рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Мета роботи

Мета роботи - раздел Образование, Фізика   Вивчення Термоопору, Зняття Вольт-Амперної Характеристики Тер...

 

Вивчення термоопору, зняття вольт-амперної характеристики термістора.

 

5.2. Загальні положення

Всі тверді тіла, що володіють електронною провідністю, по величині електричного опору діляться на провідники і напівпровідники.

До провідників відносяться всі метали і їх сплави.

До напівпровідників належить ряд чистих елементів IV – VI груп (наприклад, германій, кремній, селен, телур), більшість оксидів металів і деякі інші сполуки.

Діелектриками є часом досить складні за складом сполуки: скла, органічні і неорганічні, полімерні речовини і так далі

Характерна особливість напівпровідників – різка залежність їх електричних властивостей від зовнішніх впливів (температури, тиску, освітлення, електричного поля, домішок, які інколи в мільйон разів змінюють електропровідність провідника).

Напівпровідники заповнюють по значеннях свого питомого опору щонайширший інтервал між провідниками, в яких питомий опір не перевищує Ом·м, і діелектриками, в яких Ом·м. Питомий опір напівпровідників знаходиться в цьому інтервалі.

Істотна відмінність між напівпровідниками і металевими провідниками полягає в різній залежності їх питомих опорів від температури. При температурах, близьких до , в металів питомий опір збільшується прямо пропорційно зміні температури:

. (5.1)

В напівпровідників за тих же умов питомий опір зменшується по експоненціальному закону:

. (5.2)

У приведених формулах – термічний коефіцієнт опору; і – сталі, залежні від фізичних властивостей напівпровідника; – абсолютна температура.

Графічно ці залежності змальовані на рис. 5.1: а) – для металів; б) – для напівпровідників.

Особливості електричних властивостей металів і напівпровідників знаходять своє пояснення в зонній теорії провідності.

У будь-якому кристалічному тілі електрони, як і в атомі, розподілені по енергетичних рівнях. Це означає, що енергія електронів в твердому тілі квантується, тобто набуває лише дискретних значень, що звуться рівнями енергії. Електрони при цьому підкоряються принципу заборони Паулі: у будь-якій квантовій системі (атомі, молекулі, кристалі і так далі) на кожному енергетичному рівні може знаходитися не більше двох електронів, причому власні моменти імпульсу (спіни) електронів, що займають один і той же рівень, повинні мати протилежні напрями.

 
 

Дозволені рівні енергії в кристалі групуються в зони. Схема енергетичних рівнів для напівпровідників змальована на рис. 5.2, де I – валентна зона, повністю заповнена зв'язаними електронами; II – зона провідності, вільна від електронів; III – заборонена зона, ширина якої рівна .

Для того, щоб перевести електрон з валентної зони в зону провідності, необхідно надати йому додаткову енергію, рівну або більшу, ніж .

Електричне поле такої напруженості, при якій не відбувається електричний пробій кристалів, не в змозі надати електрону таку енергію. В напівпровідниках ширина забороненої зони еВ. На відміну від металів і ізоляторів в напівпровідниках тепловий рух здатний переводити електрони з однієї зони в іншу. Підвищення температури приводить до того, що концентрація електронів в зоні провідності і електропровідність збільшується. Цей ефект, як показують розрахунки, істотно перевершує зменшення провідності через зіткнення з іонами кристалічної решітки.

Термоопори (термістори) – це активні напівпровідникові нелінійні опори, величина яких залежить від температури. Опір термістора за нормальних умов різко зменшується з підвищенням температури. Термістори виготовляють із спеціальних напівпровідникових матеріалів з високим температурним коефіцієнтом опору, різної форми і розмірів залежно від їх призначення. Вони широко застосовуються в самих різних галузях науки і техніки: у системах автоматичного управління і регулювання, для виміру температур і потужностей електромагнітних випромінювань, компенсації температурних змін параметрів електричних кіл, стабілізації напруги, в системах пожежної сигналізації і так далі.

Така різноманітність в практичному застосуванні термісторів обумовлена їх перевагами в порівнянні з іншими типами датчиків: високою температурною чутливістю, малими габаритними розмірами і відповідно малою теплоємністю і інерційністю, простотою і надійністю конструкції і можливістю проведення дистанційних вимірів.

Залежність опору від температури – основна характеристика термістора, інша його важлива характеристика – вольт-амперна.

5.3. Опис установки і методу вимірів

 

Зняття вольт-амперної характеристики передбачає в даній роботі визначення залежності між прикладеною до термістора напругою і струмом, що протікає через цей опір.

Вольт-амперна характеристика металевих провідників має лінійний характер і виражається законом Ома, оскільки невелика зміна температури не викликає помітної зміни опору металевого провідника. При малих струмах в термісторі вольт-амперна характеристика його також лінійна (відповідає закону Ома), оскільки його температура залишається практично незмінною. При збільшенні сили струму падіння напруги на ньому досягає максимуму, а потім зменшується (унаслідок зменшення опору термістору, обумовленого підвищенням його температури), тобто вольт-амперна характеристика стає падаючою (рис. 5.3).


Ця особливість вольт-амперної характеристики термісторів обумовлює їх широке застосування в системах автоматичного регулювання.

Вольт-амперну характеристику термоопору знімають за допомогою схеми (рис. 5.4), де 1 – потенціометр, за допомогою якого подається напруга від мережі; 2 – вольтметр, що вимірює подавану напругу; 3 – баластний опір, що оберігає термістор від перевантаження струмом; 4 – термоопір; 5 – міліамперметр для виміру струму, що протікає через термоопір; 6 – вольтметр, що вимірює падіння напруги на термоопорі.

 

5.4. Питання для самоперевірки

 

1. Як залежить опір напівпровідників і металів від температури?

2. Дати пояснення провідності металів і напівпровідників з точки зору зонної теорії електропровідності.

3. Назвати види провідності напівпровідників.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Фізика

УКРАЇНСЬКА ІНЖЕНЕРНО ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ... Кафедра фізики теоретичної і загальної електротехніки... Фізика...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Мета роботи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Мета роботи
  Вивчення роботи оптичного пірометра із зникаючою ниткою і вимір з його допомогою температури нагрітого тіла. Визначення сталої Стефана-Больцмана і сталої в законі зміщення Віна.

Опис установки
Схематично будова пірометра показана на рис. 1.1. Оптичний пірометр складається із зорової труби, усередині якої приблизно в головній фокальній площині об'єктиву поміщена пірометрична ламп

Мета роботи
  Визначення сталої Планка за допомогою фотоефекту.   2.2. Загальні положення   Явище випускання електронів речовиною пі

Порядок виконання роботи
  Включити освітлювач і встановити початкове положення світлового зайчика гальванометра на нулі шкали при закритому фотоелементі. Помістити світлофільтр перед фотоелементом,

Мета роботи
  Вивчення характеристик селенового випрямляча.   3.2. Загальні положення   Напівпровідники займають по величині електро

Опис установки
  У роботі досліджується селеновий випрямляч (рис. 3.6), що є залізною шайбою, покритою шаром нікелю, на яку наноситься шар кристалічного селену товщиною

Мета роботи
  Визначення ширини забороненої зони напівпровідника-термістора за допомогою місткової схеми.  

Порядок виконання роботи
  Пересувень потенціометра перед початком роботи встановити в нульове положення. За допомогою потенціометра подати на схему (рис. 5.4) напругу порядку 30 В і потім збільшуват

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги