

3. Види: некроз м’язів (ценкеровський або воскоподібний) при інфекціях (черевний і висипний тиф), сироподібний (при туберкульозі, сифілісі, лепрі, лімфогранулематозі), фібриноїдний (автоімунні та алергійні захворювання).

 

Колікваційний (вологий) некроз:

1. Відбувається розплавлення мертвих тканин з утворенням кіст.

2. Розвивається в тканинах, відносно бідних на білки та багатих рідиною (наприклад, головний мозок).

Гангрена:

1. Некротизуються тканини, які межують із зовнішнім середовищем.

2. Уражена тканина стає сіро-бурого або чорного кольору.

3. При сухій гангрені мертва тканина під впливом повітря висихає і муміфікується (частіше спостерігається у верхніх і нижніх кінцівках).

4. При вологій гангрені тканина під впливом гнильних організмів набухає, стає набряклою, з’являється неприємний запаху (частіше спостерігається в легенях, кишківнику, м’яких тканинах щік, промежини).

5. Пролежні – змертвіння поверхневих ділянок тіла (шкіра, м’які тканини), які підлягають тиску. Розвиваються частіше в ділянці поперку, остистих відростків хребців, великого вертлюга стегнової кістки.

Секвестр:

1. Ділянка мертвої тканини не піддається аутолізу, не заміщується сполучною тканиною та вільно розташовується серед живих тканин.

2. Навколо секвестру утворюється капсула та порожнина, заповнена гноєм.

3. Розвивається частіше в кістках, легенях, пролежнях.

Наслідки некрозу:

1. Демаркаційне запалення (відмежування зони некрозу темно-червоною демаркаційною лінією). Найбільш сприятливий варіант результату.

2. Організація (інкапсуляція, петрифікація, утворення рубця, осифікація).

3. Гнійне розплавлення.

Значення некрозу:

1. Некроз життєво важливих органів призводить до смерті (інфаркт міокарда, мозку, нирок, некроз підшлункової залози та ін.).

2. При некрозі відбувається інтоксикація організму продуктами тканинного розпаду (наприклад, при гангрені кінцівок).

3. Гнійне розплавлевання може бути причиною сепсису, кровотечі.

 

Смерть: ознаки смерті, посмертні зміни

Смерть як біологічне поняття є вираженням незворотнього припинення життєдіяльності організму. З настанням смерті людина перетворюється на мертве тіло, труп (cadaver).

Залежно від причин, які призводять до настання смерті, розрізняють природну (фізіологічну), насильницьку та смерть від хвороб.

Природна смерть настає у людей похилого віку та довгожителів у результаті природного (фізіологічного) зношування організму (фізіологічна смерть).

Насильницька смерть є результатом таких впливів (навмисних чи ненавмисних), як убивство, самогубство, смерть від різного виду травм (наприклад, вулична, виробнича або побутова травма), нещасних випадків (наприклад, транспортна катастрофа). Насильницька смерть є соціально-правовою категорією і вивчається судовою медициною й органами юстиції.

Смерть від хвороб виникає у результаті несумісності життя з тими змінами в організмі, які викликані патологічними (хворобливими) процесами. Зазвичай, смерть від хвороби наступає повільно та супроводжується поступовим згасанням життєвих функцій.

Але іноді смерть настає зненацька, наче серед повного здоров’я – раптова смерть. Спостерігається вона при прихованому перебізі або досить компенсованому захворюванні, при якому раптово розвивається смертельне ускладнення (рясна кровотеча при розриві аневризми аорти, гостра ішемія міокарда при тромбозі вінцевої артерії серця, крововилив у мозок при гіпертонічній хворобі та ін.).

Залежно від розвитку зворотніх або незворотніх змін життєдіяльності організму розрізняють смерть клінічну та біологічну.

Клінічна смерть характеризується зупинкою дихання та кровообігу, однак ці зміни життєдіяльності організму протягом декількох хвилин (часу функціонування кори головного мозку) зворотні. Настанню клінічної смерті передує агонія (від грецьк. agon – боротьба), що відображає некоординовану діяльність гомеостатичних систем у термінальному періоді (аритмії, параліч сфінктерів, судоми, набряк легенів).

Біологічна смерть – незворотні зміни життєдіяльності організму, початок аутолітичних процесів.

 

Незабаром після настання біологічної смерті з’являється ряд ознак смерті та посмертних змін:

1. Охолодження трупа. 2. Трупне заклякання. 3. Трупне висихання. 4. Перерозподіл крові. 5. Трупні плями. 6. Трупне розкладання.

Охолодження трупа розвивається у зв’язку з припиненням після смерті вироблення в тілі тепла та вирівнюванням температури мертвого тіла та навколишнього середовища. Якщо перед смертю у хворого була дуже висока температура або в тривалому агональному періоді спостерігалися судоми, то охолодження трупа відбувається повільно. У ряді випадків (смерть від правця, отруєння стрихніном) у найближчі години після смерті температура трупа може підвищуватися.

Трупне заклякання виражається в ущільненні довільних і мимовільних м’язів. Воно зумовлене зникненням після смерті з м’язів аденозинтрифосфорної кислоти та нагромадженням у них молочної кислоти. Трупне заклякання розвивається звичайно через 2-5 годин після смерті та до кінця доби охоплює усю мускулатуру. Спочатку закляканню підлягають жувальні та мімічні м’язи, потім м’язи шиї, тулуба та кінцівок. М’язи стають щільними: щоб зігнути в суглобі кінцівку, потрібне значне зусилля. Трупне заклякання зберігається протягом 2-3 діб, а потім зникає у тій самій послідовності, у якій і виникає. При насильницькому руйнуванні трупного заклякання воно знову не з’являється. Трупне заклякання сильно виражене та розвивається швидко в осіб з добре розвиненою мускулатурою, а також у тих випадках, коли смерть настає при судомах (наприклад, при правці, отруєнні стрихніном). Слабко виражене трупне закляканняв у людей похилого віку і дітей, в осіб, виснажених і померлих від сепсису; у недоношених плодів трупне заклякання відсутнє. Низька температура навколишнього середовища ускладнює настання трупного заклякання та подовжує тривалість його існування, висока температура прискорює формування трупного задубіння.

Трупне висихання виникає внаслідок випаровування вологи з поверхні тіла. Воно може обмежуватися окремими ділянками, але висиханню може піддатися й весь труп (муміфікація трупа). Насамперед, висихання виявляється на шкірних покривах, очних яблуках, слизових оболонках. З висиханням пов’язане помутніння рогівок, поява на склері при відкритій очній щілині сухих буруватих плям трикутної форми (плями Лярше); основа цих плям обернена до рогівки, а вершина – до кута ока. Слизові оболонки стають сухими, щільними, буруватого кольору. На шкірі сухі, жовто-бурі, пергаментного виду плями з’являються, насамперед, у місцях мацерації або ушкоджень епідермісу. Так звані пергаментні плями від висихання подібні прижиттєвим опікам та саднам.

Перерозподіл крові в трупі виражається в переповненні кров’ю вен, тоді як артерії стають майже порожніми. У венах і порожнинах правої половини серця відбувається посмертне згортання крові. Посмертні згортки мають жовтий або червоний колір, гладку поверхню, еластичну консистенцію (тягучі) та лежать вільно в просвіті або камері серця, що відрізняє їх від тромбів. При швидкому настанні смерті посмертних згортків буває мало, при повільному – багато. При смерті в стані асфіксії (наприклад, асфіксія немовлят) кров у трупі не згортається. Згодом настає трупний гемоліз.

Трупні плями виникають у зв’язку з перерозподілом крові в трупі та залежать від його положення. У силу того, що кров стікає у вени нижче частин тіла й там накопичується, через 3-6 годин після настання смерті утворюються трупні гіпостази. Вони мають вигляд темно-фіолетових плям і при натискуванні блідніють. Трупні гіпостази відсутні в ділянках тіла, які піддаються тиску (ділянка попереку, лопаток при положенні трупа на спині). Вони добре виражені при смерті від захворювань, що призводять до загального венозного застою, і погано – при недокрів’ї, виснаженні. Надалі, коли наступає посмертний гемоліз еритроцитів, ділянка трупних гіпостазів просочується забарвленою гемоглобіном плазмою крові. Виникають пізні трупні плями або трупна інбібіція. Ці плями мають червоно-рожеве забарвлення та не зникають при натисненні.

Трупне розкладання пов’язане з процесами аутолізу та гниття трупа. Посмертний аутоліз раніше виникає й інтенсивніше виражений у залозистих органах (печінка, підшлункова залоза, шлунок), клітини яких багаті гідролітичними (протеолітичними) ферментами. До посмертного аутолізу швидко приєднуються гнильні процеси у зв’язку з розмноженням гнильних бактерій у кишечнику та наступному заселенні ними тканин трупа. Гниття підсилює посмертний аутоліз, який веде до розплавлення тканин, які стають брудно-зеленого кольору (від дії сірководню на продукти розпаду гемоглобіну утворюється сульфід заліза) та виділяють газ з неприємним запахом. Гази, що утворюються при гнитті трупа, роздувають кишечник, проникають у тканини й органи, які набувають пінистого вигляду, і при обмацуванні вислуховується крепітація (трупна емфізема).

1.2. Питання для самоконтролю з теоретичної частини заняття

1. Причини ушкодження клітин і тканин.

2. Апоптоз: причини, морфологічна характеристика.

3. Некроз: класифікація, мікроскопічні ознаки.

4. Морфологічна характеристика коагуляційного некрозу.

5. Морфологічна характеристика колікваційного некрозу.

6. Морфологічна характеристика гангрени.

7. Морфологічна характеристика секвестру.

