Облік розрахунків з підзвітними особами.

 

Під звіт видаються готівкові кошти на командировочні та поточні витрати на певні терміни і цілі.

Підзвітна особа у встановлений термін повинна надати звіт про витрати цих коштів і пред'явити підтверджуючі документи, а так само внести до каси невикористані кошти.

Відрядження – це виконання службових обов’язків.

Оскільки визначення службового відрядження міститься тільки в Інструкції про відрядження, у відсутності інших положень слід орієнтуватися на неї. У ній службовим відрядженням вважається поїздка робітника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

У відрядження може направлятися особа, яка перебуває у трудових відносинах з підприємством.

З норм п. п. 140.1.7 ПКУ випливає, що у відрядження можуть бути відправлені:

1. Фізичні особи, які перебувають у трудових відносинах з платником податку. При цьому такі особи можуть працювати як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Якщо сумісник направляється у відрядження тільки по одному з місць роботи, за другим місцем праці йому надається відпустка без збереження заробітної плати на термін не більше 15 календарних днів на рік (ст. 26 Закону про відпустки).

А ось особи, які виконують свої функції на підставі цивільно-правових договорів, у відрядження спрямовані бути не можуть, на що вказав, зокрема, Мінфін у п. 2 листа від 23.03.06 року № 31-26030-12-29 \ 6045;

2. особи, які є членами керівних органів платника податку. Зауважимо, що ці положення сформульовані недостатньо чітко. У відповідності зі ст. 89 ГКУ управління діяльністю госптовариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках – учасники товариства.

Посадовими особами товариства вважаються голови і члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), а у разі створення ради товариства (спостережної ради) - голова і члени цієї ради.

Документальне оформлення відряджень працівників.

Обов'язковим документом при направленні у відрядження є відповідний наказ (розпорядження) керівника підприємства або його заступника. Виходячи з норм п. п. 140.1.7 ПКУ наявність наказу для виплати добових обов'язково. Наказ складається в довільній формі, але в ньому бажано вказати такі відомості (п. 1 розд. 2 Інструкції про відрядження):

1. Прізвище та ініціали особи, яка направляється у відрядження, його професію (посаду), структурний підрозділ;

2. Місце призначення (країна, місто, найменування підприємства, куди направляється працівник);

3. Строк відрядження;

4. Ціль відрядження та підстава (службове завдання або інший документ);

5. Розмір добових, якщо згідно з Положенням розмір визначається або уточнюється для конкретного випадку в наказі.

З наказом працівника ознайомлюють під підпис. З нього слід зробити копію і видати її відрядженому працівникові для того, щоб в готельний рахунок при відрядженнях у межах України не був включений турзбір.

Наказами оформляються так само всі дії, пов'язані з відрядними виплатами, зокрема перенесення (продовження) терміну відрядження, скасування відрядження, розпорядження про проведення додаткових виплат особі, що відряджається.

Серед інших "відрядних" документів, які оформлює роботодавець, направляючи працівників у відрядження, можна назвати наступні:

1. Службове технічне завдання;

2. Кошторис витрат на відрядження;

3. Примірну форму маршруту працівника при проїзді міським транспортом загального користування.

На думку Мінфіну такий маршрут може затверджуватися керівником під час направлення працівника у відрядження (якщо він відомий заздалегідь) або після повернення з відрядження та надання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт.

Разом з тим оформлення цих документів не має обов'язкового характеру і підприємство самостійно вирішує в правилах внутрішнього документообігу, чи потрібно їх складати.

У минулому обов'язковий атрибут відряджень - посвідчення про відрядження – в ​​даний час при оформленні відряджень не використовується. Сума добових тепер розраховується не за відмітками у посвідченні, а на підставі наказу про відрядження та відповідних первинних документів, які підтверджують дату відправлення у відрядження і прибуття з неї. За відсутності такого наказу добові не виплачуються. Такий самий підхід застосовується і для податкового обліку.

