Аналіз використання робочого часу

 

Однією з найважливіших умов виконання плану виробництва, збільшення вироблення продукції на кожного члена трудового колективу, а також раціонального використання трудових ресурсів є ощадливе й ефективне використання робочого часу. Від того, наскільки повно і раціонально використовується робочий час, залежать ефективність роботи, виконання всіх техніко-економічних показників. Тому аналіз використання робочого часу є важливою складовою частиною аналітичної роботи на промисловому підприємстві.

У процесі аналізу використання робочого часу на підприємстві варто перевірити обґрунтованість виробничих завдань, вивчити рівень їх виконання, встановити доцільність виконання окремих видів робіт, виявити втрати робочого часу, установити їх причини, намітити шляхи подальшого поліпшення використання робочого часу, розробити необхідні заходи.

Далі приведено розрахунок балансу робочого часу.

Планування чисельності працівників підприємств зв'язано з показником використання робочого часу протягом року, вимірюваним у людино-годинах і людино-днях. Одним з необхідних інструментів такого планування є розрахунок балансу робочого часу одного робітника.

Баланси бувають планові і звітні (фактичні), їхнє призначення - виявлення резервів росту продуктивності праці і вивільнення працівників за рахунок більш раціонального використання робочого часу.

Баланс робочого часу звичайно складається в розрахунку на одного робітника по цеху, але при істотних розходженнях статево-вікової структури працюючих, розходженнях в умовах праці на ділянках - баланс робочого часу може і повинний складатися по ділянках. Форма планового балансу робочого часу приведена в таблиці 2.5.