8. Смерть: визначення, ознаки смерті, посмертні зміни.

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. У дівчинки віком 6 років, яка перенесла кір, при огляді лікар виявив у м’яких тканинах щік нечітко відмежовані, набряклі, червоно-чорного кольору ділянки. Назвіть ускладнення кору.

А) *Волога гангрена

В) Суха гангрена

С) Газова гангрена

D) Пролежень

Е) Трофічна виразка

2. При розтині трупа чоловіка віком 57 років, який помер від висипного тифу, виявлено, що м’язи передньої черевної стінки та стегон щільні, білувато-жовтого кольору, нагадують стеаринову свічку. Проявом, якого патологічного процесу це є?

А) *Восковидного некрозу

В) Апоптозу

С) Фібриноїдного некрозу

D) Колікваційного некрозу

Е) Казеозного некрозу

3. До хірурга звернувся чоловік віком 60 років, який тривалий час страждав на цукровий діабет. Тканини правої стопи були чорного кольору, щільні з чіткими краями. Який діагноз поставив хірург?

А) *Суха гангрена

В) Волога гангрена

С) Газова гангрена

D) Пролежень

Е) Трофічна виразка

4. У дитини після перенесеного кору при огляді виявлено в м’яких тканинах щік і промежини нечітко відмежовані, набряклі, червоно-чорного кольору ділянки, які злегка флуктують. Яке ускладнення розвилося в дитини?

А) *Волога гангрена

В) Суха гангрена

С) Газова гангрена

D) Пролежень

Е) Трофічна виразка

5. Під час огляду трупа відзначено: мутні рогівки, сухі шкірні покриви з жовто-бурими пергаментного виду плямами. Встановіть вид посмертних змін.

А) *Трупне висихання

В) Перерозподіл крові

С) Трупні плями

D) Трупне задубіння

Е) Охолодження трупа

6. У хворого, який тривалий час страждав на переміжну кульгавість, тканини пальців стопи сухі, чорного кольору, нагадують мумію. На невеликій відстані від почорнілої ділянки розташована двоколірна лінія (червоний колір прилягає до практично незмінених тканин, а біло-жовтий колір – до змінених тканин). Який вид некрозу у цього хворого?

А) *Гангрена

В) Інфаркт

С) Секвестр

D) Пролежень

Е) Мацерація

7. У хворої віком 77 років із защемленою паховою грижею при лапароскопії стінка кишки цианотичного кольору, роздута, подразнена, покрита нитками фібрину, перистальтика не виявляється. Який патологічний процес розвився в стінці кишки в результаті пристінкового защемлення кишки?

А) *Волога гангрена

В) Суха гангрена

С) Коагуляційний некроз

D) Колікваційний некроз

Е) Пролежень

8. У лежачого хворого з недостатністю кровообігу, нерухомого після перенесеного інсульту, шкіра та м’які тканини над крижами почорніли та набрякли, після відторгнення епідермісу у чорних тканинах відкрилися виразки. Який процес розвився у хворого?

А) *Пролежні

В) Суха гангрена

С) Флегмона

D) Інфаркт

Е) Абсцес

9. Дослідник при мікроскопічному й електронно-мікроскопічному вивченні печінки звернув увагу, що деякі, окремо розташовані клітини, розпалися на дрібні фрагменти, оточені мембраною, деякі з них мають органели, інші включають фрагменти ядра, що розпалося. Запальна реакція навколо була відсутня. Він розцінив ці зміни як прояв:

А) *Апоптозу

В) Атрофії

С) Некрозу

D) Гіпоплазії

Е) Дистрофії


Заняття №5

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Розлади кровообігу поділяються на 3 групи:

Кровотеча

Якщо при кровотечі кров накопичується в тканинах, то це називається крововиливом. Скупчення крові, яка згорнулась, в тканині з порушенням її цілісності… Площинні крововиливи (наприклад, у шкірі, слизових оболонках) називають синцями, а дрібні крапкові крововиливи –…

Шок

Шок – це гострий патологічний процес, зумовлений дією надсильного подразника, для якого властиві порушення діяльності ЦНС, мікроциркуляторної системи й обміну речовин, що призводять до деструктивних змін органів і тканин.

Види шоку:

1. Гіповолемічний (гостре зменшення об’єму циркулюючої крові).

2. Травматичний (надмірна аферентна (больова) імпульсація).

3. Кардіогенний (швидке падіння скорочувальної функції міокарда).

4. Септичний (викликаний ендотоксинами патогенної мікрофлори).

Морфологічні ознаки шоку:

1. Гемокоагуляція та розвиток ДВЗ-синдрому.

2. Геморагічний діатез (множинні дрібні крововиливи).

3. Генералізованийй спазм судин.

4. Рідка трупна кров.

5. «Шокові» органи (органи, у яких найбільш специфічно проявляються ознаки шоку).

Морфологічні зміни «шокових органів»:

1. «Шокова» нирка – розвивається некротичний нефроз або симетричні некрози кіркового шару нирок, який зумовлює гостру ниркову недостатність.

2. «Шокова» печінка – втрата глікогену, розвивається центролобулярні некрози печінки, що зумовлює розвиток гострої печінкової недостатності.

3. «Шокова» легеня – розвивається серозно-геморагічний набряк з випаданням ниток фібрину в просвіті альвеол, що зумовлює розвиток гострої дихальної недостатності.

4. «Шокове» серце – розвивається дистрофія й некробіоз кардіоміоцитів, можлива поява дрібних вогнищ некрозу.

Порушення лімфообігу

Порушення лімфообігу – це стан, при якому лімфатичні судини не виконують свою основну функцію – здійснення постійного й ефективного дренажу інтерстицію.

Розрізняють наступні форми порушення лімфообігу:

1. Механічна недостатність. Проявляється утрудненням відтоку лімфи у зв’язку з наявністю органічних (здавлювання пухлиною, рубцем, облітерація лімфатичних судин при їхньому запаленні, тромбозі та ін.) або функціональних причин (підвищення тиску в магістральних венозних судинах, спазм лімфатичних судин, припинення м’язових скорочень та ін.).

2. Динамічна недостатність. Виникає тоді, коли об’єм транссудації міжтканинної рідини перевищує можливості лімфатичної системи забезпечувати ефективний дренаж інтерстиціальної тканини.

3. Резорбційна недостатність. Зумовлена структурними змінами проміжної тканини, нагромадженням білків і осадженням їхніх патологічних варіантів в інтерстиції.

Основними проявами недостатності лимфообігу в гострій стадії є набряк, нагромадження білків і продуктів їхнього розпаду в інтерстиціальній тканині, а в хронічній стадії – розвиток фіброзу та склерозу.

 

1.2. Питання для самоконтролю з теоретичної частини заняття

 

1. Морфологія та наслідки порушень при різних видах гіперемії.

2. Морфогенез і патоморфологія ішемії та інфаркту.

3. Визначення та морфогенез видів кровотечі, крововиливу.

4. Морфогенез, патоморфологія, наслідки стазу.

5. Патоморфологія, наслідки плазморагії.

6. Патоморфологія, види, наслідки емболії.

7. Морфогенез, патоморфологія, наслідки шоку.

8. Патоморфологія, наслідки порушень лімфообігу.

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. На розтині померлого віком 48 років виявлена обтурація просвіту середньої мозкової артерії тромбом. У тім’яно-потиличній області лівої півкулі головного мозку – вогнище кашоподібної консистенції, сірого кольору. Достовірніше всього це:

А) *Інфаркт

В) Секвестр

С) Гангрена

D) Казеозний некроз

Е) Фібриноїдний некроз

 

2. При розтині померлої від набряку легенів у міокарді знайдене велике вогнище жовто-сірого кольору, а в коронарній артерії – свіжий тромб. Уточніть діагноз:

А) *Інфаркт міокарда

В) Кардіосклероз

С) Міокардит

D) Амілоїдоз

Е) Кардіоміопатія

 

3. При розтині померлого, який страждав на серцеву недостатність, виявлена збільшена в розмірі строката печінка, з малюнком мускатного горіха на розрізі. Назвіть вид порушення кровообігу:

А) *Загальне венозне повнокрів’я

В) Загальне артеріальне повнокрів’я

С) Недокрів’я

D) Крововилив

Е) Кровотеча

 

4. Під час емоційно напруженої роботи раптово помер молодий чоловік. На розтині виявлене нерівномірне кровонаповнення міокарда. Гістохімічно – зниження вмісту глікогену. Електронно-мікроскопічно – деструкція мітохондрій, контрактури міофібрил. Вкажіть імовірний розлад кровообігу.

А) *Гостра ішемія

В) Хронічна ішемія

С) Вакантна артеріальна гіперемія

D) Гостра венозна гіперемія

Е) Ангіоневротична артеріальна гіперемія

 

5. При розтині померлого чоловіка віком 73 роки, який довго страждав на ішемічну хворобу серця із серцевою недостатністю, виявлено: «мускатна печінка», бура індурація легенів, ціанотична індурація нирок і селезінки. Вкажіть, який з видів порушення кровообігу найбільш достовірний?

А) *Хронічне загальне венозне повнокрів’я

В) Артеріальна гіперемія

С) Гостре загальне венозне повнокрів’я

D) Гостре недокрів’я

Е) Хронічне недокрів’я

 

6. Чоловік 44 років, хворий на інфаркт міокарда, помер від лівошлуночкової недостатності. При розтині виявлено: набряк легенів, дрібнокрапельні крововиливи у серозних і слизових оболонках. Мікроскопічно: дистрофічні та некробіотичні зміни епітелію проксимальних канальців нирок, у печінці – центролобулярні крововиливи та вогнища некрозу. Який з видів порушення кровообігу найбільш імовірний?

А) *Гостре загальне венозне повнокрів’я

В) Артеріальна гіперемія

С) Хронічне загальне венозне повнокрів’я

D) Гостре недокрів’я

Е) Хронічне недокрів’я

 

7. У хворого з цирозом печінки, після видалення з черевної порожнини 10 літрів асцитичної рідини розвинувся колапс і гіперемія очеревини. Визначите вид артеріальної гіперемії очеревини.

А) *Гіперемія після анемії

В) Запальна

С) Вакантна

D) Колатеральна

Е) В результаті шунтування крові

 

8. Хворий віком 70 років, який страждав на цукровий діабет і переніс інфаркт міокарда, помер при явищах прогресуючої серцево-судинної недостатності. На розтині – ціанотична індурація селезінки та нирок, бура індурація легенів і «мускатна» печінка. Який вид порушення кровообігу зумовив зміни внутрішніх органів?

А) *Загальна хронічна венозна гіперемія

В) Загальна гостра венозна гіперемія

С) Загальна артеріальна гіперемія після анемії

D) Артеріальна ішемія в результаті перерозподілу крові

Е) Місцева хронічна венозна гіперемія

 

9. Хворому з переломом плечової кістки наклали гіпс. Через 2 години кисть і видима частина передпліччя стала синюшною, холодною на дотик, набряклою. Який розлад кровообігу мав місце?

А) *Місцеве венозне повнокрів’я

В) Місцеве артеріальне повнокрів’я

С) Місцеве недокрів’я

D) Стаз

Е) Тромбоз

 

10. На розтині померлої виявлено, що печінка збільшена в розмірах, щільна, краї округлені, на розрізі тканина жовтувато-коричневого кольору з темно-червоними крапками та смужками, що нагадує малюнок мускатного горіха. Який патологічний процес лежить в основі таких змін печінки?

А) *Хронічне венозне повнокров’я

В) Гостре венозне повнокров’я

С) Артеріальне повнокров’я

D) Артеріальне недокрів’я

Е) Хронічна кровотеча


Заняття №6

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Емболія

Тромбоз

Згорток, що утворюється при цьому, називається тромбом. Стадії тромбозу: 1. Утворення протромбінази.

ДВЗ-синдром

Цей синдром часто характеризують як катастрофу для організму. Залежно від причин розвитку виділяють наступні різновиди ДВЗ-синдрому: 1. Інфекційно-септичний (розвивається при сепсисі).

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1.У хворого віком 29 років з діагнозом – багатоуламковий перелом правого стегна на 3 добу після одержання травми з’явилися скарги на біль у грудній порожнині праворуч, утруднене дихання. Через добу на фоні прогресуючої серцево-дихальної недостатності настала смерть. При гістологічному дослідженні в кровоносних судинах легенів і головного мозку виявлені суданофільні краплі жовто-червоного кольору, які повністю перекривали просвіт судин мікроциркуляторного русла. З яким ускладненням пов’язана смерть хворого?

А)*Жировою емболією

В) Газовою емболією

С) Медикаментозною емболією

D) Мікробною емболією

Е) Тромбоемболією

2. Хворий віком 65 років, що страждав на атеросклероз, госпіталізований у хірургічне відділення з приводу розлитого гнійного перитоніту. Під час операції діагностований тромбоз мезентеріальних артерій. Яка найбільш імовірна причина перитоніту?

А) *Геморагічний інфаркт

В) Ішемія ангіоспастична

С) Ішемічний інфаркт

D) Стаз

Е) Ішемія компресійна

3. При мікроскопічному дослідженні згортка крові, виявленого в просвіті стегнової артерії, патологоанатом мікроскопічно побачив нерівномірне скупчення фібрину та зруйнованих формених елементів крові, які чергуються між собою, зв’язаних із інтимою судини, повне закриття просвіту артерії. Що це?

А) *Змішаний тромб

В) Посмертний згорток крові

С) Тромбоембол

D) Гіаліновий тромб

Е) Червоний тромб

4. У хворої віком 65 років, що страждає на тромбофлебіт глибоких вен гомілки, у поліклініці у черзі на прийомі до лікаря, раптово настала смерть. На розтині трупа в загальному стовбурі та біфуркації легеневої артерії знайдені вільно лежачі червоні пухкі маси з тьмяною гофрованою поверхнею. Який патологічний процес у легеневій артерії знайшов патологоанатом?

А) *Тромбоемболію

В) Тромбоз

С) Тканинну емболію

D) Емболію сторонніми предметами

Е) Жирову емболію

5. При розтині померлого після абдомінальної операції, у венах малого таза були знайдені численні тромби. Клінічно був зафіксований тромбоемболічний синдром. Де варто шукати тромб?

А) *Легеневі артерії

В) Портальна вена

С) Лівий шлуночок серця

D) Головний мозок

Е) Вени нижніх кінцівок

6. При мікроскопічному дослідженні пупкової вени немовляти, яке померло від інтоксикації, знайдено: стінка судини з дифузною запальною інфільтрацією, у просвіті її – обтуруючий тромб із великою кількістю нейтрофільних лейкоцитів з явищами каріорексису та колоніями бактерій. Яке з наслідків тромбозу найбільше вірогідно?

А) *Септичний автоліз

В) Асептичний автоліз

С) Організація й каналізація тромбу

D) Перетворення в тромбоембол

Е) Петрифікація тромбу

7. У хворого, що страждає на гнійний отит і тромбоз сигмовидного синуса твердої мозкової оболонки, відрив частини тромбу може загрожувати розвитком:

A) *Тромбоемболії гілок легеневої артерії

B) Тромбоемболії судин головного мозку з розвитком сірого розм’якшення мозку

C) Тромбоемболії судин сітчастої оболонки ока та розвитком сліпоти

D) Тромбоемболії коронарних артерій

E) Місцевого недокрів’я

8. У хворого після відкритого перелому ключиці раптово настала смерть. При ранньому розтині в правому шлуночку серця та легеневих артерій виявлена піниста кров. Що стало причиною смерті?

А) *Повітряна емболія

В) Бактеріальна емболія

С) Кровотеча

D) Тканинна емболія

Е) Жирова емболія

9. У льотчика, який загинув у результаті розгерметизації кабіни літака, при гістологічному дослідженні внутрішніх органів у судинах виявлено велика кількість пухирців, у печінці – жирова дистрофія. У головному та спинному мозку – множинні дрібні ішемічні вогнища сірого розм’якшення. Укажіть найбільш імовірну причину таких змін.

А) *Газова емболія

В) Повітряна емболія

С) Жирова емболія

D) Тромбоемболія

Е) Тканинна емболія

10. Під час дорожньо-транспортної пригоди водій одержав поранення в шию розбитим склом. Кровотеча була невелика, але через кілька хвилин потерпілий помер при явищах гострої ядухи. При розтині серця померлого в заповненій водою порожнині перикарда виділяються пухирці. Укажіть імовірний патологічний процес.

А) *Повітряна емболія

В) Газова емболія

С) Жирова емболія

D) Тромбоемболія

Е) Емболія сторонніми предметами


Заняття №7

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Запалення – це патологічний процес, який виникає у відповідь на дію патогенного фактора, що проявляється комплексом…

Ексудативне запалення

Серозне запалення Серозне запалення характеризується утворенням серозного ексудату та виникає частіше в серозних порожнинах, слизових і…

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. Слизова оболонка товстої кишки у хворого, який помер від дизентерії, на розтині повнокровна, покрита плівкою сірого кольору, яка відривається із зусиллям. Який вид запалення розвився в кишці у хворого?

А) *Дифтеритичне запалення

В) Крупозне запалення

С) Геморагічне запалення

D) Серозне запалення

Е) Катаральне запалення

2. 50-річний хворий протягом 10 років хворів на мембранозно-проліферативний гломерулонефрит і постійно одержував сеанси гемодіалізу з метою корекції ниркової недостатності. Останні півроку уникав лікування. Доставлений до відділення гемодіалізу у вкрай важкому стані, без свідомості, з запахом аміаку від тіла, набряками, ознаками вираженого плевриту, перикардиту та перитоніту, що було розцінено, як уремія. Який вид запалення розвився при цьому?

А) *Фібринозне

В) Гнійне

С) Катаральне

D) Геморагічне

Е) Серозне

3. При розтині чоловіка віком 28 років, який хворів на підгострий гломерулонефрит і помер при явищах прогресуючої уремії, на поверхні перикарда, вісцерального та пристінкового листках плеври, очеревини спостерігалися накладення у вигляді білих ниток, які легко відділялися від підлягаючої тканини. Вказати різновид запалення в серозних оболонках.

А) *Фібринозне запалення

В) Дифтеритичне фібринозне запалення

С) Гнійне запалення

D) Проліферативне запалення

Е) Серозне запалення

4. На слизовій оболонці мигдаликів і м’якого піднебіння виявлені біло-сірого кольору плівки, які щільно з’єднані з підлеглою тканиною, при спробі зняти плівку на її місці виникає глибокий дефект тканини. Визначити патологічний процес, який виник на слизовій оболонці мигдалин і м’якого неба.

А) *Дифтеритичне запалення

В) Серозне запалення

С) Крупозне запалення

D) Гнійне запалення

Е) Змішане запалення

5. У хворого на перитоніт в черевній порожнині виявлено 200 мл в’язкої жовто-зеленої рідини. Визначите форму ексудативного запалення.

А) *Гнійне

В) Серозне

С) Фібринозне

D) Геморагічне

Е) Гнильне

 

6. У хворого віком 43 роки виявлені опіки полум’ям правої кисті. На долоні та тильній поверхні кисті виникло відшарування епідермісу й утворення міхурів, заповнених злегка мутною рідиною. Яке найбільш імовірне запалення виникло у хворого?

А) *Серозне

В) Гнійне

С) Катаральне

D) Гнильне

Е) Фібринозне

7. У жінки віком 34 роки після необережного поводження з праскою на правому вказівному пальці з’явився різкий біль, почервоніння, припухлість. Через кілька хвилин виник міхур, заповнений прозорою рідиною солом’яно-жовтого кольору. Проявом якого патологічного процесу є описані зміни?

А) *Ексудативного запалення

В) Травматичного набряку

С) Альтеративного запалення

D) Проліферативного запалення

Е) Вакуольної дистрофії

8. Дитина доставлена до санпропускнику у стані асфіксії. При огляді в гортані виявлені білуваті обтуруючі просвіт плівки, які легко витягаються. Про яку форму запалення гортані йде мова?

А) *Крупозне запалення

В) Катаральне запалення

С) Дифтеритичне запалення

D) Серозне запалення

Е) Гнійне запалення

9. У дитини віком 4 роки, зів і мигдалини збільшені, гіперемовані, покриті білуватими плівками, які не знімаються. Оберіть відповідь, що характеризує зміни в зіві та мигдалинах:

А) *Фібринозне запалення – дифтеритичне

В) Казеозний некроз

С) Фібриноїдний некроз

D) Фібринозне запалення – крупозне

Е) Гнійне запалення

10. У померлої від гострого трансмурального інфаркту міокарда на розтині на поверхні перикарда виявлено: ниткоподібні відкладення біло-коричневого кольору, які з’єднували париєтальний і вісцеральний листки перикарда між собою. Вказати різновид запалення в перикарді.

А) *Крупозне запалення

В) Дифтеритичне запалення

С) Серозне запалення

D) Гнійне запалення

Е) Гранульоматозне запалення


Заняття №8

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Проліферативне (продуктивне) запалення характеризується перевагою клітинних і тканинних елементів. У результаті…

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. У хворої на операції вилучені з порожнини носа розростання слизової оболонки. При гістологічному дослідженні в них виявлена дифузна інфільтрація лімфоцитами, плазмоцитами, макрофагами. Назвіть вид запалення.

А) *З утворенням поліпів

В) Утворення гострих кондилом

С) Інтерстиціальне

D) Гранульоматозне

Е) Ексудативне

2. У хворого, який помер від серцевої недостатності, при патоморфологічному дослідженні виявлено: стулки мітрального клапана деформовані, потовщені, зрослися по краях; у сполучній тканині міокарда – дифузно розкидані вузлики, які складаються з ділянок фібриноїдного некрозу, навколо яких накопичуються макрофагоцити, що нагадують гігантські багатоядерні клітини. Подібні вогнища оточені лімфоцитами та поодинокими плазматичними клітинами. Яка з перерахованих гранульом має місце в даного хворого?

А) *Ревматична

В) Туберкульозна

С) Актиномікотична

D) Сифілітична

Е) Лепрозна

3. При розтині чоловіка віком 60 років у легенях і печінці знайдено багато білих вузликів розміром із житнє зернятко. Мікроскопічно виявлені гранульоми з вогнищем некрозу в центрі, а по периферії – епітеліоїдні, лімфоїдні, плазматичні клітини, а також макрофаги та велика кількість клітин Пирогова-Лангханса, які переважають в інфільтратах. Яка з перерахованих гранульом характерна для вище описаної картини?

А) *Гігантоклітинна

В) Макрофагальна

С) Фагоцитарна

D) Епітеліоїдно-клітинна

Е) Гранульома сторонніх тіл

4. При гістологічному дослідженні біоптату шкіри у хворого віком 24 роки, виявлений казеозний некроз, оточений клітинним інфільтратом з лімфоцитів, серед яких зустрічаються окремі гігантські клітини, має місце розростання сполучної тканини, ендоваскуліти. Який характер патологічного процесу?

А) *Продуктивне гранульоматозне запалення

В) Продуктивне інтерстиціальне запалення

С) Абсцес

D) Катаральне запалення

Е) Іхорозне запалення

5. При мікроскопічному дослідженні біопсії нирки виявлені вогнища, у центрі яких перебувають зернисті еозинофільні маси, оточені інфільтратом з лімфоцитів, епітеліоїдних клітин і поодиноких клітин Пирогова-Лангханса. Оберіть патологічний процес, який найбільш точно відповідає описаним змінам.

А) *Гранульоматозне запалення

В) Коагуляційний некроз

С) Абсцес

D) Казеозний некроз

Е) Альтеративне запалення

6. При мікроскопічному дослідженні тканини легенів виявлена ділянка запалення, яка складається з осередку некрозу, оточеного правильними рядами епітеліоїдних, лімфоїдних клітин, є також плазматичні клітини, макрофаги та гігантські багатоядерні клітини Пирогова-Лангханса. Визначите вид запалення.

А) * Запалення при туберкульозі

В) Просте продуктивне запалення

С) Запалення при лепрі

D) Ексудативне запалення

Е) Альтеративне запалення

7. При мікроскопічному дослідженні міокарда чоловіка, що помер від серцевої декомпенсації, виявлений склероз перисудинної сполучної тканини та дифузна інфільтрація її лімфоцитами, макрофагами, плазмоцитами та поодинокими нейтрофілами. Укажіть, який з перерахованих видів запалення найбільш імовірний.

А) *Інтерстиційне продуктивне

В) Гранульоматозне

С) Альтеративне

D) Ексудативне дифузне

Е) Ексудативне вогнищеве

8. Хворому 48 років зі зміненим тембром голосу зроблена біопсія гортані; при гістологічному дослідженні виявлене: скупчення клітин довгастої форми зі світлим ядром; великих, багатих на цитоплазму з ядрами, розташованими на периферії у вигляді підкови; дрібних округлої форми клітин з гіперхромно забарвленими ядрами та дуже вузьким ободком цитоплазми; на великому протязі описані клітини формують вузлики з тенденцією до злиття та наявністю в центрі гомогенних, рожевих мас із уламками ядер. Виявлені гістологічні зміни вказують на наявність:

А) *Туберкульозу

В) Лепри (прокази)

С) Сифілісу

D) Склероми

Е) Лімфогранульоматозу

9. При гістологічному дослідженні біоптату шкіри виявлені гранульоми, які складаються з макрофагальних вузликів з наявністю лімфоцитів і плазматичних клітин. Крім того, зустрічаються великі макрофаги з жировими вакуолями, які містять сигароподібні збудники захворювання (клітини Вірхова). Грануляційна тканина добре васкуляризована. Для якого захворювання характерна описана картина?

А) *Лепри

В) Туберкульозу

С) Сифілісу

D) Риносклероми

Е) Сапу

10. При мікроскопії біоптату печінки виявлені гранульоми, які складаються з плазматичних, лімфоїдних, гігантських багатоядерних клітин типу Пирогова-Лангханса, дрібних судин з ознаками ендо- та периваскуліта, зустрічаються вогнища казеозного некрозу. Такі гранульоми характерні для:

А) *Сифілісу В) Туберкульозу С) Лепри D) Риносклероми Е) Сапу  

Заняття №9

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Імунопатологічними називають процеси, розвиток яких пов’язаний з порушенням функції імунокомпетентної (лімфоїдної)…

Кумбса та Джелла

1. Із клітинами, які несуть на своїй поверхні антиген, взаємодіють Т-лімфоцити. 2. Т-лімфоцити мають до даного антигену специфічні рецептори. Відбувається сенсибілізація організму – утворення клону Т-лімфоцитів, які мають на своїй поверхні специфічні рецептори…

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. У хворої на бронхіальну астму вірусне інфікування спровокувало астматичний статус із летальним наслідком. При гістологічному дослідженні легенів виявлені спазм і набряк бронхіол, у їхніх стінках виражена інфільтрація лімфоцитами, еозинофілами й іншими лейкоцитами, а також дегрануляція лаброцитів. Який механізм гіперчутливості лежить в основі?

А) *Реагінова реакція гіперчутливості

В) Запальний

С) Автоімунний

D) Імунокомплексний

Е) Імунозаміщувальний клітинний цитоліз

2. Чотирирічній дитині зроблена реакція Манту. Через 60 годин після введення в шкіру туберкуліну з’явилося осередкове ущільнення та почервоніння шкіри, діаметром 15 мм, що було розцінено як позитивний тест. Який вид реакції гіперчутливості лежить в основі цього тесту?

А) *Гіперчутливість уповільненого типу

В) Імунокомплексно-опосередкована гіперчутливість

С) Комплимент-опосередкована гіперчутливість

D) Гіперчутливість негайного типу І

Е) Автоалергія

3. У хворого віком 23 роки після перенесеної ангіни розвився сечовий синдром (гематурія, протеїнурія, лейкоцитурія). У пункційній біопсії нирок виявлена картина інтракапілярного проліферативного гломерулонефрита, а мікроскопічно виявлені великі субепітеліальні депозити. Який патогенез цього захворювання?

А) * Імунокомплексний механізм

В) Атопія, анафілаксія з утворенням IgЕ і фіксацією їх на тучних клітинах

С) Цитотоксична, цитолітична дія антитіл

D) Клітинно зумовлений цитоліз

Е) Гранульоматоз

4. Хворому віком 39 років, у зв’язку з лікуванням гнійного пульпіту, була проведена інфільтраційна анестезія розчином ультракаїна з адреналіном. Після цього раптово виникли почервоніння, набряк шкіри з пухирцями та сверблячка. Який тип гіперчутливості має місце у хворого?

