Поняття та класифікація облікових регістрів.

 

Узагальнення інформації про здійснені та оформлені первин­ними документами господарські операції проводиться в обліко­вих регістрах.

Обліковий регістр — це таблиця встановленої форми, призна­чена для хронологічної, систематичної або комбінованої реєстра­ції, групування і узагальнення документально оформлених госпо­дарських операцій.

Оскільки облікові регістри складаються щомісяця, то інфор­мація, яка в них міститься, може використовуватися для операти­вного управління, економічного аналізу діяльності підрозділів і підприємства в цілому та складання звітності.

Форми облікових регістрів рекомендуються Міністерством фінансів України. Регістри бухгалтерського обліку мають такі обов'язкові реквізити як: назва, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи осіб, які брали участь у їх складанні.

Класифікація облікових регістрів:

1. За ступенем узагальнення інформації:

1.1. Синтетичні — це регістри, які ведуться за синтетичними рахунками;

1.2. Аналітичні — це регістри, які ведуться за аналітичними рахунками;

1.3.Комбіновані регістри систематичного обліку.

2. За характером записів:

2.1. Хронологічні — призначені для реєстрація операцій у порядку хронологічної послідовності їх виконання та оформлення;

2.2. Систематичні — призначені для групування однорідних операцій на синтетичних і аналітичних рахунках;

2.3. Змішані (комбіновані).

3. За зовнішнім виглядом:

3.1. Книги — це сукупність зброшурованих та пронумерова­них аркушів типової форми; на останній сторінці книги вказується кількість сторінок, що засвідчується підписа­ми керівника і головного бухгалтера та печаткою підпри­ємства. Використовуються для ведення синтетичного і аналітичного обліку коштів, товарно-матеріальних цін­ностей тощо;

3.2. Картки — спеціальні таблиці призначені для відображен­ня аналітичних даних по кожну номенклатурну одиницю обліку. Поділяються на картки кількісно-сумового обліку (для обліку товарно-матеріальних цінностей), картки ко­нтокорентної форми (для обліку розрахунків) та багатографні (для обліку витрат на виробництво);

3.3. Окремі аркуші — систематизують інформацію для конт­ролю та аналізу в таблицях різного формату; призначені для обліку різних операцій і залежно від цього мають специфічний зміст та будову.

4. За побудовою:

4.1. Односторонні — містять дані про господарську операцію, суму якої записують за дебетом або кредитом відповід­ного рахунку на правій стороні регістру, ліворуч вказу­ють дату, номер, зміст операції тощо.

4.2. Двосторонні — складаються з двох частин: в першій час­тині наводять дані про дебетові обороти за рахунком, а у другій — про кредитові;

4.3. Шахові — побудовані за принципом шахової дошки. За­писи в таких регістрах роблять у клітинці на перетині стовпчика і рядка таблиці, які відповідають дебетовому і кредитовому обороту відповідних рахунків.

5. За способом заповнення:

5.1. Машинні;

5.2. Ручні.

Здійснення записів господарських операцій у регістрах нази­вається обліковою реєстрацією. Перенесення інформації з пер­винних документів до облікових регістрів має здійснюватися в мірунадходження документів до бухгалтерії відповідно до за­твердженого плану-графіка документообороту. Записи господарських операцій повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.