Характеристика основних форм ведення бухгалтерського обліку.

 

Порядок відображення господарських операцій в облікових реєстрах залежить від форми бухгалтерського обліку, що засто­совується на підприємстві.

Форма бухгалтерського обліку — це система регістрів бухгал­терського обліку, які використовуються в певному порядку та взаємозв'язку для ведення обліку і складання звітності.

Кожне підприємство самостійно обирає форму обліку з ура­хуванням:

1) конкретних умов та особливостей господарювання;

2) технології обробки облікових даних;

3) обсягів облікових робіт та їх складності;

4) наявності обчислювальної техніки.

Форма бухгалтерського обліку відображає відповідну техно­логію облікового процесу шляхом установлення порядку групу­вання господарських операцій, складання регістрів синтетичного і аналітичного обліку, подання облікових даних у вигляді фінан­сової звітності для потреб користувачів. Характерні ознаки форм бухгалтерського обліку: зовнішній вигляд, будова і кількість об­лікових регістрів; поєднання регістрів хронологічного і систематичного обліку, синтетичного та аналітичного обліку; послідов­ність і техніка облікової реєстрації.

На підприємствах та в організаціях України застосовуються такі форми обліку: меморіально-ордерна, Журнал-Головна та жу­рнальна.

Меморіально-ордерна форма характеризується застосуванням книг для ведення синтетичного обліку і карток — для аналітично­го. Особливістю цієї форми є те, що на підставі первинних доку­ментів складають меморіальні ордери в яких вказують короткий зміст, підставу здійснення операції, кореспондуючі рахунки та суму. Меморіальні ордери реєструються в реєстраційному жур­налі, де відображаються дані за кожним ордером із зазначенням його загальної суми. Загальний підсумок цього журналу повинен дорівнювати дебетовому і окремо кредитовому обороту за всіма синтетичними рахунками. Після реєстрації дані меморіальних ордерів записують у Головну книгу, яка є систематичним регіст­ром синтетичного обліку. В Головній книзі для кожного рахунка виділяють окрему сторінку. Рахунки в Головній книзі будують за шаховим принципом у вигляді двосторонніх багатографних таб­лиць, окремі графи яких призначені для запису операцій у розрізі кореспондуючих рахунків. У Головну книгу записують дату і но­мер меморіального ордера, а також суму оборотів по дебету і кредиту рахунка в розрізі кореспондуючих рахунків.

Аналітичний облік при меморіально-ордерній формі ведуть, як правило, на картках, коли для кожного рахунка передбачено окрему картку. Записи в регістри аналітичного обліку роблять із первинних документів, доданих до меморіального ордера. На­прикінці місяця на підставі аналітичних рахунків складають обо­ротну відомість, підсумки якої звіряють з оборотами і залишками відповідних синтетичних рахунків. Після взаємозвірки записів за даними синтетичних рахунків складають баланс, вибірки і додат­кових розрахунків на основі аналітичного обліку складають інші форми фінансової і податкової звітності.

Форма обліку Журнал-Головна дістала назву головного регі­стра, в якому поєднується журнал реєстрації операцій (хроноло­гічний запис) із Головною книгою (систематичний запис). Кожна господарська операція одночасно реєструється і відображається на відповідних синтетичних рахунках, для кожного з них відво­диться подвійна графа — для запису дебетових і кредитових обо­ротів. Журнал-Головну як основний регістр відкривають на пото­чний рік.

Початково записують сальдо на початок місяця за синтетич­ними рахунками. Після відображення всіх господарських опера­цій за місяць підраховують обороти за рахунками та виводять са­льдо на початок наступного місяця. Аналітичний облік за цієї фо­рми ведуть на картках або в книгах. Складати оборотну відомість по синтетичних рахунках за цією формою недоцільно, оскільки підсумки оборотів за дебетом і кредитом рахунків та рівність за­лишків рахунків порівнюють у самій Журнал-Головній. За дани­ми книги Журнал-Головна складають бухгалтерський баланс.

Журнальна форма бухгалтерського обліку ґрунтується на широкому застосуванні системи накопичувальних і групувальних облікових регістрів — журналів і допоміжних відомостей до них. Журнали — це комбіновані регістри синтетичного, а в багатьох випадках і аналітичного обліку, в яких поєднано хронологічний і систематичний облік. Згідно з Методичними рекомендаціями щодо застосуванню регістрів бухгалтерського обліку передбача­ється ведення 7 журналів, 3 дебетових відомості, 13 відомостей аналітичного обліку, Головної книгу, інших довідок та аркушів-розшифровок.

Журнали побудовані за кредитовою ознакою: всі господарсь­кі операції відображають за кредитом даного синтетичного раху­нка і дебетом кореспондуючих з ним рахунків. За зовнішнім ви­глядом журнали являють собою окремі аркуші-регістри багатографної форми, призначені для кредитових записів його балансо­вого рахунка, операції за яким обліковуються в даному журналі. В окремих графах журналу-ордера вказані рахунки, які кореспон­дують з кредитом даного рахунка. В усіх регістрах завчасно надрукована типова кореспонденція рахунків. У журналі може міститися декілька однорідних синтетичних рахунків. До журналів відкривають окремі відомості за дебетом рахунків, відомості ана­літичного обліку до рахунків даного журналу.

Записи в журналах здійснюються безпосередньо на підставі перевірених документів в міру їхнього надходження і опрацю­вання. При значній кількості однорідних документів по операціях їх дані попередньо групують у допоміжних відомостях, місячні підсумки яких переносять потім до відповідних журналів. Напри­кінці місяця за кожним журналом підводять підсумки зроблених записів. Загальний підсумок за кредитом рахунка в журналі порі­внюють з підсумками кореспондуючих за дебетом рахунків, що забезпечує перевірку правильності облікових записів без скла­дання оборотних відомостей. Місячні обороти журналів перено­сять до Головної книги, яка є системним регістром синтетичного обліку, де узагальнюються дані поточного обліку, проводиться взаємна перевірка записів.

Кредитові обороти журналів у Головну книгу переносять за­гальним підсумком, оскільки в розгорнутому вигляді вони наве­дені в журналі, тоді як дебетові обороти переносять окремими сумами із різних журналів. Таким чином, журнали і Головна кни­га взаємно доповнюють один одного і дають розгорнуту кореспонденцію по дебету і кредиту кожного синтетичного рахунка. На­прикінці місяця за кожним синтетичним рахунком у Головній книзі виводять залишок.