Грошовий вимірник у бухгалтерському обліку.

 

Особливістю бухгалтерського обліку є відображення госпо­дарських засобів, джерел їх утворення та господарських процесів у грошовому виразі. Для цього використовуються такі елементи методу бухгалтерського обліку, як оцінювання та калькулювання.

Вартісне вимірювання об'єктів обліку вважається необхідною передумовою їх наступного визнання. Оцінювання включає три елементи:

1) об'єкт або подія;

2) належна до кількісного оцінювання властивість (якість, ознака, характеристика);

3) шкала виміру або су­купність одиниць виразу властивості (будь-який об'єкт або подія мають декілька властивостей, які можна виміряти).

Єдиний грошовий вимірник є важливим принципом бухгал­терського обліку і фінансової звітності, згідно з яким вимірюван­ня та узагальнення господарських операцій підприємства у фі­нансовій звітності здійснюється в єдиній грошовій одиниці, а са­ме – у грошовій одиниці України – гривні.

Оцінювання– спосіб грошового вимірювання об'єктів бухга­лтерського обліку, сутність якого полягає в перерахунку натура­льних та трудових характеристик об'єктів обліку у вартісні. Оці­нювання будується за принципами:

1) реальності – забезпечує відповідність грошового виразу об'єктів обліку їх фактичній величині;

2) адекватності – забезпечує точне обчислення фактичної со­бівартості всіх об'єктів обліку шляхом проведення інвен­таризації та переоцінювання;

3) однаковості – забезпечує єдність підходів і незмінність оцінювання протягом тривалого часу всіма суб'єктами го­сподарювання шляхом встановлення обов'язкових до за­стосування положень (стандартів), інструкцій та правил обліку і калькулювання.

Оскільки фактичну оцінку господарських засобів та їх дже­рел не завжди можливо, а інколи і економічно не доцільно отри­мати, то замість визначення фактичної вартості застосовують пе­вні облікові припущення щодо вартісного вимірювання того чи іншого об'єкта обліку – бази (способи) оцінювання.