А) *Анафілактичний

В) Цитотоксичний

С) Імунокомплексний

D) Гіперчутливість уповільненого типу

Е) Гранульоматозный

5. У дитини 12 років через 2 тижні після перенесеної ангіни розвився нефротичний синдром (протеїнурия, гематурія, цилиндрурія), що свідчить про ураження базальної мембрани клубочків нирок. Який найбільш імовірний механізм лежить в основі ушкодження базальної мембрани?

А) * Імунокомплексний

В) Гранульоматозний

С) Антитільний

D) Реагіновий

Е) Цитотоксичний

6. При розтині новонародженої дитини віком 3 доби, яка померла від внутрішньоутробної пневмонії, виявлене зменшення розмірів і маси вилочкової залози. При мікроскопічному дослідженні в її часточках не виявилося чіткої межі між корою та мозковою речовиною внаслідок лімфоїдного спустошення обох зон; у мозковій речовині виявлені численні, різних розмірів тільця вилочкової залози (тільця Гассаля), з явищами кератозу та кальцинозу; міжчасточкова сполучна тканина розвинена збитково. Який з перерахованих патологічних процесів у тимусї найбільш імовірний?

А) *Акцидентальна інволюція тимуса

В) Атрофія

С) Гіпотрофія

D) Аплазія

Е) Тимомегалія

7. При гістологічному дослідженні діагностичної біопсії лівого вушка серця виявлена ревматична гранульома, що побудована з вогнища фібриноїдного некрозу, навколо якого розміщені базофільні макрофаги, лімфоцити, фібробласти та поодинокі плазмоцити. Укажіть імовірний тип запальної реакції.

А) *Гіперчутливість уповільненого типу

В) Нормергічний тип

С) Гіперчутливість негайного типу

D) Уроджений імунодефіцит

Е) Набутий імунодефіцит

8. Патологоанатом досліджував померлу дитину віком 3 роки з множинними порушеннями розвитку кісток лицьового відділу черепа. Причина смерті – сепсис, який розвився на фоні бронхопневмонії. У крові вміст імуноглобулінів у межах фізіологічної норми. На розтині встановлена відсутність тимуса. Назвати головну причину захворювання.

А) *Синдром недостатності клітинного імунітету

В) Синдром комбінованого імунодефіциту

С) Вторинний імунодефіцитний синдром

D) Гострий лімфолейкоз

9. Біля інфікованої рани збільшилися реґіонарні лімфовузли. При гістологічному дослідженні в них виявлена збільшена кількість макрофагів, лімфоцитів і лімфатичних фолікулів у кірковому шарі, а також велика кількість плазматичних клітин. Який процес у лімфатичних вузлах виражає явні гістологічні зміни?

А) *Антигенна стимуляція

В) Набута недостатність лімфоїдної тканини

С) Вроджена недостатність лімфоїдної тканини

D) Пухлинна трансформація

Е) Реакція гіперчутливості

10. 14-річна інфантильна дівчинка раптово померла після перенесеної гострої респіраторної вірусної інфекції. Під час розтину виявлені наступні зміни: різко збільшений у розмірах тимус, генералізована гіперплазія лімфатичних вузлів, гіпоплазовані яєчники. Діагностуйте захворювання.

А) * Тиміко-лімфатичний стан

В) Акцидентальна інволюція тимуса

С) Гіпоплазія тимуса

D) Атрофія тимуса

Е) Тимома


Заняття №10

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Аутоімунізація (аутоалергія, аутоагресія) – стан, який характеризується появою реакції імунної системи на нормальні…

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. При гістологічному дослідженні щитоподібної залози, вилученої при операції, виявлені деструкція й атрофія фолікулів, дифузна лімфоцитарна інфільтрація з формуванням лімфоїдних фолікулів у стромі. До якої групи захворювань належить цей тиреоїдит?

А) *Автоімунних

В) Бактеріальних

С) Викликаних фізичними факторами

D) Інфекційно-алергійних

Е) Вірусних

2. Чоловік віком 63 роки хворіє на хронічний фіброзно-кавернозний туберкульоз легенів протягом 24 років, доставлений у нефрологічне відділення з явищами уремії. Прижиттєва проба на наявність у нирках амілоїду виявилася позитивною. Яка форма амілоїдозу в цьому випадку має місце?

А) *Вторинний системний

В) Первинний системний

С) Обмежений (місцевий)

D) Сімейний уроджений

Е) Сенільний (старечий)

3. Макроскопічно печінка збільшена в розмірах, щільна, сірувато-жовтого кольору, із сальним блиском. Який патологічний процес лежить в основі описаних змін?

А) *Амілоїдоз

В) Гіаліноз

С) Жирова дистрофія

D) Мукоїдне набрякання

Е) Гемахроматоз

4. При розтині дитини віком 6 міс., яка померла від сепсису, виявлена відсутність вилочкової залози, зменшення розмірів і маси селезінки. При мікроскопічному дослідженні селезінки виявилася відсутність периартеріальних Т-залежних зон фолікулів зі спустошенням червоної пульпи; у лімфатичних вузлах – відсутність перикортикальної зони, яка в основному представлена Т-лімфоцитами. В-зони в периферичних імунних органах розвинені нормально. Який це патологічний процес?

A) *Синдром Ді-Джорджі (недостатність клітинного імунітету)

B) Синдром Гланцмана-Рінклера (недостатність клітинного та гуморального імунітету)

C) Синдром Брутона (недостатність гуморального імунітету)

D) Акцидентальна інволюція тимуса

E) ВІЛ-інфекція

5. У хворого віком 49 років, який довго страждав на хронічний деструктивний гнійний бронхіт, розвилася поліорганна недостатність. При автопсії виявлені: кардіомегалія, «сальна» нирка, «сагова» селезінка. Який процес ускладнив перебіг бронхіту?

А) *Вторинний амілоїдоз

В) Старечий амілоїдоз

С) Пухлинний амілоїдоз

D) Первинний амілоїдоз

Е) Розповсюджений гіаліноз

6. При пункційній біопсії у трансплантованій нирці виявлена дифузна інфільтрація строми лімфоцитами, плазмоцитами, лімфобластами, плазмобластами, а також некротичний артеріїт. Який патологічний процес розвився в трансплантаті?

А) *Імунне відторгнення

В) Гломерулонефрит

С) Ішемічне ушкодження нирки

D) Тубулонекроз

Е) Пієлонефрит

7. При розтині 56-річного чоловіка, який страждав на фіброзно-кавернозний туберкульоз легенів, знайдена збільшена в розмірах щільна селезінка. На розрізі тканина селезінки коричнево-рожевого кольору, гладка, з воскоподібною поверхнею. Який з перерахованих патологічних процесів найбільш імовірний?

А) *Сальна селезінка

В) Глазурна селезінка

С) Порфірна селезінка

D) Сагова селезінка

Е) Цианотична індурація

8. При операційній біопсії щитоподібної залози гістологічно виявлені серед фолікулів, заповнених колоїдом, лімфоїдні структури з центрами росту. Яке захворювання у хворого?

А) *Зоб Хашимото

В) Ендемічний зоб

С) Спорадичний зоб

D) Базедов зоб

Е) Зоб Ріделя

9. На розтині померлої дівчини 19 років, знайдені бородавчастий ендокардит всіх клапанів, вогнищеві крововиливи під ендокардом, виразковий стоматит, виразки стравоходу, пневмонія, нефрит, гіперплазія селезінки з периваскулярним склерозом, васкуліт і некроз у ділянці зорового бугра, численні фурункули. Яке найбільш імовірне захворювання у цієї дівчини?

А) *Системний червоний вовчак

В) Ревматизм

С) Септичний ендокардит

D) Ішемічна хвороба серця

Е) Гіпертонічна хвороба

10. Жінка віком 54 роки мала значну деформацію суглобів пальців рук і стоп. Гістологічно: навколосуглобова сполучна тканина – мукоїдне набрякання, ділянки фібриноїдного некрозу, скупчення макрофагів, ділянки склерозу; у синовіальній оболонці – набряклі ворсини, з ознаками мукоїдного та фібриноїдного набрякання, у синовіальній порожнині зустрічаються поодинокі «рисові тільця». Діагностуйте захворювання.

А) *Ревматоїдний артрит

В) Ревматизм

С) Хвороба Бєхтєрєва

D) Гематогенний туберкульоз

Е) Подагра


Заняття №11

1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Регенерація – це відновлення структурних елементів тканини замість загиблих.… Типи регенерації:

Перебудова тканин

Приклади перебудови тканин: 1. Виникнення колатерального кровообігу при утрудненні відтоку крові в… 2. Перебудова губчатої речовини кісток при зміні навантаження на кістку (після перелому, при рахіті, захворюванні…

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. У хворого на хронічний цистит у біоптаті зі слизової оболонки сечового міхура разом з перехідним епітелієм виявлені вогнища багатошарового плоского неороговілого епітелію. Який процес лежить в основі описаних змін в епітелії?

А) *Метаплазія

В) Дистрофія

С) Гіперплазія

D) Дисплазія

Е) Гіперкератоз

2. У хворого на стегні глибока рвана рана з нерівними краями, покрита гноєм. У крайових відділах – соковита грануляційна тканина, яка не піднімається над рівнем рани. Назвіть вид загоєння рани.

