рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Мета роботи

Мета роботи - раздел Образование, Фізика   Визначення Ширини Забороненої Зони ...

 

Визначення ширини забороненої зони напівпровідника-термістора за допомогою місткової схеми.

 

4.2. Загальні положення

 

Тверді тіла по своїх електричних властивостях діляться на провідники, напівпровідники і ізолятори. Відмінності в їх властивостях можуть бути пояснені в рамках зонної теорії твердих тіл. Розглянемо основні елементи цієї теорії.

У ізольованому атомі енергія електронів може набувати лише певних значень. Це можна схематично змалювати у вигляді діаграми енергетичних рівнів атома (рис. 4.1). У незбудженому атомі електрони заповнюють нижні рівні з малими значеннями енергії. Верхні рівні залишаються вільними, і електрони можуть попасти на них лише при поглинанні енергії атомом.

При утворенні кристалів, в результаті взаємодії великої кількості атомів, енергетичні рівні електронів розщеплюються. Найнижчі рівні при об'єднанні атомів в кристал практично не розщеплюються (електрони, що знаходяться на цих рівнях, можна як і раніше вважати такими, що належать даному атому). Про це свідчить зовнішня подібність рентгенівських спектрів кристалів і атомів в газовій фазі.

Електрони, що знаходяться на найвищих енергетичних рівнях (електрони зовнішньої валентної оболонки), взаємодіють настільки сильно, що не можна говорити про приналежність цих електронів конкретним атомам. В результаті взаємодії з'являються смуги близько розташованих енергетичних рівнів (енергетичні зони), що належать кристалу як цілому. Електрони заповнюють ці енергетичні рівні, починаючи від рівнів з найнижчою енергією, причому на кожному невиродженому енергетичному рівні, згідно принципу Паулі, можуть знаходитися максимум два електрони (вважаючи, що енергія електрона не залежить від орієнтації його спіну). Енергетичні стани електронів в кристалі так само, як і в ізольованому атомі, можна представити у вигляді схеми енергетичних рівнів. На рис. 4.2 представлені енергетичні рівні і енергетичні зони електронів в кристалі.

Кружечки на схемі позначають електрони, що знаходяться на даному енергетичному рівні. Між зонами дозволених енергій знаходяться зони енергій або енергетичні щілини, які електрон в кристалі займати не може (заборонені зони). Дозволена зона, утворена в результаті розщеплювання енергетичного рівня валентного електрона ізольованого атома, називається валентною зоною. Від того, як заповнена електронами валентна зона і як вона розташована по відношенню до лежачої вище дозволеної зони, залежить, чи буде даний матеріал провідником, ізолятором або напівпровідником.

 
 

Розглянемо це детальніше. У провіднику валентна зона заповнена або частково (рис. 4.3), або перекривається з дозволеною зоною (рис. 4.4). У останньому випадку рівні атомів, створюючих грати, збурені силами зв'язку настільки сильно, що можна перекрити валентну зону з розташованою вище дозволеною зоною, що відповідає збудженим станам.

У обох випадках область заповнених рівнів безпосередньо граничить з областю незаповнених. У цій області електрони, що займають лежачі вище рівні, можуть отримувати від електричного поля найменші добавки енергії. В результаті кристал стає електропровідним.

У ізоляторах і напівпровідниках заповнені і незаповнені енергетичні зони розділені певним енергетичним проміжком (забороненою зоною або енергетичною щілиною). Тому потрібна деяка мінімальна кількість енергії для переведення електронів із заповненої зони (валентної зони) в наступну (зону провідності).

На енергетичній схемі ізолятора (рис. 4.5, а) всі рівні валентної зони заповнені електронами. Валентна зона відокремлена від зони провідності великим енергетичним проміжком в декілька електрон-вольт. Енергії теплових коливань недостатньо для того, щоб перекинути електрони на вільні рівні дозволеної зони і тим самим зробити їх «рухливими» ().