Після повернення з відрядження працівник повинен надати Звіт про відрядження і повернути невикористані суми авансу у встановлені п. 170.9 ПКУ терміни.

Форма видачі авансу Ціль видачі авансу
Для покриття витрат на відрядження Для вирішення виробничих питань про відрядження
Готівкова форма До закінчення 5-го банківського дня, наступного за днем, у якому працівник завершує відрядження. До закінчення 5-го банківського дня, наступного за днем, у якому працівник завершує відрядження.
Готівка, яку вилучили з допомогою платіжних засобів До закінчення 3-го банківського дня після закінчення відрядження.
Безготівкова форма (розрахунки за допомогою платіжних засобів) Не пізніше 10 днів після закінчення відрядження.

 

Строк відрядження.

В Інструкції про відрядження встановлені такі загальні строки:

1. Для відряджень в межах України – 30 календарних днів;

2. Для відряджень за кордон – 60 календарних днів.

Якщо період перебування працівника в іншому населеному пункті перевищує зазначені терміни, це може бути розцінено як переведення його на роботу в іншу місцевість, який повинен оформлятися і оплачуватися за іншими правилами.

Тривалість відрядження визначається в календарних днях (п. п. 140.1.7 ПКУ). Днем вибуття у відрядження вважається дата відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу від місця постійної роботи відрядженої особи, а день повернення - дата прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи (п. 8 розд. 1 Інструкції про відрядження). Тому при відправленні транспортного засобу до 24.00 включно днем ​​вибуття у відрядження вважається поточна доба, а з 0.00 і пізніше - наступна доба.

Відповідно до п. п. 140.1.7 ПКУ для того, щоб будь-які витрати на відрядження були включені до складу податкових витрат, слід мати документи, що підтверджують зв'язок відрядження з діяльністю такого платника податку, зокрема:

1. Запрошення приймаючої сторони, діяльність якої збігається з діяльністю платника податку;

2. Укладений договір або контракт;

3. Інші документи, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини;

4. Документи, що засвідчують участь спрямованого особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю платника податку.

Аванс на відрядження.

Чіткий термін видачі авансу законодавством не встановлено, на що раніше звертали увагу Мінфін. На їхню думку, головне - щоб працівник був забезпечений авансом до початку відрядження в будь-який час після видання наказу про відрядження.

Аванс на відрядження може видаватися:

1. готівковими коштами з каси підприємства;

2. в безготівковій формі шляхом перерахування на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток (на корпоративну банківську або особисту банківську платіжну картку працівника);

3. для закордонних відряджень - дорожніми чеками.

При підрахунку суми авансу роботодавець повинен враховувати добові витрати, витрати на оплату проїзду та проживання (якщо вони заздалегідь не оплачені роботодавцем). Розмір авансу визначається на підставі кошторису витрат, що складається у довільній формі. Тепер такий кошторис можна не складати, а суму видаваного авансу достатньо вказати в наказі на відрядження.

Розмір добових.

Питання щодо мінімального розміру добових відноситься до найбільш проблемних. Пов'язано це з тим, що в п. п. 140.1.7 ПКУ вказано лише максимальний розмір добових стосовно до оподатковування, а інших нормативних актів, що регламентують розмір добових для госпрозрахункових операцій, немає.

 

Територія відрядження Максимальний розмір добових Розмір у 2012 році
В межах території України 0,2 МЗП 214,60 грн. (0,2*1073 грн.)
За кордон 0,75 МЗП 804,75 грн. (0,75*1073 грн.)

 

Максимальний розмір добових може бути встановлений в будь-якій сумі, але перевищення його над розміром, зазначеним у п. п. 140.1.7 ПКУ, буде обкладатися за особливими правилами. Добові в межах розмірів з п. п. 1401.1.7 ПКУ включаються в податкові витрати і не обкладаються ПДФО згідно з п. п. "а" п. п. 170.9.1 ПКУ. А ось суми перевищення не потраплять в податкові витрати і включаться до загального оподатковуваного доходу, з якого роботодавець повинен утримати ПДФО.

Якщо роботодавець бажає зменшити витрати, він може сам обмежити розмір добових для своїх працівників, диференціюючи їх розмір в залежності від того, чи включено в рахунки готелів харчування.

Характеристика субрахунку 372.

Облік розрахунків з підзвітними особами ведеться на 372 рахунку. За економічним змістом він – активно-пасивний, за структурою і призначенням – основний, рахунок розрахунків. Має і дебетове і кредитове сальдо.

Сальдо дебетове вказує на залишки одержаних під звіт авансів, за якими ще не пред'явлено звіт.

Сальдо кредитове відображає величину перевитрат за авансовим звітом порівняно з сумою отриманої під звіт (заборгованість підприємства).

Обороти по дебету відображають грошові кошти, що видаються під звіт, а так само, що видаються у погашення перевитрати по раніше виданому авансу.

Обороти за кредитом відображають суми підтверджені відповідними звітами і документами, а так само внесені до каси готівкові суми невикористаного авансу та утриманні з заробітної плати суми неповерненого невикористаного авансу.

Облікові регістри з обліку розрахунків з підзвітними особами.

Облік розрахунків з підзвітними особами ведеться в Журналі-3.2 або Журналі-3. Початкові залишки заносяться в облікові регістри з облікових регістрів попереднього місяця. Видані підзвіт суми, а так само відшкодовані перевитрати за авансовим звітом записуються зі звіту касира.

 

2. Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками, покупцями та замовниками.

 

Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками.

Постачальники – це юридичні або фізичні особи, які здійснюють постачання товарно-матеріальних цінностей (сировини, матеріалів, палива, запасних частин, МШП), що надають послуги (подачу електроенергії, газу, води, пари тощо), виконують роботи (поточний і капітальний ремонт основних засобів тощо).

Підрядники – це спеціалізовані підприємства або фізичні особи, які виконують будівельно-монтажні роботи при спорудженні об’єктів на підставі договорів підряду на капітальне будівництво.

Організація обліку розрахунків з постачальниками і підрядниками повинна забезпечити:

- своєчасно перевірку розрахунків з постачальниками і підрядниками;

- попередження прострочки кредиторської заборгованості.

Порядок та форми розрахунків між постачальником та покупцем визначаються в господарських договорах. Це найбільш поширена і важлива підстава виникнення зобов’язань, основна форма реалізації товарно-грошових відносин у ринковій економіці.

Обов’язковою умовою укладання договорів має бути максимально точне відображення зобов’язань обох сторін.

Договір вважається оформленим після погодження з усіма відповідальними особами за підготовку та оформлення договірних відносин відповідно до покладених на них функцій (матеріально-технічного забезпечення, збуту, комерційну, маркетингу, менеджменту, технічного контролю, реклами, капітального будівництва, фінансів, транспорту, інші служби відповідно до їх функцій у порядку, визначеному на підприємстві).

Якщо з часом сторони бажають змінити певні початкові умови договору, повинна бути підписана додаткова угода.

При укладанні Договору поставки використовують такі документи: Журнал обліку вантажів, що надійшли (М-1); Акт про приймання матеріалів (М-7); Акт про виявлені дефекти устаткування (М-17); Накладні на відпуск ТМЦ (М-20); Прибутковий ордер (М-4); Товарно-транспортна накладна (№6); Податкова накладна; Платіжні і розрахункові документи.

Розрахункові документи, які надає підприємство-постачальник покупцю на суму оплати за отриману продукцію, виконані роботи та надані послуги, повинні бути акцептовані. При організації обліку ці функції повинні бути доведені до конкретних виконавців.

Акцепт розрахункових документів – це надпис уповноваженої особи(акцептант) на Рахунку0фактурі, який засвідчує згоду прийняти рахунок-фактуру до оплати. Після цього покупець надає своєму банку платіжне доручення на оплату придбаного товару і отримує виписку уповноважено банку про списання грошових коштів з поточного рахунка. Якщо оплата товару проводиться готівкою через підзвітну особу, то заповнюють видатковий касовий ордер на видачу готівки під звіт та авансовий звіт про використання виданої готівки (з квитанцією до прибуткового ордеру, чеком ЕККА, безготівкові розрахунки копією чека з відміткою «сплачено»).

Підставою для оприбуткування та оплати придбаного товару також є документ, що підтверджує його якість. У разі невідповідності одержаних товарно-матеріальних цінностей умовам договору, встановлюється претензія.

Підставою для обліку імпортних товарів та їх руху є документи іноземної фірми-постачальника, транспортно-експедиційних компаній з навантажувально-розвантажувальних і транспортних послуг, документи, що підтверджують витрати зі зберігання товару, розрахункові документи про сплату мита, зборів і податків.

Оприбуткування імпортних товарів на складі покупця проводиться на підставі зовнішньоекономічного договору купівлі-продажу, вантажної митної декларації, приймального акта і акта експертизи торгово0промислової плати, комерційних документів ( рахунків-фактур, що підтверджують митну вартість товару); транспортних накладних. При купівлі товару за іноземну валюту обов’язково повинна складатись довідка бухгалтерії про наявність курсових різниць при перерахуванні заборгованості.

Таким чином, про придбання товарно-матеріальних цінностей свідчать два документи: банківський або касовий документ про оплату їх вартості та накладна про надходження від постачальника.

Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи і надані послуги ведеться на рахунку № 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками».

Учасник промислово-фінансової групи веде на цьому рахунку облік розрахунків за одержані від учасників промислово-фінансової групи (ПФГ) товарно-матеріальні цінності (роботи, послуги).

На кредиті рахунка № 63 «Розрахунки з постачальниками і підрядниками» відображається заборгованість за одержані від постачальників і підрядників товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи, послуги, на дебеті – її погашення, списання тощо.

Рахунок № 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» має такі субрахунки:

№ 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»;

№ 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками»;

№ 633 «Розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи».

На субрахунку № 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» ведеться облік розрахунків за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги з вітчизняними постачальниками та підрядниками.

На субрахунку № 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» ведеться облік розрахунків з іноземними постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги.

На субрахунку № 633 «Розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи» ведеться облік розрахунків за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи. Надані послуги з учасниками промислово-фінансової групи.

Аналітичний облік ведеться окрема за кожним постачальником та підрядником у розмірі кожного документа (Рахунка-фактури) на сплату.

Побудова аналітичного обліку розрахунків з постачальниками має забезпечити можливість отримання необхідних даних з:

- акцептованих та інших розрахункових документів постачальникам за невідфактурованими поставками;

- виданих векселів, термін оплати яких не настав;

- прострочених оплатою векселів;

- отриманих комерційних кредитів.

 

Кореспонденція бухгалтерських рахунків по обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками

№ п/п Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
1. Відображено надходження від постачальника основних засобів або вартості виконаних робіт підрядником, пов'язаних із створенням основних засобів 15"Капітальні інвестиції" 63 ”Розрахунки і з постачальниками та підрядниками"
2. Відображено надходження на підприємство від постачальника товарно-матеріальних цінностей 20"Виробничі запаси" 21 "Тварини на вирощуванні та відгодівлі" 22"Малоцінні та швидкозношувані предмети" 25"Напівфабрикати" 28"Товари" 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
3. Віднесено на витрати виробництва вартість робіт, виконаних підрядником 23"Виробництво" 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
4. Повернуто на підприємство від постачальника раніше перераховані йому кошти 30"Каса" 31 "Рахунки в банках" 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
5. Відображено суму недостачі при оприбуткуванні на склад цінностейвід постачальника 374"Розрахунки за претензіями" 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
6. Відображено суму ПДВ (податкового кредиту) із вартості придбаних цінностей у постачальника, а також виконаних робіт і послуг підрядником 64 „Розрахунки за податками й платежами" 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
7. Належить підрядникам за виконані роботи і надані послуги 91"3агальновиробничі витрати" 92" Адміністративні витрати ” 93''Витрати на збут" 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
8. Визнано підприємством претензії (штрафи, пені, неустойки), пред'явлені зі сторони постачальника 948"Визнані штрафи, пені, і неустойки" 63'" Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
9. Списано безнадійну дебіторську заборгованість по розрахунках із постачальниками на інші витрати операційної діяльності 944"Сумнівні та безнадійні борги" 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
10. Зараховано заборгованість підрядній організації за здійснення робіт, пов'язаних із запобіганням або ліквідацією наслідків стихійного лиха 993"Інші надзвичайні витрати" 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
11. Проведена оплата постачальникам та підрядникам за поставлені цінності, виконані роботи і надані послуги 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками" 30 "Каса" 31 "Рахунки в банках"
12. В рахунок оплати заборгованості перед постачальником передано векселі, отримані підприємством від покупця 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками" 34 "Короткострокові векселі одержані"
13. Погашено заборгованість перед постачальником коштами, виданими підзвітним особам 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками" 372 "Розрахунки з підзвітними особами"
14. В рахунок погашення боргу передано постачальнику акції підприємства 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками" 46 "Неоплачений капітал"
15. Проведено розрахунок з постачальником за рахунок позики банку 63”озрахунки з постачальниками та підрядниками" 50" Довгострокові позики" 60"Короткострокові позики"
16. Видано вексель постачальникам та підрядникам в рахунок поставки цінностей або виконаних робіт 63”Розрахунки з постачальниками та підрядниками" 51" Довгострокові векселі видані" 62"Короткострокові векселі видані"

 

Облік розрахунків з покупцями та замовниками.

На рахунку № 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображають розрахунки за відвантажену продукцію, виконані роботи і надані послуги лише на тих підприємствах, у яких реалізація продукції планується в міру її відвантаження, з замовниками робіт та надання послуг. На рахунку № 36 обліковують також заборгованість покупцям за одержану від них часткову оплату продукції, що знаходиться у відвантажених товарах або в платежах, що надійшли в оплату ще не відвантаженої продукції, крім заборгованості, яка забезпечена векселем, а також узагальнюється інформація про розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи.

Торговельні організації на розрахунку № 36 обліковують розрахунки за товари, відвантажені в порядку дрібнооптового продажу і попередньо оплачувані покупцями, за авансами за харчування, за абонементами та ін.

Рахунок № 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» має такі субрахунки:

№ 361 «Розрахунки х вітчизняними покупцями»;

№ 362 «Розрахунки з іноземними покупцями»;

№ 363 «Розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи».

На дебеті рахунка № 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг (в тому числі на виконання бартерних контрактів), яка включає податок на додану вартість. Акцизи та інші податки, збори (обов’язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів та включені у вартість реалізації; на кредиті – сума платежів. Що надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, та інші види розрахунків. Сальдо рахунка відображає заборгованість покупців та замовників за одержану продукцію (роботи, послуги).

На субрахунку № 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником пред’явленим до сплати Рахунком-фактурою.

Розрахунки з іноземними покупцями за експортно-імпортними операціями відображають в аналітичному плані: «Розрахунки з іноземними покупцями в порядку акцептованих рахунків», «Розрахунки з іноземними покупцями по наданому комерційному кредиту», «Векселі (тратти), одержані в іноземній валюті». Аналітичний облік на цих субрахунках ведуть за країнами, постачальниками або номерами контрактів. Аналітичний рахунок відображає суму розрахунку в іноземній валюті, її національний еквівалент. Тобто суму за грошовою одиницею, що діє в Україні, а також суми за термінами платежу.

Готова продукція, товари і матеріали, роботи і послуги, відвантажені суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності в порядку бартерного контракту на суму, розраховану шляхом перерахунку вартості бартерного контракту в іноземній валюті у грошову одиницю, що діє на території України, за курсом Національного банку на дату виписки супроводжуючих документів, відображається записом:

Дебет рахунка № 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками»;

Кредит рахунка № 70 «Доходи від реалізації».

При надходженні матеріальних цінностей на підприємство за бартерним контрактом запис у бухгалтерському обліку такий:

Дебет субрахунка « 201 «Сировина і матеріали»;

Дебет субрахунка № 203 «Паливо»;

Дебет субрахунка № 207 « Запасні частини»;

Дебет рахунка № 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» (з терміном служби до одного року)

Кредит рахунка № 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» - на суму, що дорівнює вартості відвантаженої продукції, товарів. Матеріалів, відображену у складі виручки від реалізації експорту та за бартером.

Водночас сума заборгованості за експортною частиною бартерного контракту відображається проведенням:

Дебет рахунка № 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками»;

Кредит рахунка № 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

Різницю між вартістю відвантаженої продукції і вартістю одержаних товарів та інших матеріальних цінностей при перерахунку у грошову одиницю, що діє в Україні, відносять на рахунок № 71 «Інший операційний дохід».

Кореспонденція рахунків з обліку рахунка № 36

№ п./п. Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
  Облік розрахунків з покупцями і замовниками
1. Відвантажено в реалізацію готову продукцію за договірними цінами 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 701 «Дохід від реалізації готової продукції»
2. Списана на зменшення доходу від реалізації сума ПДВ (розрахунки з податкових зобов’язань» 701 «Дохід від реалізації готової продукції» 641 «Розрахунки за податками»
3. Списана собівартість реалізованої готової продукції 901 «Собівартість реалізованої готової продукції» 26 «Готова продукція»
4. Перераховано ПДВ до Державного бюджету 641 «Розрахунки за податками» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
5. Надійшла на поточний рахунок оплата від покупця 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
6. Списано дохід (кредитове сальдо субрах. № 701) на фінансові результати підприємства 701 «Дохід від реалізації готової продукції» 791 «Результати операційної діяльності»
7. Списано витрати (субрах. № 901) на фінансові результати 791 «Результати операційної діяльності» 901 «Собівартість реалізованої готової продукції»
8. Списано на витрати підприємства сумнівні та безнадійні борги (термін позовної давності) 944 «Сумнівні та безнадійні борги» 791 «Результати операційної діяльності» 371 «Розрахунки за виданими авансами» 944 «Сумнівні та безнадійні борги»
  Облік розрахунків за претензіями
1. Списана з поточного рахунка покупця попередня оплата за ціною (120грн.) 371 «Розрахунки за виданими авансами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
2. Відображено право на податковий кредит з ПДВ (20 грн.) 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
3. Неодержано від постачальника товар і виставлена претензія (120 грн.) 374 « Розрахунки за претензіями» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
4. Сторно – право на податковий кредит (120 грн.) 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
5. Одержано відшкодування від постачальника (120 грн.) 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 374 « Розрахунки за претензіями»
6. Зарахування виданих авансів ( 120 грн.) 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 371 «Розрахунки за виданими авансами»  
  Облік розрахунків за виданими авансами
1. Перераховано постачальнику передоплату 371 «Розрахунки за виданими авансами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
2. Відображено право на податковий кредит з ПДВ 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
3. Одержано від постачальника і оприбутковано товар (без ПДВ) 281 «Товари на складі» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
4. Відображено податковий кредит з ПДВ 644 «Податковий кредит» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
5. Відображено залік заборгованості 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 371 «Розрахунки за виданими авансами»  
6. Відповідно до виставленої претензії постачальник повернув передоплату 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 371 «Розрахунки за виданими авансами»
7. Сторно – право на нарахований податковий кредит з ПДВ 641 «Розрахунки за податками» 644 «Податковий кредит»
  Списування кредиторської і дебіторської заборгованості
1. Кредиторська заборгованість з термінами позивної давнини, що минули, списується на доходи підприємства 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості»
2. Дебіторська заборгованість з простроченими термінами позикової давнини списуються на зменшення фінансових результатів 944 «Сумнівні та безнадійні борги» 79 «Фінансові результати» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 944 «Сумнівні та безнадійні борги»