Інвентаризація каси.

 

Зметою контролю за схоронністю готівки коштів на підприємствах (п.п. 4.10 Положення № 637) проводяться інвентаризації кас. Для проведення інвентаризації каси, ща має здійснюватися згідно з Наказом керівника, призначається комісія, яка місля закінчення інвентаризації каси складає Акт ро результати інвентаризації наявних коштів.

У строки, встановлені керівником підприємства, але не рідше одного разу на квартал, на кожному підприємстві проводиться Інвентаризащя каси з покупюрним прерахуванням грошей і перевіркою інших цінностей, що знаходяться в касі. Залишок готівки в касі звіряеться з даними обліку по касовій книзі. У разі виявлення процесі інвентаризаціі' нестачі або лишку цінностей в касі в які вказуеться сума нестачі або лишку і обставини іх виникнення. На зворотній стороні акта у випадку лишків або нестач робиться пояснення даноі' розбіжності і завіряється підписом матеріально відповідалноі' особи. Нижче зазначається рішення керівництва щодо висновків проведеноі інвентаризації.

Акт складається у двох примірниках і підписується членами інвентаризаційноі' комісії і матеріально відповідальноі особою.

Один примірник акта передається до бухгалтерії підприємства (організації), другий — залишасться у матеріально відповідальної особи.

У разі зміни матеріально відповідальних осіб акт складається у трьох примірниках (для матеріально відповідальної особи, яка здала цінності, матсріально відповідальноі особи, як прийняла цінності, і бухгалтерії).

До початку інвентаризхації всі матерільно відповідальні особи (особи, які відповідають за збереження коштів) дають розписку, про наявність коштів у касі.

Засновники підприємств, вищестоящі організації (у разі їх наявності), а також аудитори (аудиторські фірми) відповідні до укладених угод під час проведення документальних ревізій к всіх підвідомчих підприємствах в обов'язковому порядку проводять ревізію каси і перевіряють дотримання касовоі дисципліні Під час проведення ревізій особлива увага має приділятися пи танню забезпечення схоронності грошей і цінностей.

У господарських товариствах, де це передбачено їх статутом, такі ревізіти проводяться ревізійними комісіями.

Особи, звинувачені в порушенш касовоі' дисципліни притягуються до відповідальності у встановленому чинним законодавством порядку.

Виявлені при інвентаризації розходження між фактичними залишками грошових коштів і інших цінностей, що знаходяться у касі, з даними бухгалтерського обліку регулюються наступному порядку:

- грошові кошти та інші цінності, які виявлені в надлишку підлягають оприбутковуванню та зарахуванню відповідно на збільшення доходу підприємства з подальшим встановлення причин виникнення надлишків і винних у цьому осіб;

- недостачі грошових коштів і інших цінностей, які виявлені при інвентаризаціі'каси, стягуються з матеріально-відповідальних осіб, а за умов, коли винні не встановлені або у стягнені винних осіб відмовлено судом, зараховуються до витрат підприємства.

Типову кореспонденцію бухгалтерських рахунків, яка здійснюється за результатами проведення інвентаризації грошових коштів та ішшх цінностей, що знаходяться у касі підприємства, представлено у таблиці.