На схемі бездомішкового напівпровідника (Рис. 4.5, б) валентна зона також заповнена електронами повністю і відокремлена від лежачої вище дозволеної зони невеликим енергетичним проміжком еВ; мала, і під впливом енергії теплових коливань деяка кількість електронів може перейти в зону провідності.

Температурна залежність опору для провідників і напівпровідників різна. При збільшенні температури провідників зменшується довжина вільного пробігу електронів, що приводить до зменшення швидкості дрейфу електронів під дією електричного поля, а значить, до зменшення струму при заданій напрузі, тобто до збільшення опору. Це відбувається за наступним законом (в області кімнатних температур):

.

 
 

У напівпровідниках температурна залежність провідності (і зворотної величини – опору) пояснюється тим, що з підвищенням температури змінюється і кількість електронів, здатних змінювати свою швидкість, що обумовлює збільшення кількості електронів в незаповненій зоні.

Кількість цих електронів збільшується із зростанням температури експоненціально, значить, і провідність зростає по тому ж закону:

, (4.1)

а опір зменшується із зростанням температури згідно із законом

, (4.2)

Тут і – деякі сталі, такі, що мають розмірність провідності і опору відповідно; – ширина забороненої зони; – постійна Больцмана, рівна Дж/К еВ/К; – абсолютна температура.

На електричні властивості напівпровідника впливає наявність домішки. На рис. 4.6 показана схема, подібна до схеми рівнів (рис. 4.5), але з деякими змінами.

На рис. 4.6 змальовано два локальні рівні (тобто рівні енергії, які приносять домішки в заборонену зону). Один з них, відмічений буквою Д, відповідає донорній домішці – домішці, здатній віддавати електрон у вільну зону навіть при низьких температурах ().

Буквою А відмічений рівень, відповідний акцепторній домішці (). При цьому у валентній зоні з'являться вакантні рівні енергії, що дозволить електронам збільшити свою енергію в електричному полі, тобто набувати додаткової швидкості. Це колективне переміщення електронів еквівалентне переміщенню позитивного заряду (дірки) у валентній зоні.

Енергія , тому перехід електронів з домішкових рівнів в зону провідності в напівпровідниках n-типу, або з валентної зони на домішкові рівні в напівпровідниках p-типу, здійснюється легше, ніж з валентної зони в зону провідності. Тому провідність напівпровідника за наявності домішок збільшується, що відбувається навіть при низьких температурах. Домішкова електропровідність зростає з температурою експоненціально. Надалі число електронів, що попали у вільну зону, або число електронів, захоплених домішкою із зайнятої зони, порівняється з числом домішкових часток. З цієї миті при зростанні температури відбувається лише зменшування рухливості електронів, що призводить до зниження електропровідності.

При нагріванні до температури, вище кімнатної, зміна провідності і відповідно опору напівпровідника буде обумовлена лише переходом електронів з валентної зони в зону провідності (формули (4.1) і (4.2)).

Для визначення ширини забороненої зони слід прологарифмувати рівняння (4.2):

; (4.3)
обчислити коефіцієнт при ;  
К/еВ,    
тоді  
. (4.4)
     

Тут ширина зони виражена в електрон-вольтах.


Вираз (4.4) – це рівняння прямої в площині з осями і . З графіка можна знайти тангенс кута нахилу прямої (рис. 4.7):

,

звідки

[эВ].   (4.5)

 

4.3. Опис установки і методу вимірів

 

Термістори – це напівпровідникові опори, що виготовляються зазвичай у вигляді таблеток або циліндрів малого розміру.

Найбільш поширеним і точним методом виміру опору провідників і напівпровідників є містковий метод. Місткова схема (рис. 4.8) складається з двох гілок струму АСВ і АДВ, між якими «перекинутий місток» СД. У місток включений гальванометр – індикатор рівноваги. Ділянки двох паралельних гілок , , і називаються плечима моста. Зліва на схемі – джерело постійного струму і баластний опір , який обмежує можливу величину струму, щоб не перевантажувати батарею і секції моста.

