Загальні вимоги, об’єкт, завдання та напрямки аналізу

 

У першому розділі курсової роботи необхідно провести аналіз трудових показників та соціально-трудової сфери обраного підприємства, його окремого підрозділу чи проекту, аналіз проводиться мінімум по двох періодах із указівкою відхилень, поясненням відхилень, визначенням слабких і міцних позицій підприємства (проекту).

Об’єктом дослідження повинно бути:

- з одного боку підприємство на якому ви працюєте, проходили практику або будь-яке підприємство чи його частка (цех, відділ) або проект,

- з іншого працівник, як той, що наймається (для виконання якоїсь роботи та одержання доходу, умов праці) та як, той, в якому має потребу підприємство (тобто трудові ресурси, необхідні для виробництва продукції).

Ці боки аналізу проходять через всі напрямки аналізу соціально-трудової сфери.

Тобто аналізуються два боки – роботодавець та найманець, а також вплив інших організацій (профспілки, держава ...) та факторів (економічна ситуація на підприємстві, в державі, в галузі, пропозиція та попит на ринку праці та. ін.) на взаємовідносини між цими двома суб’єктами.

Підприємство аналізується з боку ефективності використання трудового потенціалу (ресурсі робочого часу, продуктивність, рух кадрів, оплата праці, управління персоналом, створення ефективної системи мотивації та інше).

Працівник аналізується з боку задоволеності працею: трудові (оплата праці), соціально-трудові (стан соціальної сфери підприємства – піклування підприємства о соціальному стані робітників, у тому числі житло, дозвілля та інше), виробничі умови (їх пристосованість для діяльності працівників, безпека). Цей бік аналізу найбільш висвітлюється при аналізі мотивації, нормативно-законодавчого регулювання, соціальної сфери.

Основна задача аналізу використання праці на підприємстві полягає в тому, щоб виявити усі фактори, що перешкоджають росту продуктивності праці, що приводять до втрат робочого часу, невиконання плану по виробництву продукції, збільшення собівартості продукції, недоотримання прибутку, зниження ефективності виробництва і зниження заробітної плати персоналу.

Для визначення ефективності використання праці досліджуються такі питання:

- забезпеченість робочих місць виробничих підрозділів персоналом у необхідному для виробництва професійному і кваліфікаційному складі (забезпеченість виробництва трудовими ресурсами);

- використання трудових ресурсів (робочого часу) у процесі виробництва;

- ефективність використання трудових ресурсів (зміна вироблення продукції на одного працюючого і на цій основі зміна продуктивності праці);

- ефективність використання засобів на оплату праці.

Аналіз трудової та соціально-трудової сфер діяльності підприємства повинен включати але не лімітуватися такими напрямками:

- Аналіз зміни чисельності (плинності кадрів), штатного розпису, функцій (з чим пов’язані зміни) за період.

- Аналіз показників заробітної платні та податків на заробітну плату (середня заробітна платня, ФЗП, податки на заробітну платню та ін.).

- Аналіз показників ефективності праці (вивільнення працівників, продуктивність та ін.).

- Аналіз системи оплати праці та мотивації персоналу, що застосовується на підприємстві.

- Аналіз побудови структури управління персоналом на підприємстві.

- Аналіз соціальної сфери підприємства – її структури та як дійсного важеля стимулювання праці.

- Аналіз якості трудового життя працівників (задоволення рівнем заробітної плати, умовами праці, середня заробітна платня по відношенню до прожиткового мінімуму, до середньої заробітної платні по галузі по країні, прибутковий податок).

Аналіз повинен базуватися на таких принципах та вимогах:

- Відображати дійсні процеси, що відбуваються на підприємстві у сфері праці та соціально-трудових відносин. Бути ґрунтовним.

- Встановлювати взаємозв’язки між різними процесами на підприємстві, що впливають на економічні та соціально-трудові аспекти праці. Провести по факторний аналіз впливу факторів на економічні та соціально-трудові аспекти праці.

- Розглянути нормативне регулювання праці та соціально-трудових відносин на підприємстві (законодавство, інструкції, правила, контракти, колективні договори та таке інше).

- Проаналізувати вартість праці для підприємства та її ефективність. Тобто рівень заробітної плати, ФЗП, його частка у валових витратах підприємства, продуктивність та ін.

- Необхідно з'ясувати, які зміни у використанні праці відбулися в процесі виробництва в порівнянні з завданням і з минулим періодом. При аналізі показників повинно бути співставлено мінімум два періоди. Можуть розглядатися фактичні дані за відповідні періоди або факт у співставленні з планом (проектом). При розгляді різних показників повинно розглядати їх в аналогічних періодах, крім випадків коли дослідження потребує іншого (але це повинно бути логічно пояснено).

- Дійти певних висновків щодо ефективності економічних та соціально-трудових аспектів праці.

Основними показниками, що характеризують використання праці на підприємстві, є: використання робочої сили (чисельності), робочого часу, продуктивність праці, показники витрат на заробітну плату.

Слід уникати висловів «значно збільшився показник ...» та аналогічних гіперболічних висловів без вказання конкретного зростання чи зменшення, тобто потрібно говорити «даний показник на ___% збільшився у звітному періоді по зрівнянню з базовим, або у ___ разів, або на ____ грн.». Але припустимо давати характеристику впливу тих чи інших змін на діяльність підприємства, наприклад, «збільшення показника на 40%... вказує на значне підвищення ефективності діяльності підприємства (або використання праці на даному підприємстві)».

Всі результати розрахунків та аналізу показників, що досліджуються, необхідно зводити у таблиці з вказанням абсолютних та відносних відхилень показників та аналізом таких відхилень після таблиці, вказуючи, що спричинило такі відхилення (тобто які реальні фізичні зміни об’єкту дослідження чи його оточення).

По-факторний аналіз обов’язково проводиться по продуктивності праці (також може бути обов’язковим при застосуванні методики аналізу якогось з напрямків аналізу, що не може бути проведено без такого по-факторного аналізу). По іншим напрямкам аналізу (наприклад аналіз оплати праці) він бажаний але припустима його відсутність.