Аналіз фонду заробітної плати та середньої заробітної плати працівників

 

Політика в області оплати праці є складовою частиною керування підприємством, і від її значною мірою залежить ефективність його роботи, тому що заробітна плата є одним з найважливіших стимулів у раціональному використанні робочої сили.

Оплата праці працівників - це ціна трудових ресурсів, задіяних у виробничому процесі. Можна сказати і так, що заробітна плата це частина витрат на виробництво і реалізацію продукції, що йде на оплату праці працівників підприємства.

Заробітна плата - це виражена в грошовій формі частина національного доходу, що розподіляється по кількості і якості праці витраченого кожним працівником, що надходить у його особисте споживання. Це винагорода за працю.

Розрізняють номінальну і реальну заробітну плату.

Фонд заробітної плати - це сума коштів, передбачених у плановому періоді для виплати працівникам по тарифних ставках, окладам і відрядним розцінкам, а також премій з фонду заробітної плати і усіх видів доплат до основної заробітної плати.

Фонд оплати праці (ФОП) складається з:

- фонду основної заробітної плати;

- фонду додаткової заробітної плати;

- інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Фонд основної заробітної плати включає нарахування винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, вироблення, обслуговування, посадових обов'язків).

Фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, зв'язані з виконанням виробничих задач і функцій.

Інші заохочувальні і компенсаційні виплати включають винагороди і премії, що мають одноразовий характер, компенсаційні й інші грошові і матеріальні виплати, що не передбачені актами діючого чи законодавства які здійснюються понад установлений зазначеними актами норм.

Фонд заробітної плати для будь-якого підприємства підрозділяється на годинний, денний і місячний (квартальний, річний).

Годинний фонд заробітної плати являє собою оплату за зроблену чи продукцію обсяг робіт, за фактично відпрацьований час робітниками-повременщиками в чоловіко-годинах, а також за виконання спеціальних завдань робітниками. Годинний фонд заробітної плати складається з оплати за відпрацьований час по основних тарифних ставках і відрядних розцінках, премій по відрядно-преміальних системах, премій робітником-повременщикам, доплат за роботу в нічний час, доплат незвільненим бригадирам за посібник бригадою, доплат кваліфікованим робітником за навчання учнів.

Денний фонд заробітної плати - це оплата за підлягаюче відпрацьовуванню час у людино-днях. У його склад, крім фонду годинної заробітної плати, входять доплати підліткам за скорочений робочий день і оплата перерв у роботі матерів, що годують.

Місячний (річний) фонд заробітної плати - це весь фонд заробітної плати, що нараховується робітником підприємства. Він складається з фонду денної заробітної плати, оплати відпусток і часу, витраченого на виконання державних і суспільних обов'язків, виплати вихідних допомога, заробітної плати працівникам, відрядженим на інші чи підприємства на навчання, винагороди за вислугу років і ін.

Фонд споживання - частина сукупного суспільного продукту, використовувана для задоволення невиробничих - особистих і суспільних - потреб, а також на зміст організацій й установ невиробничої сфери.

Фонд споживання по діючій інструкції органів статистики включає не тільки фонд оплати праці, що відноситься до поточних витрат підприємства, але і виплати за рахунок засобів соціального захисту і чистого прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства. Звичайно найбільшу питому вагу у складі засобів, використаних на споживання, займає фонд оплати праці.

В Україні склад витрат на споживання регламентується "Інструкцією про склад коштів, які спрямовані на споживання" від 22 лютого 1993 р., що відповідають доповненнями й Основним положенням про склад витрат виробництва (обороту) і формування фінансових результатів на підприємствах й в організаціях України (затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. №,764). До коштів, які спрямовані на споживання, ставляться витрати на оплату праці (фонд оплати праці) всіх працівників підприємств, установ, організацій, що складаються з таких компонентів:

1) фонду основної заробітної плати (відносять на собівартість);

2) фонду додаткової оплати (формують за рахунок прибутку);

3) грошових виплат (витрати підприємства на надання матеріальної допомоги, трудових і соціальних пільг працівникам) і заохочень (здійснюють за рахунок прибутку);

4) доходів (дивіденди, відсотки), виплачених по акціях і внескам членів трудового колективу (акціонерного товариства).