Опори , і при шуканому можна підібрати так, щоб різниця потенціалів між точками С і Д дорівнювала нулю, тобто струм через гальванометр не йде. Це положення називають рівновагою моста.

Умови рівноваги:

; , (4.6)

тобто

; . (4.7)

Розділивши першу рівність на другу, можна отримати

,

звідки

. (4.8)

Підібравши опори , і при даному шуканому так, що струм через гальванометр дорівнюватиме нулю, по формулі (4.8) необхідно знайти шуканий опір .

Термістор і кінець термометра поміщені в скляну пробірку. Для того, щоб покази термометра відповідали температурі термістора, пробірка заповнюється маслом і поміщена у воду, налиту в кухоль. Електрична піч нагріває воду і відповідно термістор. Опір термістора визначається містковою схемою, де – курбельний магазин опору, – опір термістора.

 

4.4. Питання для самоперевірки

1. Які речовини називаються напівпровідниками?

2. У чому відмінності між металами, напівпровідниками і діелектриками згідно зонної теорії?

3. Як змінюється опір металів і напівпровідників із зміною температури?

4. Як впливають домішки на характер провідності напівпровідника?

5. Що називається термістором? Де вони застосовуються? Намалювати схему.

6. Що таке рівновага моста?

 

4.5. Порядок проведення роботи і обробка експериментальних даних

 

Перевірити місткову схему.

Визначити опір термістора при кімнатній температурі і опорах і по 1000 Ом. У теорії похибок доводиться, що найбільша точність вимірів буде у тому випадку, коли опори плечей і рівні. Курбельним магазином підібрати такий опір, при якому струм в колі гальванометра дорівнює нулю.

Включити нагрівач і визначити опір термістора при 5-6 значеннях температури в інтервалі: кімнатна температура – температура 30-35 ºС. Результати вимірів занести в табл. 4.1.

Таблиця 4.1

, ºС , К
         

По набутим значенням і побудувати графік і з цього графіка, користуючись формулою (4.5), знайти ширину забороненої зони напівпровідника .

 

4.6. Оформлення звіту

 

Звіт повинен містити наступні дані: мету роботи, основні положення, схему установки (див. Рис. 4.8), заповнену таблицю 4.1, графік залежності , розрахунок ширини забороненої зони напівпровідника, висновки по роботі.

 

Література: [1], с. 370– 376; [2], с. 197 – 206.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Фізика

УКРАЇНСЬКА ІНЖЕНЕРНО ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ... Кафедра фізики теоретичної і загальної електротехніки... Фізика...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Мета роботи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Мета роботи
  Вивчення роботи оптичного пірометра із зникаючою ниткою і вимір з його допомогою температури нагрітого тіла. Визначення сталої Стефана-Больцмана і сталої в законі зміщення Віна.

Опис установки
Схематично будова пірометра показана на рис. 1.1. Оптичний пірометр складається із зорової труби, усередині якої приблизно в головній фокальній площині об'єктиву поміщена пірометрична ламп

Мета роботи
  Визначення сталої Планка за допомогою фотоефекту.   2.2. Загальні положення   Явище випускання електронів речовиною пі

Порядок виконання роботи
  Включити освітлювач і встановити початкове положення світлового зайчика гальванометра на нулі шкали при закритому фотоелементі. Помістити світлофільтр перед фотоелементом,

Мета роботи
  Вивчення характеристик селенового випрямляча.   3.2. Загальні положення   Напівпровідники займають по величині електро

Опис установки
  У роботі досліджується селеновий випрямляч (рис. 3.6), що є залізною шайбою, покритою шаром нікелю, на яку наноситься шар кристалічного селену товщиною

Мета роботи
  Вивчення термоопору, зняття вольт-амперної характеристики термістора.   5.2. Загальні положення Всі тверді тіла, що володіють електр

Порядок виконання роботи
  Пересувень потенціометра перед початком роботи встановити в нульове положення. За допомогою потенціометра подати на схему (рис. 5.4) напругу порядку 30 В і потім збільшуват

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги