Класифікації внутрішнього контролю

Критерії Складові
За часом проведення – попередній; – поточний (оперативний); – наступний
За джерелами інформації – документальний; – фактичний; – комбінований
За завданнями – попереджувальний; – пошуковий; – директивний; – пом’якшувальний
За метою та цільовим спрямуванням – ревізія; – тематична перевірка; – службове розслідування; – внутрішній аудит тощо

 

Практичний досвід аудиторських фірм свідчить, що перед почат­ком проведення перевірки аудиторові необхідно оцінити такі складові системи внутрішнього контролю клієнта:

організаційна система;

система документації та інформації;

матеріальні засоби захисту;

штат;

система спостереження та ін.

Для аудиторів України є надзвичайно важливими всі зазначені напрями оцінки системи внутрішнього контролю на підприємстві. Піс­­ля попереднього ознайомлення аудитори мають допомогти клієн­тові організувати саме таку систему цього контролю, оскільки на біль­шості вітчизняних підприємства вона перебуває на неналежному рівні організації та використання. У зв’язку з цим виникає багато проблем, яких можна було б уникнути при надійній системі внутрішнього конт­ролю.

Після оцінки системи внутрішнього контролю (яка часто здійсню­ється у сукупності з оцінкою системи бухгалтерського обліку внас­лі­док їхнього тісного взаємозв’язку) аудитор може приступати до пла­ну­вання аудиторської перевірки, вже маючи можливість для обґрун­тованого вибору напрямів аудиту і необхідних для його здійснення прийомів, кількості потрібних аудиторських процедур та найбільш прийнятних аудиторських доказів.