Загальний рівень оплати праці на підприємстві може залежати від наступних основних факторів:

o Результатів господарської діяльності підприємства, рівня його рентабельності;

o Кадрової політики підприємства;

o Рівня безробіття в регіоні, області, серед працівників відповідних спеціальностей;

o Впливу профспілок, конкурентів і держави;

o Політики підприємства в області зв'язків із громадськістю.

Раціональна організація оплати праці на підприємстві дозволяє стимулювати результати праці і діяльність його працівників, забезпечувати конкурентноздатність на ринку праці готової продукції, необхідну рентабельність і прибутковість продукції.

Ціль раціональної організації оплати праці - забезпечення відповідності між її величиною і трудовим внеском працівника в загальні результати господарської діяльності підприємства, тобто установлення відповідності між мірою праці і мірою споживання.

В основу організації оплати праці на багатьох підприємствах покладені наступні принципи:

1. Здійснення оплати в залежності від кількості і якості праці;

2. Диференціація заробітної плати в залежності від кваліфікації працівника, умов праці, галузевої і регіональної приналежності підприємства;

3. Систематичне підвищення реальної заробітної плати, тобто перевищення темпів росту номінальної заробітної плати над інфляцією;

4. Перевищення темпів росту продуктивності праці над темпами росту середньої заробітної плати;

5. Справедливість, тобто рівна оплата за рівну працю;

6. Облік шкідливих умов праці і важкої фізичної праці;

7. Стимулювання за якість праці і сумлінне відношення до праці;

8. Матеріальне покарання за допущений брак і безвідповідальне відношення до своїх обов'язків, що приводять до яких-небудь негативних наслідків.

Організація оплати праці безпосередньо на підприємстві складається з наступних основних елементів:

А) формування фонду оплати праці;

Б) нормування праці;

В) установлення тарифної системи;

Г) визначення форми і системи заробітної плати.

Хід аналізу ФОП та середньої заробітної платні.

Аналізується організація оплати праці на досліджуємому підприємстві (за норми приймаються вимоги, що встановлені теорією до організації праці). Необхідно визначити форми і системи оплати праці на аналізованому підприємстві, фактори, що впливають на оплату праці від чого залежить заробітна плата тієї чи іншої категорії працівників та інші основні елементи організації праці.

При аналізі витрат на оплату праці розглядаються засоби, включені до складу собівартості (фонд оплати праці) і засоби, що відчисляються від чистого прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства.

Далі визначають склад ФОП і причини його зміни. Потім вивчають виконання плану використання ФОП, визначають абсолютну економію і перевитрату ФОП у цілому і по категоріях. Визначають також наявність відносної економії чи перевитрати ФОП. Проводиться факторний аналіз впливу факторів на зміну ФОП та середньої заробітної платні за періоди часу, що аналізуються.

Оцінка засобів на оплату праці повинна проводитися у взаємозв'язку з аналізом випуску і реалізації готової продукції й аналізом прибутку.

Розглянемо більш детально методику, що може бути використана при аналізі ФОП та середньої заробітної платні.

Приступаючи до аналізу використання фонду заробітної платні, що включається в собівартість продукції, в першу чергу необхідно розрахувати абсолютне і відносне відхилення фактичної його величини від планової величини (аналогічно при співставленні базового та звітного періодів). Розрахунки проводяться в таблиці, де співставляються періоди, що аналізуються, та розраховується абсолютне і відносне відхилення.

Проте слід мати на увазі, що абсолютне відхилення саме по собі не характеризує використовування фонду зарплати, оскільки цей показник визначається без урахування ступеня виконання плану (або ступеня відхилення звітного періоду від базового) по виробництву продукції.

Такі розрахунки показують, що в цілому по підприємству спостерігається тенденція до скорочення або збільшення фонду оплати праці.

Початкові дані для аналізу фонду заробітної платні приводяться у формі таблиці 2.13.

 

Таблиця 2.13 - Початкові дані для аналізу фонду заробітної платні

Вид оплати     Сума, тис.грн.
Базовий період Звітний період відхилення
абс. відн.,%
1. 3мінна частина оплати праці робочих        
1.1. По відрядних розцінках        
1.2. Премії за виробничі результати        
2. Постійна частина оплата праці робочих        
2.1. Почасова оплата праці по тарифних ставках        
2.2. Доплата        
2.2.1. За понаднормовий час роботи        
2.2.2. За стаж роботи        
2.2.3. За простої з вини підприємства        
3. Всього оплата праці робочих без відпускних        
4. Оплата відпусток робочих        
4.1. Що відноситься до змінної частини        
4.2. Що відноситься до постійної частини        
5. Оплата праці службовців        
6. Загальний фонд заробітної платні        
у тому числі:        
6.1. змінна частина (п.1+п.4.1)        
6.2. постійна частина (п2+п.4.2+п.5)        
7. Питома вага в загальній фонду зарплати, %:        
7.1. змінної частини        
7.2. постійної частини        

 

Відносне відхилення розраховується як різниця між фактично нарахованою сумою зарплати і плановим фондом, скоректованим на коефіцієнт виконання плану по виробництву продукції (аналогічно при співставленні базового та звітного періодів з застосуванням коефіцієнту зміни обсягів виробництва (взамін коефіцієнту виконання плану)).

При цьому необхідно враховувати, що корегується тільки змінна частина фонду заробітної платні, яка змінюється пропорційно об'ємам виробництва продукції. Це зарплата робітників по відрядних розцінках, премії робітникам і управлінському персоналу за виробничі результати і сума відпускних, що змінюється у відповідності з коливанням змінної частина фонду заробітної платні.

Постійна частина оплати праці не змінюється при збільшенні або спаді об'єму виробництва (зарплата робітників по тарифних ставках, зарплата службовців по окладах, всі види доплат, оплата праці працівників непромислових виробництв і відповідна їм сума відпускних).

На підставі даних таблиці 2.13 визначимо відносне відхилення по фонду заробітної платні з урахуванням змінення виробництва продукції:

ΔФЗПвід. = ФЗПзв - ФЗПск = ФЗПзв - (ФЗПбаз.змін. * Квп + ФЗПбаз.пост.), (2.55)

де, ΔФЗПвід. - відносне відхилення по фонду заробітної платні;

ФЗПзв, ФЗПск - відповідно звітний и скорегований фонд зарплатні;

ФЗПбаз.змін., ФЗПбаз.пост.– відповідно змінна і постійна частини звітного ФЗП;

Квп. - коефіцієнт змінення випуску продукції (або виконання плану, якщо зіставляється з планом).

При розрахунку відносного відхилення по фонду зарплати можна використовувати так званий поправочний коефіцієнт (Кп), який відображає питому вагу зарплати, що змінюється, в загальному фонду. Він показує, на яку частку відсотка слід збільшити звітний (або плановий) фонд зарплати за кожний відсоток зростання (або перевиконання плану по) випуску продукції (ΔВП%):

, (2.56)

Змінна частина фонду заробітної платні залежить від об'єму виробництва продукції (ВП), структури виробництва продукції (Увир.), питомої трудомісткості продукції (Тпит.) та рівня середньо-годинної оплати праці (СОПі) (рисунок 2.2, таблиці 2.14, 2.15).

Рисунок 2.2 - Структурно-логічна модель системи чинників змінного фонду заробітної платні

Таблиця 2.14 - Початкові дані для виявлення впливу чинників на змінну частину фонду заробітної платні

Найменування Сума, тис.грн.
1. ФЗП у базовому періоді  
2. ФЗП у базовому періоді, перерахований на фактичний об'єм виробництва продукції при плановій структурі  
3. ФЗП у базовому періоді, перерахований на фактичний об'єм виробництва продукції та фактичну структуру  
4. ФЗП у звітному періоді при звітній питомій трудомісткості та базовому рівню оплати праці  
5. ФЗП у звітному періоді  
6. Відхилення звіту від бази  
абсолютне  
відносне  

 

 

Таблиця 2.15 - Розрахунок впливу чинників на зміну змінної частини ФЗП, тис.грн

Фактор ∆ФЗПабс ∆ФЗПвідн
1. Об'єм виробництва продукції   -
2. Структура виробленої продукції    
3. Питома трудомісткість продукції    
4. Рівень оплати праці    
Разом    

Потім слід проаналізувати причини зміни постійної частини фонду оплати праці, куди входять зарплата службовців, працівників дитячих садів, клубів, санаторіїв-профілакторіїв і т.д., а також всі види доплат.

Фонд зарплати цих категорій працівників залежить від середньооблікової їх чисельності і середнього заробітку за відповідний період часу. Середньорічна зарплата робітників, крім того, залежить ще від кількості відпрацьованих днів в середньому одним робітником за рік, середньої тривалості робочої зміни і середнє-годинного заробітку (Рисунок 2.3).

Рисунок 2.3 - Детермінована система чинника фонду заробітної платні робітників-погодинників

 

Згідно рисунку 2.3, для детермінованого аналізу чинника абсолютного відхилення по фонду заробітної платні робітників-погодинників можуть бути використаний наступні моделі:

ФЗПп = ЧРП * РЗПп, (2.57)

де, ФЗПп - фонд заробітної платні робітників-погодинників;

ЧРП - чисельність робітників-погодинників;

РЗПп - річна заробітна платня робітників-погодинників;

ФЗПп = ЧРПП*ДЗПд, (2.58)

де, ДП - кількість робочих днів робітників-погодинників;

ДЗП - денна заробітна платня робітників-погодинників;

ФЗПп = ЧРПП*tзмп* ГЗПп, (2.59)

де, tзмп - тривалість зміни робітників-погодинників;

ГЗПп - годинна заробітна платня робітників-погодинників.

Розглянемо аналіз абсолютного відхилення по погодинному фонду заробітної платні за формулою 2.59.

Початкові данні для розрахунків зведемо в таблицю 2.16.

 

Таблиця 2.16 - Початкові дані для аналізу погодинного фонду заробітної платні

Показник Базовий період Звітний період Відхилення
  абс. відн.
Середньооблікова чисельність робітників-погодинників (ЧРП)        
Кількість відпрацьованих днів одним робітником-погодинником робітником в середньому за рік (ДП)        
Середня тривалість робочої зміни робітника-погодинника (tзмп), годин        
Фонд оплати праці робітників-погодинників (ФЗПп), тис.грн        
Зарплата одного робітника-погодинника, грн.:        
середньорічна        
середньоденна        
середньо-годинна (ГЗПп)        

Розрахунок впливу цих чинників можна провести способом абсолютних різниць (таблиця 2.17), використовуючи дані таблиці 2.16.

 

Таблиця 2.17 - Розрахунок впливу факторів на величину фонду заробітної платні робітників-погодинників

Фактор Алгоритм розрахунку Вплив фактору, тис.грн
1. Зміна середньооблікової чисельності робітників-погодинників ∆ФЗПчрп = (ЧРПзв-ЧРПбаз)*ДПзв*tзм.звп*ГЗПзвп, (2.60)  
Продовження таблиці 2.17    
2. Зміна кількості відпрацьованих днів одним робітником-погодинником в середньому за рік ∆ФЗПдп = ЧРПзв*(ДПзв–ДПбаз)*tзм.звп*ГЗПзвп , (2.61)  
3. Зміна середньої тривалості робочої зміни робітника-погодинника ∆ФЗПtсмп = ЧРПзвПзв*(tзм.звп-tзм.базп)*ГЗПзвп, (2.62)  
4. Зміна середньо-годинної зарплатні одного робітника-погодинника ∆ФЗПзп.гп = ЧРПзвПзв*tзм.звп*(ГЗПзв-ГЗПбазп), (2.63)  
Разом  

 

Балансова перевірка розрахунку впливу факторів на величину фонду оплати праці робітників-погодинників:

ΔФЗПп = , (2.64)

Проводиться аналіз отриманих даних в результаті розрахунків.

Фонд заробітної платні персоналу (працівників підприємства) також може змінитися за рахунок його чисельності (в еквіваленті повної зайнятості) і середньорічного заробітку.

за рахунок зміни фактичної середнеоблікової чисельності:

∆ФЗПчр = (Чр.зв - Чр.баз) * РЗПзв,(2.65)

за рахунок зміни середньої зарплати:

∆ФЗПРЗП = Чр.зв * (РЗПзв – РЗПбаз), (2.66)

де, Чр.зв - чисельність робітників у звітному періоді;

Чр.баз - чисельність робітників у базовому періоді ;

РЗПзв - річна заробітна платня у звітному періоді;

РЗПбаз - річна заробітна платня у базовому періоді.

Балансова перевірка розрахунку впливу двох чинників на фонд заробітної платні персоналу підприємства:

. ΔФЗП = , (2.67)

Проводиться аналіз отриманих результатів.

Важливе значення при анаші використовування фонду заробітної платні має вивчення даних про середній заробіток працівників підприємства, його зміну, а також про чинники, що визначають його рівень. Тому подальший аналіз повинен бути направлений на вивчення причин зміни середньої зарплати працівника по категоріях і професіях, а також в цілому по підприємству. При цьому необхідно враховувати, що середньорічна зарплата залежить від кількості відпрацьованих днів одним робітникам за рік, тривалості робочої зміни і средньо-годинної зарплати:

РЗП = Д*tзм*ГЗП, (2.68)

Данні для аналізу середньомісячної заробітної платні зведемо в таблицю 2.18.

 

Таблиця 2.18 - Аналіз середньомісячної заробітної платні персоналу

Показники Базовий період Звітний період Відхилення
    абс. відн.
Фонд заробітної плати, тис.грн.        
Чисельність персоналу        
Чисельність промперсоналу        
Средньорічна заробітна плата персоналу (РЗП), грн.        
Средньорічна заробітна плата промперсоналу, грн.        
Середньомісячна заробітна плата персоналу, грн.        
Середньомісячна заробітна плата промперсоналу, грн.        
Кількість відпрацьованих днів одним робітником в середньому за рік (Д)        
Кількість відпрацьованих днів одним робітником промперсоналу в середньому за рік        
Середньоденна заробітна плата персоналу, грн.        
Середньоденна заробітна плата промперсоналу, грн.        
Середня тривалість робочої зміни робітника, годин        
Середня тривалість робочої зміни робітника промперсоналу, годин        
Кількість відпрацьованих годин одним робітником в середньому за рік        
Кількість відпрацьованих годин одним робітником промперсоналу в середньому за рік        
Середньогодинна заробітна плата персоналу (ГЗП), грн.        
Середньогодинна заробітна плата промперсоналу, грн.        

 

Розрахунок впливу цих чинників на зміну рівня середньорічної заробітної плати персоналу можна провести методом абсолютних різниць (таблиця 2.19).

 

Таблиця 2.19 - Розрахунок впливу факторів на зміну рівня середньорічної заробітної плати персоналу

Фактор Алгоритм розрахунку Вплив фактору, грн
1. Зміна кількості відпрацьованих днів одним робітником в середньому за рік ∆РЗПд = (Дзв–Дбаз)*tзм.зв*ГЗПзв , (2.69)  
2. Зміна середньої тривалості робочої зміни робітника ∆РЗПtзм = Дзв*(tзм.зв-tзм.баз)* ГЗПзв , (2.70)  
3. Зміна середньо-годинної зарплатні одного робітника ∆РЗПгзп = Дзв*tзм.зв*( ГЗПзв- ГЗПбаз), (2.71)  
Разом  

 

Балансова перевірка розрахунку впливу двох чинників на фонд заробітної платні персоналу підприємства:

. ΔРЗП =, (2.72)

Проводиться аналіз отриманих даних і робляться висновки (як і покожному напрямку чи виду аналізу), у тому числі який з факторів найбільш вплинув на збільшення середньої тарифної ставки та інше.

Аналогічно виконується розрахунок впливу цих чинників для аналізу середньої заробітної платті для працівників по категоріях і професіях.

В процесі аналізу необхідно вивчити виконання плану заходів щодо зниження трудомісткості продукції, своєчасність перегляду норм вироблень і розцінок, правильність оплати за тарифами, правильність нарахування доплат за стаж роботи, наднормові години, час простою з вини підприємства та ін.

Слід також встановити відповідність між темпами зростання оплати праці (у тому числі середньої заробітної платні) і продуктивністю праці, що детально розглядається у наступному пункті.