Узагальнення поточної облікової інформації.

 

Господарські операції відбуваються і реєструються в певній хронологічній послідовності, а дані про стан та рух окремих об'єктів обліку систематизуються на рахунках. Хронологічний запис– це запис операцій у календарній послідовності їх виник­нення. Здійснюється в спеціальних журналах з обов'язковим відображенням нумерації господарських операцій, їх змісту, сум і кореспондуючих рахунків. Підсумок журналу показує загальну суму зареєстрованих за місяць операцій і використовується для перевірки повноти і правильності відображення операцій на рахунках. Загальні підсумки проведених у журналі сум по дебету і кредиту повинні збігатися з їхніми оборотами.

Групування інформації з проводок шляхом перенесення на відповідні бухгалтерські рахунки для накопичення і узагальнення називається систематичним обліком.У практиці облікової роботи хронологічний і систематичний облік може вестися паралельно в окремих облікових регістрах або комбіновано шляхом поєднання хронологічного і систематичного записів у таких облікових регістрах як журнал-головна, журнали-ордери тощо.

Залежно від обсягів інформації і рівня узагальнення рахунки бухгалтерського обліку поділяються на:

1) Синтетичні – призначені для обліку економічно однорідних груп засобів, їх джерел та господарських процесів у гро­шовому вимірнику. Облік, який здійснюють на підставі та­ких рахунків, називається синтетичним;

2) Аналітичні – призначені для формування детальної інфор­мації про конкретні види засобів, джерел їх утворення та господарських процесів у грошовому, натуральних та трудових вимірниках. Облік, здійснюваний на підставі аналі­тичних рахунків, називається аналітичним.

Синтетичні рахунки конкретизуються в аналітичних рахунках. Кількість аналітичних рахунків до відповідного синтетичного визначається залежно від наявності об'єктів обліку і завдань з деталізації інформації. Між синтетичними та аналітичними рахунками існує взаємозв'язок, зумовлений тим, що за ними на під­ставі одних і тих самих документів відображаються одні і ті самі операції, але з різним ступенем деталізації: на синтетичному ра­хунку відображається загальна сума, а на відкритих до нього ана­літичних рахунках – часткові суми. В межах синтетичного рахунка для отримання узагальнених показників може проводитися додаткове групування однорідних аналітичних рахунків шляхом формування субрахунків, які також називають синтетичними ра­хунками другого порядку.

Відображення господарських операцій за синтетичними та аналітичними рахунками являє собою поточний бухгалтерський облік. Рахунки відкривають на підставі даних балансу, і протягом місяця на них із журналу реєстрації господарських операцій пе­реносять проведені кореспонденції рахунків. На підставі цих даних наприкінці місяця за кожним рахунком визначають обороти за дебетом і кредитом і виводять кінцеве сальдо. Поточне узагальнення змін, що відбуваються в складі господарських засобів і їхніх джерел, здійснюється за допомогою оборотних відомостей.

Оборотна відомістьє способом узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку з метою перевірки повноти і правильності облікових записів і характеристики руху засобів та джерел їхнього утворення за звітний період.

Оборотні відомості складають і за синтетичними, і за аналі­тичними рахунками. В них відображають обороти по дебету і кредиту рахунків, а також залишки (сальдо) на початок і кінець звітного періоду (місяця).

В оборотній відомості мають місце три пари рівностей:

1) сума сальдо на початок за дебетом дорівнює сумі сальдо за кредитом усіх рахунків (X1) – зумовлюється рівністю підсумків активу і пасиву балансу;

2) сума оборотів за дебетом усіх рахунків дорівнює сумі оборотів за кредитом (Х2) – зумовлюється подвійним записом операцій;

3) сума сальдо на кінець за дебетом дорівнює сумі сальдо за кредитом усіх рахунків (Х3) – зумовлюється двома попередніми рівностями.

Повноту облікових записів за синтетичними рахунками пере­віряють шляхом порівняння підсумків дебетових і кредитових оборотів в Оборотній відомості з підсумками Журналу реєстрації операцій за звітний період. При повному відображенні всіх господарських операцій підсумок Журналу (хронологічний облік) має дорівнювати підсумку оборотів за дебетом і кредитом оборотної відомості (систематичний облік).

Шахова оборотна відомістьбудується за принципом шахової дошки. Всі рахунки в ній записують двічі в одній і тій самій послідовності: по вертикалі і горизонталі, за дебетом і кредитом. Сума в клітинці Шахової оборотної відомості вказує на те, який рахунок дебетується, а який кредитується. Обороти за кожним рахунком деталізуються відповідно до кореспонденції. У Шахо­вій оборотній відомості можуть бути наведені також сальдо на початок і кінець місяця.

Оборотні відомості по аналітичних рахунках складають для узагальнення інформації в розрізі синтетичного рахунка. Через те, що одні аналітичні рахунки ведуть лише в грошовому вимір­нику, а інші – в натуральному (трудовому) та грошовому, то за цією ознакою оборотні відомості поділяють на два види :

- контокорентної форми – ведуть за рахунками розрахунків і джерел формування засобів, оскільки аналітичний облік за цими рахунками здійснюється тільки в грошовому вимір­нику; кількісно-сумової форми – ведуть за рахунками матеріальних цінностей, оскільки аналітичний облік за цими рахун­ками здійснюється в натуральному і грошовому вимірниках.

Показники оборотної відомості за рахунками аналітичного обліку надають інформацію про рух і сальдо за матеріальними цінностями кожного виду. Кількісні показники не додаються, загальні підсумки мають лише графи "сума". В цілях контролю підсумки Оборотної відомості по групі аналітичних рахунків порівнюють з оборотами і залишками відповідного синтетичного рахунка.