ФОРМУЮТЬ

Стан здоров'я дітей належить до важливих та чутливих динамічних показників, які можуть суттєво змінюватися внаслідок впливу факторів навколишнього середовища, в тому числі радіаційного забруднення, та використовуватися як критерій ефективності проведення санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів.

Вивчення захворюваності дітей, що мешкають на забрудненій в результаті аварії на ЧАЕС території, в динаміці 10 років показало, ідо її узагальнений рівень значно перевищує показники захворюваності мешканців "чистих" територій. Якщо в цілому по Україні він практично не змінився, або навіть знизився, то в окремих радіаційно-забруднених районах захворюваність підвищилася у 2-3 рази.

Наприклад, в Народицькому районі Житомирської області рівень захво­рюваності збільшився з 516,7 до 1148,3 на 1000 дітей, в Коростеньському районі Житомирської області з 445,0 до 849,4 на 1000 дітей, в Поліському районі Київської області з 497,7 до 1204,3 на 1000 дітей.

Такі ж закономірності спостерігаються і при аналізі даних захворюваності окремими класами хвороб. Зокрема, кількість захворювань крові та кро­вотворних органів збільшилась в 6-10 разів, а кількість новоутворень - в 1,5-2 рази.

Важливим об'єктивним критерієм здоров'я дітей є фізичний розвиток. Вивчення його характеристик серед дітей, які проживають на забруднених територіях, дозволило визначити, що у 8-10% з них спостерігається за гримка процесів росту на фоні загального зниження маси тіла. Ступінь поширення дисгармонійного фізичного розвитку досягає 20-25 %. Ці факти вказують на наявність проявів функціональної затримки фізичного розвитку, пов'язаних з нейроендокринною дискоординацією організму.

Одним з найбільш уразливих органів є щитовидна залоза. Справді щитовидна залоза дітей раннього та пубертатного віку характеризується підвищеною здатністю поглинати ізотопи йоду, про що свідчать більш висок еквівалентні дози її опромінення саме у ці вікові періоди. Крім того, опромінення щитовидної залози радіоактивним йодом стає пусковим механізмом організмі. Тривалий вплив малих доз радіації активізує процеси перекисного окислення ліпідів у дітей, при цьому найбільш значних змін зазнає вихідна ланка утворення дієнових кон'югат, відбуваються і багато інших негативних за змістом та загрозливих для здоров'я процесів. Але вже сьогодні до групи
виникнення та розвитку різноманітних патологічних процесів у всьому підвищеного ризику, у зв'язку з недосконалістю адаптаційних процесів, відносять понад 55 % дітей та підлітків, які проживають на радіаційно-забруднених територіях.