Реформування бухгалтерського обліку.

Розвиток ринкових відносин, інтеграція економіки України в європейську і світову системи господарю­вання неможливі без реформування національної об­лікової системи.

Кабінет Міністрів України затвердив Програму ре­формування бухгалтерського обліку, яка передба­чає у 1999—2001 роках перехід суб'єктів господа­рювання на ведення обліку згідно з Національними по­ложеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, гар­монізованими з МСБО.

16 липня 1999 року прийнято Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінан­сової звітності на вітчизняних суб'єктах підприємниць­кої діяльності (див. Додаток 1). Протягом 1999— 2002 років загалом сформовано нормативну базу ве­дення бухгалтерського обліку — розроблено і затвер­джено Міністерством фінансів України низку Положень (стандартів) бухгалтерського обліку (ПБО), а саме:

ПБО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності";

ПБО 2 "Баланс";

ПБО 3 "Звіт про фінансові результати";

ПБО 4 "Звіт про рух грошових коштів";

ПБО 5 "Звіт про власний капітал";

ПБО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах";

ПБО 7 "Основні засоби";

ПБО 8 "Нематеріальні активи";

ПБО 9 "Запаси";

ПБО 10 "Дебіторська заборгованість";

ПБО 11 "Зобов'язання";

ПБО 12 "Фінансові інвестиції";

ПБО 13 "Фінансові інструменти";

ПБО 14 "Оренда";

ПБО 15 "Дохід";

ПБО 16 "Витрати";

ПБО 17 "Податок на прибуток";

ПБО 18 "Будівельні контракти";

ПБО 19 "Об'єднання підприємств";

ПБО 20 "Консолідована фінансова звітність";

ПБО 21 "Вплив змін валютних курсів";

ПБО 22 "Вплив інформації";

ПБО 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін";

ПБО 24 "Прибуток на акції"; ПБО 25 "Фінансовий звіт суб'єктів малого підприєм­ництва".

Для ведення обліку згідно з прийнятими Положен­нями (стандартами) Міністерством фінансів України затверджено План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкцію про його за­стосування.

Згідно з Програмою реформування бухгалтер­ського обліку передбачено переглянути, удоско­налити й розробити необхідні нові форми первин­ної документації та облікової реєстрації. Важливими напрямами реформування бухгалтер­ського обліку в Україні є також подальша автоматиза­ція облікового процесу та законодавче організаційне і методологічне забезпечення фінансового, управлін­ського та податкового видів обліку — складових об­лікової системи підприємства.

У системі фінансового обліку здійснюється комплексний системний облік господарської діяльності

підприємства через суцільне, повне й неперервне відображення усіх господарських операцій за звітний період. Його ведуть відповідно до вимог міжнародних та національних законодавчих актів і стандартів бух­галтерського обліку.

До об'єктів фінансового обліку належать активи під­приємства, джерела власних засобів, зобов'язання під­приємства, витрати підприємства за їх елементами і доходи за їх видами, загальні фінансові результати діяльності підприємства та їх використання, госпо­дарські операції, пов'язані з процесами виробництва й реалізації продукції.

Управлінський (внутрішньогосподарський) об­лік — це система збирання, оброблення та подання інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством. Дані управлінського обліку використовують для плануван­ня, контролю і прийняття рішень на різних рівнях управ­ління підприємством. Організування управлінського обліку не регламентують міжнародні й національні стандарти та законодавчі акти. Його здійснює підпри­ємство самостійно залежно від особливостей діяль­ності, структури й розмірів підприємства, потреб управ­ління.

Об'єктами управлінського обліку є витрати і дохо­ди підприємства за їх цільовим призначенням (вида­ми продукції, замовленнями, процесами, стадіями виробництва, центрами відповідальності, сферами діяльності, регіонами реалізації). У межах управлін­ського обліку здійснюється облік витрат та калькулю­вання собівартості продукції, а також прогнозування і планування витрат, доходів фінансових результатів діяльності підприємства. Дані управлінського обліку є комерційною таємницею підприємства.

Податковий облік — це система обов'язкових форм і методів відображення платниками податків ре­зультатів господарської діяльності або інших об'єктів, пов'язаних з визначенням податкового зобов'язання з певних податків.

Основними об'єктами податкового обміну є валові доходи, валові витрати, податкові зобов'язання, по­датковий кредит тощо. Організація податкового об­ліку регулюється податковим законодавством.