А) *Загоєння вторинним натягом

В) Загоєння первинним натягом

С) Загоєння під струпом

D) Безпосереднє закриття дефекту епітеліальною тканиною

Е) Організація рани

3. При розтині трупа жінки віком 69 років, яка тривалий час страждала на гіпертонічну хворобу, патологоанатом виявив, що обидві нирки щільної консистенції, значно зменшені в розмірах, поверхня їх дрібнозерниста. Ці зміни свідчать про:

А) *Атрофію від недостатнього кровопостачання

В) Атрофію від тиску

С) Старечу атрофію

D) Дисфункціональну атрофію

Е) Гіпоплазію

4. У хворого з ампутованою нижньою кінцівкою в культі з’явилися болючі вузлики. При мікроскопічному дослідженні виявлені ампутаційні невроми. До якого загальпатологічного процесу належать ці утворення?

А) *Патологічна регенерація

В) Повна репаративна регенерація

С) Запалення

D) Неповна репаративна регенерація

Е) Метаплазія

5. У дитини віком 12 років, хворої на поліомієліт, соматичні м’язи слабкі, об’єм їх зменшений, шкіра суха, бліда. При морфологічному дослідженні біоптату м’яких тканин виявлені характерні морфологічні зміни. Визначити характер патологічного процесу м’яких тканин.

А) *Атрофія

В) Гіпертрофія

С) Гіперплазія

D) Метаплазія

Е) Гіпоплазія

6. Після травматичного ушкодження печінки згодом відбулося повне поновлення будови та функції печінки. Як називається такий вид регенерації?

А) *Реституція

В) Неповна регенерація

С) Патологічна регенерація

D) Звичайна фізіологічна регенерація

Е) Субституція

7. До патоморфологічного відділення був надісланий шматочок тканини із краю хронічної виразки шлунка. При гістологічному дослідженні в ньому виявлено: некроз, грануляційна тканина, надлишковий розвиток волокнистої сполучної тканини й метаплазія епітелію. Який вид компенсаторно-пристосувального процесу має місце?

А) *Порушена регенерація з порушенням зміни фаз

В) Гіпертрофія

С) Фізіологічна регенерація

D) Репаративна регенерація (субституція)

Е) Репаративна регенерація (реституція)

8. На розтині хворого, який страждав на часті гемороїдальні кровотечі та помер від гострого інфаркту міокарда виявили, що кістковий мозок діафізу стегна соковитий, червоного кольору. Який процес розвився в кістковому мозку?

А) *Компенсаторна гіперплазія

В) Вікарна гіпертрофія

С) Гіпертрофічні розростання

D) Гормональна гіперплазія

Е) Робоча гіпертрофія

9. У померлої жінки віком 86 років, що страждала на атеросклероз судин головного мозку, при розтині виявлена атрофія кори головного мозку. Як називається ця атрофія щодо причини?

А) *Від недостатнього кровопостачання

В) Від тиску

С) Від дії фізичних і хімічних факторів

D) Нейротична

Е) Дисфункціональна

10. У біоптаті слизової оболонки бронха у хворого на хронічний бронхіт були знайдені ділянки багатошарового плоского неороговілого епітелію. Діагностуйте патологічний процес у слизовій оболонці бронха.

А) *Метаплазія

В) Атрофія

С) Гіперплазія

D) Дисплазія

Е) Регенерація


Заняття №12

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Пухлина (новоутворення) – це патологічний процес, який характеризується бурхливим розмноженням клітин з порушенням їх…

Не метастазують.

5. Добре піддаються хірургічному лікуванню, летальні випадки спостерігаються рідко.

6. Переважає місцевий вплив.

Ознаки злоякісних пухлин

1. Клітини пухлин низькодиференційовані, їхня будова спрощена й ати пічна (клітинний).

2. Ріст швидкий, спонтанно не зупиняється.

3. Не мають капсули та проростають у навколишні тканини (інвазивний ріст).

Дають метастази.

6. Рецедивують Метастазування пухлини

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. У шкірі виявлена щільна, рухлива, чітко відмежована від навколишніх тканин пухлина. На розрізі вона білого кольору, представлена волокнистою тканиною. Мікроскопічно – хаотично переплетені колагенові волокна. Назвіть пухлину?

А) *Фіброма

В) Міома

С) Гістіоцитома

D) Дерматофіброма

Е) Десмоїд

2. При гістологічному дослідженні пухлини шкіри виявлені різних розмірів часточки з жирової тканини, відмежовані прошарками сполучної тканини. Поставити діагноз:

А) *Ліпома

В) Фіброма

С) Гігрома

D) Папілома

Е) Гемангіома

3. На вентральній поверхні язика в чоловіка з протезом на нижній щелепі виявлена щільна сіра бляшка неправильної форми з нерівною поверхнею, з чіткими межами. При гістологічному дослідженні утворення, відзначається збережена структура багатошарового плоского епітелію, стовщення його за рахунок шипуватого та базального шарів, гіперкератозу, акантозу; лімфомакрофагальна інфільтрація підлягаючої сполучної тканини. Поставте діагноз.

А) *Лейкоплакія

В) Еритроплакія

С) Папілома

D) Рак на місці

Е) Кондилома

4. При гістологічному дослідженні новоутворення шкіри виявлено: паренхіма сформована з покривного епітелію зі збільшеним числом шарів. Строма разом з розростаннями епітелію формує сосочки. Укажіть вид атипізму.

А) *Тканинний

В) Клітинний

С) Гістохімічний

D) Функціональний

Е) Метаболічний

5. При дослідженні пухлини матки (операційний матеріал) виявлено, що макроскопічно вона м’якої консистенції, із крововиливами та ділянками некрозу, на розрізі нагадує «риб’яче м’ясо». При гістологічному дослідженні встановлені ознаки вираженого клітинного й тканинного атипізму, зустрічаються клітини з патологічними фігурами мітозів. Поставити діагноз.

А) *Саркома

В) Аденокарцинома

С) Ангіома

D) Фіброма

Е) Ліпома

6. У хворого, який протягом тривалого часу зловживав тютюнопалінням з’явився кашель із виділенням густого слизу, слабкість після незначних фізичних навантажень, блідість шкірних покривів. За останні 3 місяці схуд на 12 кг. При ендоскопічному дослідженні біоптату встановлено діагноз: плоскоклітинний рак. Визначити характер патологічного процесу, що передував виникненню пухлини.

А) *Метаплазія

В) Гіпоплазія

С) Гіперплазія

D) Некроз

Е) Склероз

 

7. У парубка в м’язовій тканині лівого стегна виявлене безболісне новоутворення без чітких меж. Новоутворена тканина нагадує м’ясо риби, складається з незрілих фібробластоподібних клітин із частими мітозами, які проростають у м’язи. Ваш діагноз?

А) *Фібросаркома

В) Міосаркома

С) Фіброма

D) Рак

Е) Міома

8. У хворого при гастроскопії в ділянці малої кривизни шлунку виявлене пухлиноподібне утворення діаметром 1,5 см на ніжці. Який характер росту пухлини?

А) *Екзофітний

В) Експансивний

С) Інфільтруючий

D) Аппозиційний

Е) Ендофітний

9. У дитини віком 6 місяців на шкірі шиї виявлений плоский вузол червоного кольору, при натисненні склом вузол блідніє. Який найбільш імовірний діагноз?

А) *Гемангіома

В) Пігментний невус

С) Меланома

D) Лейоміома

Е) Лімфангіома

10. У хворого віком 75 років із заочеревинної клітковини видалена пухлина розмірами 16х8х6 см. Мікроскопічно: анаплазовані жирові клітини з ознаками клітинного атипізму та поліморфізму. Зустрічаються величезні спотворені клітини, які мають у цитоплазмі жирові крапельки. Який найбільш імовірний діагноз?

А) *Ліпосаркома

В) Ліпома

С) Фібросаркома

D) Міосаркома

Е) Мезотеліома


Заняття №13

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Пухлини центральної нервової системи

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. У хворого віком 25 років була вилучена пухлина лобової частини правої півкулі головного мозку діаметром 5 см, яка була нечітко відмежована від прилеглої тканини. На розрізі однорідного виду, гістологічно складається з клітин, численні відростки яких утворюють густі сплетіння. Яка пухлина мала місце?

А) *Астроцитома

В) Олігодендрогліома

С) Гангліоневрома

D) Епендимома

Е) Хоріоїдпапілома

2. При розтині дитини віком 3 роки у мозочку виявлена пухлина, яка не має чітких меж із навколишньою тканиною, гістологічно побудована з атипових дрібних клітин з гіперхромними ядрами. Достовірніше за все це:

А) *Медулобластома

В) Медулосаркома

С) Метастаз раку

D) Метастаз саркоми

Е) Гліобластома

3. Пухлина в капсулі діаметром 2 см, оперативно вилучена з ампутаційної культі нижньої кінцівки, мікроскопічно складається з веретеноподібних клітин мономорфного вигляду з паличкоподібними ядрами, які утворюють разом з волокнами «палісадні» структури. Який з перерахованих видів пухлин найбільш імовірний?

А) *Доброякісна неврилемома

В) Нейрофіброма

С) Злоякісна неврилемома

D) М’яка фіброма

Е) Фібросаркома

4. У юнака віком 18 років вилучена пухлина, яка локалізувалася в правій півкулі головного мозку, діаметром 3,5 см, на розрізі мала однорідний вигляд із дрібними кістами. Стосовно навколишніх тканин межа пухлини була нечіткою. Яку пухлину видалили юнакові?

А) *Астроцитома

В) Нейрофіброма

С) Медулосаркома

D) Епендимома

Е) Хоріоїдпапілома

5. Доставлений біоптат вилученої пухлини в чоловіка віком 46 років: пухлина має вигляд осередка однорідної сіро-рожевої тканини, містить кісти та петрифікати. Мікроскопічно пухлина представлена веретеноподібними та невеликими округлими клітинами. Яка це пухлина?

А) *Олігодендрогліома

В) Астроцитома

С) Нейрофіброма

D) М’яка фіброма

Е) Доброякісна неврилемома

6. У 5-річної дівчинки виявлена пухлина, що має вид вузла, котрий містить дрібні кісти, розташованого усередині правого бічного шлуночка. Мікроскопічно клітини пухлини формують розетки навколо судин. Яка пухлина була виявлена в дівчинки?

А) * Епендимома

В) Медулосаркома

С) Метастаз раку

D) Метастаз саркоми

Е) Гліобластома

7. При розтині чоловіка віком 55 років, який помер від гострого порушення мозкового кровообігу в білій речовині лобової частки правої півкулі мозку, виявлена пухлина діаметром 2,5 см. Пухлина мала м’яку консистенцію, строкатий вид. Клітини пухлини містили глікоген. Яку пухлину виявив патологоанатом?

А) *Гліобластома

В) Нейрофіброма

С) Медулосаркома

D) Епендимома

Е) Хоріоїдпапілома

8. При розтині померлої жінки віком 78 років патологоанатом при витягуванні головного мозку виявив пухлину в області задньої черепної ямки у вигляді щільного вузла, спаяного з твердою мозковою оболонкою. Яку пухлину виявив патологоанатом?

А) *Менінгіома

В) Нейрофіброма

С) Злоякісна неврилемома

D) М’яка фіброма

Е) Фібросаркома

9. До лабораторії надісланий біоптат пухлини. Макроскопічно пухлина в капсулі, діаметром 1,3 см, оперативно вилучена з ампутаційної культі нижньої кінцівки. Мікроскопічно складається з веретеноподібних клітин, які утворюють разом з волокнами «палісадні» структури. Який з перерахованих видів пухлин найбільш імовірний?

А) * Шванома

В) Нейрофіброма

С) Злоякісна неврилемома

D) Менінгіома

Е) Епендімома

10. При розтині дитини віком 1,5 роки у черв’яку мозочка виявлена пухлина, яка не має чітких меж із навколишньою тканиною, сіро-рожевого кольору, гістологічно побудована з дрібних атипових клітин, що нагадують медулобласти. Вірогідніше за все це:

А) *Медулобластома

В) Медулосаркома

С) Злоякісна неврилемома

D) Метастаз саркоми

Е) Фібросаркома

 

 

 

Заняття №14

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття  

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. Для патогістологічного дослідження доставлене очне яблуко: у сітківці ока на проекції зорового нерва пухлина 1х1 см, м’якої консистенції, коричневого кольору. Мікроскопічно пухлина складається з поліморфних клітин із прозорою цитоплазмою, згрупованих в альвеолярні структури, в ній наявні патологічні мітози, подекуди з нагромадженням бурого пігменту. Достовірніше за все це:

А) *Меланома

В) Шванома

С) Гломусна пухлина

D) Парагангліома

Е) Ангіосаркома

 

2. У шматочку шкіри 1х2 см, який доставлений для гістологічного дослідження, знайдене новоутворення бурого кольору, 0,5 см у діаметрі. Мікроскопічно пухлина складається з невеликих клітин у вигляді тяжів і гнізд, розташованих у дермі, з бурим пігментом у цитоплазмі, який дає негативну реакцію Перлса. Який пігмент найбільш імовірний?

А) *Меланін

В) Гематоїдин

С) Гемосидерин

D) Білірубін

Е) Гемомеланін

3. Для патогістологічного дослідження надіслана ділянка шкіри з утворенням блідо-коричневого кольору, округлої форми, діаметром 0,4 см. Мікроскопічно виявляються гнізда невусних клітин у ділянці вершин гребеня сітчастого шару на межі епідермісу та дерми, які практично не містять пігменту, витягнутої форми, з овальними пухирцеподібними ядрами. Який це невус?

А) *Пораничний

В) Внутрішньоепідермальний

С) Епітеліоїдний

D) Блакитний

Е) Гігантський

4. У чоловіка віком 46 років на шкірі визначилася пляма, яка перетворилася в виразку, мала темний колір і не викликала турбот. Згодом пляма почала збільшуватися, з’явився біль, колір став чорно-коричневим і почав пальпуватися вузлик. На гістологічному дослідженні вилученої тканини визначалися веретеноподібні та поліморфні клітини, цитоплазма яких містила пігмент бурого кольору. Про яку пухлину йдеться?

А) *Меланома

В) Базаліома

С) Гемангіома

D) Гематома

Е) Карциноїд

 

5. Для патогістологічного дослідження надіслана ділянка шкіри 6-річного хлопчика, на поверхні якої є округле коричневе новоутворення діаметром 0,3 см, оточене зоною депігментованої шкіри. Як називається це утворення?

А) *Галоневус

В) Базаліома

С) Меланома

D) Гематома

Е) Блакитний невус

 

6. До лікаря звернулася мати 5-річної дівчинки зі скаргами на появу у її дитини в ділянці правої щоки вузлуватого утворення. Утворення являло собою одиночний кулястий вузол, чітко відмежований від навколишніх тканин, із гладкою поверхнею, блідо-червоного кольору. У краях утворення визначалися дрібні телеангіоектазії. Як називається це утворення?

А) *Епітеліоїдний невус

В) Меланома

С) Гемангіома

D) Базаліома

Е) Блакитний невус

 

7. Для патогістологічного дослідження надісланий фрагмент шкіри з підозрою на меланому. Патологоанатом підтвердив діагноз. Мікроскопічно пухлинні клітини проростали шар дерми, досягаючи ретикулярного шару. Який рівень інвазії меланоми за Кларсом в цьому випадку?

А) *3

В) 1

С) 4

D) 2

Е) 5

8. До проктолога звернувся чоловік віком 65 років зі скаргами на появу в ділянці анального отвору пухлиноподібного утворення. При огляді утворення являє собою вузол, який виступає над поверхнею шкіри, чорного кольору з неправильним контуром, з виразкою. Який діагноз імовірний у цьому випадку?

А) * Меланома

В) Базаліома

С) Галоневус

D) Гемангіома

Е) Блакитний невус

9. У жінки віком 35 років на передпліччі є блакитно-сіра пляма овальної форми (діаметр 1,2 см), яка не піднімається над поверхнею шкіри. Як називається це утворення?

А) *Блакитний невус

В) Базаліома

С) Гемангіома

D) Галоневус

Е) Епітеліоїдний невус

 

10. У новонародженого хлопчика на спині виявлена сильно пігментована пляма, покрита волоссям, з вузлуватою поверхнею, розмірами 12х8 см. Як називається це утворення?

А) *Гігантський невус

В) Базаліома

С) Меланома

D) Гематома

Е) Блакитний невус


Заняття №15

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Епітеліальні пухлини

Приклади тестових завдань для самоконтролю

 

1. Чоловік віком 40 років, страждав на хронічний бронхіт, помер від виснаження. При розтині легенів у просвіті бронхів виявлене ендофітне розростання біло-сірої розм’якшеної тканини. При мікроскопічному дослідженні цієї тканини серед розростань атипового плоского епітелію виявлені рогові «перлини». Ваш діагноз.

А) *Плоскоклітинний рак зі зроговінням

В) Плоскоклітинний рак без зроговіння

С) Аденокарцинома

D) Недиференційований рак

Е) Апудома

2. У жінки через 6 місяців після пологів розвилася маткова кровотеча; при гінекологічному огляді в порожнині матки виявлена тканина темно-червоного кольору з множинними порожнинами, що нагадує «губку». При мікроскопічному дослідженні пухлини в лакунах виявлені атипові світлі епітеліальні клітини Лангганса та гігантські клітини синцитіотрофобласту. Назвіть пухлину.

А) *Хоріонепітеліома

В) Плоскоклітинний рак без зроговіння

С) Аденокарцинома

D) Фіброміома

Е) Міхуровий занос

3. У хворого на малій кривизні в препілоричному відділі шлунка виявлене утворення кратероподібної форми. Із крайової ділянки утворення взята біопсія. Дані гістологічного дослідження: пухлина з залозистоподібними структурами різної форми та величини, що вростають у навколишню тканину, вираженим атипізмом клітин. Назвіть гістологічний варіант даної пухлини.

А) *Аденокарцинома

В) Плоскоклітинний рак

С) Скір шлунка

D) Слизовий рак шлунка

Е) Солідний рак шлунка

4. У хворого виник захриплий голос, під час ларингоскопії виявлена пухлина гортані, сіро-білого кольору, з сосочковою поверхнею. Мікроскопічно: розростання сполучної тканини, яка покрита багатошаровим плоским епітелієм зі зроговінням, без клітинного атипізма. Достовірніше за все це:

А) *Папілома

В) Фіброма

С) Поліп

D) Ангіома

Е) Ангіофіброма

 

5. У хворої віком 55 років з’явилися рецидивні маткові кровотечі. Виконано діагностичне вискоблювання порожнини матки. У зіскрібку ендометрія серед елементів крові видно залозисті елементи різної величини та форми, утворені атиповими клітинами з гіперхромними ядрами, з численними мітозами (у тому числі й патологічними). Про який процес можна думати?

А) *Аденокарцинома

В) Залозиста гіперплазія ендометрія

С) Хоріонепітеліома

D) Аденоматозний поліп

Е) Ознаки перерваної вагітності

6. У хворого в результаті обтурації середньочасточкового бронха вузлом м’яких тканин утворився ателектаз середньої частки правої легені. При бронхобіопсії в зоні обтурації виявлені розростання залозистоподібного атипового епітелію з патологічними мітозами, який проростає в легеневу тканину й хрящ. Якому захворюванню найбільше імовірно відповідають ці дані?

