Напрямки розвитку систем клірингу і розрахунків

Подальший розвиток клірингових систем на біржовому ринку відбувається за такими напрямками:

• скорочення витрат на кліринг і розрахунки, що припадають на одну угоду (або стримування їх збільшення);

• прискорення процесу клірингу і розрахунків за допомогою скорочення термінів здійснення клірингових і розрахункових операцій;

• інтернаціоналізація клірингу і розрахунків на світовому фондовому і ф'ючерсному ринках.

Шляхи досягнення зазначених цілей:

• дематеріалізація цінних паперів;

• перехід на електронну торгівлю цінними паперами і ф'ючерсними контрактами;

• уніфікація розрахункових періодів на світовому біржовому ринку.

Дематеріалізація цінних паперів, тобто їх існування в безпаперовій формі, е формою електронних записів на рахунках у комп'ютерних системах, що уможливлює перехід до створення єдиного національного (а в перспективі і світового!) електронного депозитарію цінних паперів. Це істотно спрощує і здешевлює процеси, пов'язані з перереєстрацією іменних цінних паперів під час їх купівлі-продажу. Використання безпаперової форми цінних паперів дасть можливість уникнути проблем, пов'язаних із втратою цінних паперів, їх підробкою, затримкою постачань тощо.

Перехід на електронну форму біржових торгів стає можливим завдяки комп'ютеризації економіки і розвитку засобів зв'язку. Це сприяє розширенню біржового ринку і його глобалізації, здешевленню торгівлі, спрощенню багатьох процедур біржового торгу, автоматизації процесів клірингу і розрахунків. У перспективі за допомогою електронних торгів кожен клієнт зможе безпосередньо укладати угоди на фондовому ринку, минаючи інститути біржових посередників.

Уніфікація розрахункових періодів у різних країнах є необхідною основою інтернаціоналізації національних ринків.