Державне управління обліком і звітністю в країні

З метою створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств, гарантують і захищають інтереси споживачів інформації, в Україні здійснюється державне управління .обліком і звітністю.

Управління методологією бухгалтерського обліку і фінансо­вою звітністю здійснює Міністерство фінансів України, яке з урахуванням загальноприйнятої у міжнародній практиці систе­ми обліку і статистики розробляє національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, типовий План рахунків виробничо-господарської діяльності підприємств і організацій України (крім банків і бюджетних), визначає принципи і мето­ди ведення обліку і складання фінансової звітності. Нормативні акти з питань бухгалтерського обліку і звітності, які викорис­товуються державною статистикою, Міністерством фінансів погоджуються з Держкомстатом України.

У зв'язку з затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.98 № 1706 Програмою реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стан­дартів і створення національної, системи обліку при Міністерстві фінансів України з висококваліфікованих науко­вих працівників, спеціалістів міністерств та інших центральних органів, органів виконавчої влади, підприємств, представників громадських організацій, бухгалтерів і аудиторів створено Ме­тодологічну раду з бухгалтерського обліку з метою:

— організації розробки і розгляду проектів нормативних положень (стандартів) з ведення бухгалтерського обліку і скла­дання фінансової звітності;

— удосконалення організаційних форм і методів бухгал­терського обліку в Україні;

— методологічне забезпечення впровадження сучасної об­числювальної техніки, збору й обробки обліково-економічної інформації;

— розроблення рекомендацій щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації облікових працівників.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, в межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі основних положень (стандартів) бухгал­терського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування. Так, згідно з Законом України "Про цінні папери і фондову біржу" особливості бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами встановлює Державна комісія з цінних паперів і фон­дового ринку за погодженням з Міністерством фінансів України і Національним банком України. Відповідно до По­ложення про Комітет у справах нагляду за страховою діяль-ністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.94 № 166, цей Комітет розробляє і подає Мінфіну та Держкомстату України пропозиції щодо впровадження єдиних методологічних основ бухгалтерського обліку і звітності в страхо­вих організаціях; встановлює правила формування і розміщення страхових резервів та відображення їх в обліку.

Підприємства мають право розробляти систему внутрішньо­господарського (управлінського) обліку, звітності і контролю. Ця система включає форми документів, стандартів, звітів і затверджується керівником підприємства (уповноваженим органом).

Такий порядок регулювання спрямований на забезпечення методологічної єдності бухгалтерського обліку і звітності в усіх видах економічної діяльності господарюючих суб'єктів країни. Здійснення такої єдності забезпечується також правовою ек­спертизою міжвідомчих нормативних документів, які, згідно з Указом Президента України від 03.10.92 № 993, повинні обов'язково пройти державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України. Тільки після такої реєстрації нормативні акти з бухгалтерського обліку і звітності набувають правового ха­рактеру і підлягають застосуванню всіма підприємствами й організаціями (юридичними особами) України.