Порядок формування результатів господарювання

 

Порівняння отриманих чистих доходів і понесених витрат на рахунку 79 "Фінансові результати" до моменту відображення за ним адміністративних витрат, витрат на збут та інших операцій­них витрат дозволяє визначити результат від реалізації: прибуток або збиток.

Отримання прибутку є головною метою підприємницької ді­яльності. Від величини отриманого прибутку залежить форму­вання та поповнення власного капіталу, виконання зобов'язань перед бюджетом, фінансування інвестицій, розмір виплат влас­никам, рівень зарплати працівників тощо.

Визначення фінансового результату здійснюється в розрізі видів діяльності підприємства (операційної, фінансової, іншої звичайної та надзвичайних подій).

Облік фінансових результатів ведеться з використанням ра­хунків:

1) доходів — рахунки класу 7 "Доходи і результати діяльності";

2) витрат — рахунки класу 9 "Витрати діяльності";

3) розрахунків — 641 "Розрахунки за податками", 671 "Розра­хунки за нарахованими дивідендами";

4) власного капіталу — 40 "Статутний капітал", 43 "Резервний капітал", 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".

Формування фінансового результату здійснюється на рахун­ку 79 "Фінансові результати", за кредитом якого відображають суми визнаних доходів, а за дебетом — суми понесених витрат та податку на прибуток. Шляхом порівняння оборотів за рахунком 79 визначають результат діяльності підприємства у звітному пе­ріоді:

1) прибуток — перевищення кредитового обороту (доходів) над дебетовим (витратами);

2) збиток — перевищення дебетового обороту (витрат) над кредитовим (доходами).

У разі отримання прибутку підприємство має нарахувати і сплатити до бюджету податок на прибуток в розмірі 25% розра­хованої величини прибутку до оподаткування. Облік належної до сплати за даними бухгалтерського обліку суми податку на прибу­ток від звичайної діяльності та надзвичайних подій ведеться за рахунком 98 "Податок на прибуток", за дебетом якого відобража­ється нарахована сума податку на прибуток, а за кредитом — її включення до фінансових результатів в кореспонденції з рахун­ком 79 "Фінансові результати".

Наприкінці звітного періоду сальдо рахунка 79 "Фінансові результати" в порядку його закриття переносять на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)", за кредитом якого відображають отримання та збільшення прибутку від усіх видів діяльності, а за дебетом — збитки та використання прибутку. Ви­користання прибутку, отриманого підприємством у результаті підприємницької діяльності, проводиться відповідно до установчих документів і чинного законодавства, зокрема:

1) нарахування дивідендів акціонерам;

2) збільшення статутного капіталу;

3) поповнення резервного капіталу підприємства;

4) покриття збитків минулих періодів.