Облік розрахунків з бюджетом та позабюджетними фондами.

 

У бухгалтерському обліку рахунок № 64 «Розрахунки за податками і платежами» призначено для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за усіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства, та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету. На цьому рахунку також узагальнюється інформація про інші розрахунки з бюджетом, зокрема за субсидіями, дотаціями та іншими асигнуваннями.

У бухгалтерському обліку всі розрахунки з бюджетом (за рахунок прибутку, за податками працівників підприємств, за іншими платежами) відображають на рахунку № 64 «Розрахунки за податками і платежами». На кредиті цього рахунка відображають нараховані суми платежів до бюджету (податкові зобов’язання), а на дебеті – належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо. Кредитове сальдо показує заборгованість підприємства перед бюджетом, тобто суму, яку підприємство має перерахувати до бюджету. Дебетове сальдо на рахунку № 64 «Розрахунки за податками й платежами» означає переплату бюджету, яку необхідно зарахувати в рахунок чергових платежів або повернути підприємству.

Рахунок № 64 «Розрахунки за податками і платежами» має субрахунки за видами платежів до бюджету:

№ 641 «Розрахунки за податками»;

№ 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами»;

№ 643 «Податкові зобов’язання»;

№ 644 «Податковий кредит».

На субрахунку № 641 «Розрахунки за податками» ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства України (податок на прибуток, податок на додану вартість, інші податки).

На субрахунку № 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» ведеться облік розрахунків за зборами (обов’язковими платежами) , які справляються відповідно чинного законодавства України та облік яких не ведеться на рахунку № 65 «Розрахунки за страхуванням».

На субрахунку № 643 «Податкові зобов’язання» ведеться облік суми податку на додану вартість, визначену виходячи із суми одержаних авансів (попередньої оплати) на готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку № 644 «Податковий кредит» ведеться облік суми податку на додану вартість, на яку підприємство набуло правдо зменшити податкове зобов’язання.

Аналітичний облік на рахунку № 64 «Розрахунки за податками й платежами» здійснюють за видами платежів до бюджету. Це дає можливість перевірити правильність розрахунків за кожним видом платежу.

 

Кореспонденція рахунків за розрахунками в бюджет.

№ п.п. Зміст операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
1. Нарахований податок на додану вартість 70 «Доходи від реалізації» 641/1 «Розрахунки за податками»
2. Нарахований податок на прибуток від звичайної діяльності підприємства 98 «Податок на прибуток» 641/2 «Розрахунки за податками»
3. Нарахований акцизний збір 70 «Доходи від реалізації» 641/3 «Розрахунки за податками»
4. Вирахуваний із заробітної плати податок з доходів фізичних осіб 66 «Розрахунки з оплати праці» 641/4 «Розрахунки за податками»
5. Перерахування підприємства зайвих перерахованих до бюджету платежів 641/… «Розрахунки за податками» 31 «Рахунки в банках»
6. Повернення на рахунок підприємства зайвих перерахованих до бюджету платежів 31 «Рахунки в банках» 641 «Розрахунки за податками»
  Та інші операції
7. Закриття рахунків (списування на фінансові результати): А) витрати 79 «Фінансові результати» 98 «Податок на прибуток»
Б) доходи (кредитове сальдо рах. № 70) 70 «Доходи від реалізації» 79 «Фінансові результати»