А) *Бронхогенний рак легенів

В) Деформуючий бронхіт

С) Запальний поліп

D) Дисплазія епітелію бронха

Е) Саркома бронха

7. У чоловіка віком 62 роки вилучена нирка, у якій при макроскопічному дослідженні виявлена пухлина у вигляді вузла діаметром 8 см. Тканина пухлини на розрізі строката, з множинними крововиливами, некрозами. Гістологічно: пухлина складається зі світлих клітин, які утворюють альвеолярні та сосочкові структури, помірковано виражений інвазивний ріст. У багатьох клітинах пухлини визначаються патологічні мітози, гіперхромні ядра. Діагностуйте виявлену пухлину нирки.

А) *Світлоклітинний рак

В) Світлоклітинна аденома

С) Аденокарцинома

D) Нефробластома

Е) Ацидофільна аденома з малігнізацією

8. При мікроскопічному дослідженні біоптату з легенів виявлені атипові клітини, які формують множинні ацинарні структури та продукують слиз. Яка гістологічна форма раку легенів має місце у хворого?

А) *Високодиференційована аденокарцинома

В) Помірковано диференційована аденокарцинома

С) Недиференційований рак

D) Помірно диференційований плоскоклітинний рак

Е) Залозисто-плоскоклітинний рак

 

9. При мікроскопічному дослідженні бронхобіопсії виявлена пухлина, яка побудована з гніздових скупчень атипових клітин багатошарового плоского епітелію, місцями з характерними «перлинами». Ваш діагноз?

А) *Плоскоклітинний рак зі зроговінням

В) Плоскоклітинний рак без зроговіння

С) Солідний рак

D) Слизовий рак

Е) Скір

10. При гістологічному дослідженні біоптату піхвової частини шийки матки у хворої 47 років з ерозією, яка довго не загоюється, виявлені ознаки клітинного атипізма, базальна мембрана – без змін. Поставити діагноз.

А) *Карцинома in situ

В) Ерозія

С) Аденокарцинома

D) Папілома

Е) Ендометріоз


Заняття №16

  1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття  

Приклади тестових завдань для самоконтролю

1. При патогістологічному дослідженні біопсійного матеріалу печінки хлопчика 14 років, у якого в крові виявлена велика кількість лімфоцитів і пролімфоцитів, гістологічно встановлено: множинні скупчення позначених клітин переважно між печінковими часточками. Для якого захворювання це характерно?

А) *Хронічний лімфолейкоз

В) Гострий лімфолейкоз

С) Лімфогранульоматоз

D) Хронічний персистуючий гепатит

Е) Гепато-целюлярний рак печінки

2. Смерть семирічного хлопчика наступила в результаті гострої постгеморагічної анемії, зумовленою профузною кровотечею зі шлунково-кишкового тракту. У ході патологоанатомічного дослідження виявлено: макроскопічно – недокрів’я внутрішніх органів, збільшення різних груп лімфатичних вузлів, тимомегалія, помірковано виражена гепато-спленомегалія, яскраво-червоний кістковий мозок; мікроскопічно – гіперцелюлярний кістковий мозок з мономорфним інфільтратом із бластних клітин, дифузно-осередкові пухлиноподібні інфільтрати в печінці, селезінці, лімфатичних вузлах, оболонках і речовині головного мозку. Діагностуйте захворювання.

А) *Гострий лімфобластний лейкоз

В) Ретинобластома

С) Медулобластома

D) Саркома Юінга

Е) Хондрома

3. Через деякий час після забиття ліктя в хлопчика віком 12 років з’явилося пухлиноподібне розростання в ділянці епіфіза плечової кістки, яке не має чітких меж. При дослідженні біоптату виявлена велика кількість поліморфних клітин остеобластичного типу з великою кількістю патологічних мітозів. Поставте діагноз.

А) *Остеосаркома

В) Хондросаркома

С) Остеоїд-остеома

D) Фібросаркома

Е) Синовіальна саркома

4. При розтині дитини віком 2,5 роки, у черв’яку мозочка виявлена пухлина, яка не має чітких меж із навколишньою тканиною, сіро-рожевого кольору, гістологічно побудована із дрібних атипових клітин, які нагадують медулобласти. Достовірніше за все це:

А) *Медулобластома

В) Медулосаркома

С) Злоякісна неврилемома

D) Метастаз саркоми

Е) Фібросаркома

5. У 2-річної дитини на УЗД в правій нирці виявлена пухлина 6х3 см без чітких контурів. Яку пухлину в першу чергу повинен запідозрити лікар?

А) *Нефробластома

В) Медулосаркома

С) Злоякісна неврилемома

D) Метастаз саркоми

Е) Фібросаркома

6. У хворої дівчинки 3-х років інтраопераційно на нижній поверхні печінки виявлена пухлина розмірами 4,5х5,0х3,5 см із субсерозною локалізацією, темно-червоного кольору, на розрізі представлена порожнинами зі значним вмістом крові. Поставити попередній діагноз.

А) *Кавернозна гемангіома

В) Капілярна гемангіома

С) Гемангіоперицитома

D) Гемангіоендотеліома

Е) Лімфангіома

7. У 8-річного хлопчика, який звернувся з приводу порушення сечовипускання, виявлена пухлина малого тазу, яка здавлює сечоводи. Реґіонарні лімфовузли збільшені в розмірах, щільні на дотик. Яку пухлину в першу чергу повинен запідозрити лікар?

А) *Рабдоміосаркома

В) Медулосаркома

С) Злоякісна неврилемома

D) Метастаз саркоми

Е) Фібросаркома

8. До лікаря звернулася мати 6-місячного хлопчика зі скаргами на збільшення у дитини правого яєчка. Проведено біопсію. Мікроскопічно серед тканини яєчка виявлені шари плоского зроговілого епітелію та слизових залоз. Який лікар поставить діагноз?

А) *Тератома

В) Хондросаркома

С) Остеоїд-остеома

D) Фібросаркома

Е) Синовіальна саркома

9. У дівчинки віком 1,5 років при плановому лікарському огляді окуліст виявив сіро-жовте утворення у внутрішній камері правого ока. Яку пухлину припустить окуліст?

А) *Ретинобластома

В) Остеосаркома

С) Медулобластома

D) Саркома Юінга

Е) Хондрома

10. У 6-річного хлопчика виявлена пухлина правої наднирникової залози, яка продукує катехоламіни. Яка це пухлина?

А) *Феохромоцитома

В) Саркома Юінга

С) Гемангіоперицитома

D) Тератома

Е) Лімфангіома


Заняття №17

  Перелік практичних навичок з загальної патоморфології 1. Знати терміни, які використовуються в патологічній анатомії, та основні методи патологоанатомічного дослідження. …

Заняття №18

  Перелік питань до підсумкового модульного контролю  

– Конец работы –

Используемые теги: курсом, основ, права0.069

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Краткий курс механики в качестве программы и методических указаний по изучению курса Физика Краткий курс механики: Программа и методические указания по изучению курса Физика / С
Федеральное агентство железнодорожного транспорта... Омский государственный университет путей сообщения...

Курс лекций по уголовному праву общая часть, 2 курс Источники уголовного права – уголовный закон. Все основные положения конституции нашли отражение в УК
Преподаватель Пряхина Надежда Ивановна... Уголовное право как отрасль права совокупность правовых норм которые устанавливают какие деяния являются...

Понятие арбитражного процессуального права. Предмет, метод и система арбитражного процессуального права как отрасли права
Источники арбитражного процессуального права разнообразны и делятся на два основных вида законы и подзаконные нормативные акты В соответствии со... Выделяют несколько видов источников... Основания и формы участия прокурора в арбитражном процессе Основания и цель участия в арбитражном процессе органов...

Понятие отрасли конст. права, её предмет и метод, структура. Место конституционного права в системе Рос. права
Следует различать межд дог ры и соглаш я закл РФ с др суверенными гос вами и внутр дог ры и соглаш я закл м у Фед й и ее суб тами или м у... Юр прецедент также относится к числу исторически устоявшихся ист ков права... Под обычаем как разновид ю соц нормы понимается правило повдения сложившееся на основе пост и единообразного...

Социология. Краткий курс Социология. Краткий курс. : ООО Питер Пресс ; Санкт-Петербург; 2007 Социология. Краткий курс Предмет и история социологии Борис Акимович Исаев
Социология Краткий курс... RU http www litru ru bd b Социология Краткий курс ООО Питер Пресс Санкт Петербург...

Понятие трудового права как отрасли права. Предметом любой отрасли права являются общественные отношения
Предметом любой отрасли права являются общественные отношения специфические именно для данной отрасли Благодаря предмету формируется отрасль... Если человек трудится единолично самостоятельно определяя основные параметры... Предмет трудового права отвечает на вопрос какие виды общественных отношений им регулируются...

Разграничение понятий конституционного права как системы правовых норм отрасли права, как науки и как учебной дисциплины.. 2 2. Источники конституционного права в зарубежных странах. 2
Источники конституционного права в зарубежных странах... Материальная и формальная фактическая и юридическая конституция в... Принятие изменение и отмена конституций в зарубежных странах...

Конституционное право как отрасль права: понятие, предмет, методы правового регулирования, система, роль и место в системе российского права
В науке конституционного права сложилась методолгия определения... Прежде всего нормы кп регулируют основы конституционного строя см главу Конституции Исключительно в предмет...

В КУРС ОСНОВЫ РИМСКОГО ПРАВА В центре внимания нашего курса находится правовая система, сложившаяся в Древнем Риме
ВВЕДЕНИЕ... В КУРС ОСНОВЫ РИМСКОГО ПРАВА Право Древнего Рима это яркая и значительная страница мировой истории В своем зрелом классическом состоянии оно восходит к наиболее выдающимся...

0.046
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам