Відстань між водостоками та підземними мережами і спорудами

Мережа Відстань, м, по горизонталі в світі від підземних інженерних споруд
фундаментів будівель і споруд, шляхопроводів і тунелів огорожі опор контактної мережі й зв’язку вісі крайньої колії бортового каменя вулиці, дороги зовнішньої бровки кювета або до підошви насипу вулиці, дороги фундаментів опор повітряних ліній електропередач, напругою
залізниці – колія 1520 мм, але не менше глибини траншей до підошви насипі і бровки виїмки трамваю до 1 кВ та зовнішнього освітлення від 1 до 35 кВ понад 110 кВ
Самопливна каналізація (побутова і дощова) 1,5 2,8 1,5
Дренажі 2,8 1,5

Проектування водостоків у профілі

Найменша глибина закладання лотка водостічних труб повинна прийматися на підставі досвіду експлуатації водостоків, що перебувають в аналогічних умовах, із забезпеченням засипання над верхом конструкції водостоку не менше 0,7 м. При меншій висоті засипання труби водостоку повинні бути захищені від пошкодження наземним транспортом.

Для забезпечення можливості розвитку мережі водостоків глибину закладання верхівкового колодязя рекомендується приймати не менш 2 м. При відкритому способі провадження робіт рекомен-дується проектувати водостоки із закладанням не більше 2,5-3,5 м.

Під час провадження робіт закритим способом (щитами й ін.) найменша глибина закладання повинна призначатися такою, щоб висота ґрунту над верхом конструкції була не меншою 1,5 діаметрів щита, а за винятково сприятливих ґрунтових умов – при заглибленні на висоту, що дорівнює діаметру щита. Максимальна глибина закладання водостоків не обмежена, але за експлуатаційними умовами не слід прокладати водостоки на глибині понад 8-10 м.

Уклони водостоків влаштовуються приблизно паралельно рельєфу поверхні для того, щоб швидкість руху води в трубах була не нижче мінімальної (0,6 м/с) і не вище максимальної – 10 м/с для металевих і 7 м/с – для неметалевих труб.

Зменшення діаметра нижчої ділянки в порівнянні з діаметром вищої ділянки при різкому збільшенні уклону допускається: при діаметрі труб до 0,6 м – на 100 мм, від 0,6 до 1 м – на 200 мм, від
1,3 до 1,7 м — на 300 мм.

З'єднання труб водостоку здійснюється «шелига в шелигу» або по осях труб. Як виняток допускається при плоскому рельєфі з'єднання водостоків по відмітках лотків труб. У тих випадках, коли діаметр низової ділянки менше діаметра верхівкової ділянки, з'єднання здійснюється по лотках труб.

На ділянках траси, де уклони поверхні більше граничних, за яких у трубах створюються максимально допустимі швидкості, профіль водостоку може проектуватися по одній з таких схем: влаштування низки перепадних колодязів з прокладанням між ними водостоку з «граничними» уклонами, заміна труб швидко плином підвищеної жорсткуватості, прокладання водостоку з чавунних труб в одну або дві нитки з улаштуванням в низовому кінці водобійного колодязя (гасника) тощо.

Перепадні колодязі, крім того, проектуються також щоб уникнути перетинання з підземними спорудами перед затопленим водовипуском і для компенсації великих місцевих гідравлічних опорів.

 

Водостоки відкритого типу

Водостоки відкритого типу складаються з лотків, кюветів, канав, переїзних труб і містків, а також русел малих річок. Найменші розміри кюветів трапецевидного перерізу приймаються по дну 0,4 м при глибині 0,5 м. Глибина кюветів повинна бути пов'язана з відмітками входу й виходу у переїзних труб, розташованих на перехрестях вулиць і в'їздах у квартали.

Глибина потоку в канавах і кюветах, розташованих у межах населеного пункту, не повинна перевищувати 1 м. Запас глибини канав над розрахунковим горизонтом варто приймати 0,2 м для малих канав і 0,4 м для великих. Канави в населених місцях рекомендується влаштовувати з кріпленням дна й укосів по змоченому діаметру або по всьому периметру. Канави можуть замінятися лотками прямо-кутної форми (кам'яні, бетонні або із залізобетонних елементів).

У місцях перетинання кюветів і канав з в'їздами у квартали й на перехрестях варто укладати труби діаметром не менш 0,5 м і, як виняток, діаметром 0,4 м без порушення вимог пропущення розрахункових витрат.

Уклони відкритої дощової мережі на вулицях і кварталах варто приймати відповідно до проектних уклонів вулиць і проїздів.

Мінімальні уклони канав повинні прийматися згідно з розрахунком, виходячи зі швидкості протікання не менше 0,6 м/с за витрат повторністю три рази на рік.

Зміцнення канав і кюветів відповідно до найбільших швидкостей рекомендується приймати за табл. 13.

Таблиця 13