Місце аудиту в системі фінансово-господарського контролю.

 

Контроль за своїм змістом включає перевірку економічних, соціальних, політичних, ідеологічних, науково-технічних та інших напрямів розвитку суспільства. Господарська діяльність усіх видів господарювання в умовах ринкової економіки узагальнюється з використанням грошового вимірника, тобто фінансового критерію. Тому в системі економічного контролю сформувався фінансово-господарський контроль. Змістом цього контролю є виробничі відносини і продуктивні сили у сфері господарської діяльності.

Метою фінансово-господарського контролю є сприяння раціональному використанню засобів і предметів праці і самої праці у підприємницькій діяльності для одержання найбільшого прибутку. Завдання фінансово-господарського контролю поділяють на окремі і загальні. Розв’язання окремих завдань передбачає перевірку однієї із сторін господарської діяльності (використання сировини у виробництві, випуск продукції та її собівартість), а загальних – всієї господарської діяльності підприємства, галузі з визначенням рентабельності і конкурентоспроможності продукції, прибутковості підприємства.

Основними завданнями фінансово-господарського контролю є виявлення та профілактика порушень у технології р виробництва, які мають причинні зв’язки з випуском недоброякісної продукції, перевитратами сировини і матеріалів, паливно-енергетичних ресурсів; невиконанням договірних зобов’язань з кооперованих поставок; ухиленням від оподаткування; неконкурентоспроможністю продукції; нерентабельною роботою окремих ланок господарства.

Фінансово-господарський контроль в Україні здійснюється державними контрольними , органами, громадським і незалежним аудиторським контролем, а також самими власниками капіталу, вкладеного у підприємницьку діяльність.

Формами фінансово-господарського контролю є тематичні перевірки, ревізії, аудит. Тематичні перевірки проводять усі контролюючі органи; ревізії – власники і Державна контрольно-ревізійна служба в Україні; аудит – незалежні спеціалізовані аудиторські фірми.

На основі цього групування можна стверджувати, що тільки ауди­торський контроль є незалежним контролем, який здійснюється на умовах самофінансування аудиторськими фірмами і приватними під­приємцями-аудиторами.