Облік розрахунків векселями.

Вексель (відповідно до «Порядку видачі, обліку і погашення векселів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 26 від 13.02.96 р.) – це цінний папір, що засвідчує безумовний грошовий обов’язок векселедавця сплатити до настання терміну визначену суму коштів власникові векселя (векселетримачеві).

Вексель, як універсальний кредитно-розрахунковий документ виконує кілька функцій:

1. Створюються умови для отримання грошей за продані товари; надані послуги, прискорення обертання коштів, що особливо важливо для прийняття заходів проти обесцінювання грошей;

2. Вексель дозволяє встановлювати термін платежів, який корисний постачальникам і платникам;

3. Вексель дозволяє здійснювати угоду без коштів;

4. Вексель можна використовувати замість грошей із своїми контрагентами при розрахунках.

Види векселів:

Простий (соло-вексель) має зміст простої і нічним не обумовленої обіцянки боржника оплатити вказану суму у встановлений термін та місці оплати, найменування того, кому або за розпорядженням кого оплата повинна бути здійснення, а також дати підписання векселя.

Переказний (тратта) випускається і підписується кредитором (трасантом) і являє собою наказ боржнику про сплату у вказаний період зазначеної суми третій особі (ремітенту).

Банківський вексель виставляє банк країни іноземним банкам.

Комерційний вексель видається під заставу товарів при здійсненні торгової операції як платіжний документ або боргове зобов’язання.

Ціннісний (бронзовий) – випускає держава для покриття своїх витрат.

Депонований – видається для забезпечення кредиту.

Товариський – вексель з гарантованим підписом третьої особи.

Постановою Правління Національного банку України затверджено Положення про порядок здійснення банками операцій із векселями в національній валюті та території України № 508 від 16.12.2002 р.

1. Вексель доміцілірований – вексель, у якому вказане місце оплати не збігається з місцем проживання векселедержателя.

2. Вексель іногородній – вексель, що підлягає оплаті у іншому населеному пункті, ніж місце проживання векселедержателя.

3. Вексель місцевий – вексель, що підлягає оплаті у місці знаходження векселедержателя.

4. Вексель опротестований – вексель, відповідно якого векселедержатель нотаріально засвідчив відмову боржника від оплати або акцепту цього векселя.

5. вексель переказний – вексель, що містить письмовий наказ однієї особи (юридичної чи фізичної) іншій особі сплатити в указаний термін визначену суму грошей третій особі.

6. Вексель простий – вексель, що містить зобов’язання векселедавача сплатити в указаний термін визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).

Якщо вексель не погашають у термін , сума податкового зобов’язання, зазначеного в ньому, переходить до розряду податкового боргу і надалі його стануть відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. Оплата векселя може бути відстрочена органами податкової служби не більше ніж на 270 днів, а письмового зобов’язання – не більше ніж на 90 днів.

Векселедавцями можуть виступати тільки юридичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які визначаються такими відповідно до чинного законодавства України.

Векселі можуть видаватися лише для оплати за поставлену продукцію, виконані роботи та надані послуги, за винятком векселів Мінфіну, НБУ та Кабінету Міністрів України.

 

Банк, який авансує клієнтові кошти при обліку векселів, утримує з нього плату – обліковий відсоток (дисконт). Банк скуповує векселі до закінчення терміну їх дії.

Передаточний надпис на векселі, що засвідчує перехід прав за цим документом від однієї особи до іншої, називається індосаментом.

Векселі поділяються за декількома ознаками.

За способами оформлення і особливостями обігу розрізняють прості (соло-вексель) або звичайні та переказні (трасант).

Простий вексель – письмовий документ, за яким векселедавець зобов’язується сплатити векселедержателеві або за його вказівкою третій особі певну суму у встановлений термін. Простий вексель випускається і підписується боржником (векселедавцем) і становить його боргове зобов’язання сплатити кредитору вказану суму у встановлений час. Тобто при виписці Простого векселя платником є векселедавець. Підписавши Простий вексель, він стає на певний термін боржником отримувача, вказаного у векселі, бере на себе зобов’язання особисто сплатити за векселем.

За своїм змістом та оформленням Простий вексель як суворо формалізований документ включає сім основних реквізитів. Щоб мати правову силу векселя і перетворити боргове зобов’язання у готівку, Простий вексель обов’язково має містити такі реквізити:

А) найменування «звичайний» чи «простий» вексель;

Б) просту і нічим не обумовлену обіцянку сплатити визначену суму;

В) зазначення терміну платежу;

Г) зазначення місяця, в якому повинен здійснюватись платіж;

Д) найменування того, кому або за наказом кого повинен здійснюватись платіж;

Е) дату і місце складання векселя;

Є) підпис того, хто видає документ (векселедавця).

Нині Прості векселі в країнах з розвинутою економікою мають обмежене обертання, тому що за своєю суттю вони наближаються до простого позичкового листа.

Переказний вексель – це письмовий наказ векселедержателя (трасанта), адресований платникові (трасату), про сплату зазначеної у векселі суми коштів третій особі – першому держателю векселя (ремітенту).

Якщо в документі відсутній хоча б один із реквізитів, зазначених вище, то ані Простий, ані Переказний векселі не мають сили, за винятком таких випадків:

1) вексель, в якому не вказане місце його складання, визнається підписаним у місці, зазначеному поруч з найменуванням векселедавця;

2) вексель, термін платежу за яким не вказано, розглядається як належний до оплати за пред’явленням.

Переказний вексель нині фактично став найпоширенішим посередником у кредиті та найважливішим комерційним документом. У порівнянні з ним Прості векселі і векселі під вартість товару відіграли лише локальну роль.

Векселі використовуються у випадках, коли необхідно провести відстрочення платежу або коли є потреба оперативно провести фінансову операцію. У торгівельних операціях часто Переказний вексель виписує продавець – клієнт певного банку, де він брав кредит для здійснення операції (трасант) на покупця-контрагента (трасат) на користь банку – кредитора (ремітент).

Будь-який Переказний вексель може бути переданий шляхом індосаменту, тобто передавального напису на векселі. Індосамент має бути простим і нічим не обумовленим. Індосамент має бути написаним на Переказному векселі або на приєднаному до нього аркуші та підписаний особою, що володіє векселем на підставі індосаменту, - індосаментом. Особа, в якої знаходиться Переказний вексель, вважається законним векселедержателем.

Переказний вексель може до настання терміну платежу бути пред’явлений векселедержателем для акцепту платнику за місцем його проживання. Акцепт – це згода платника на оплату Переказного векселя.

Платіж за Переказним векселем може бути забезпечений повністю або в частині вексельної суми через аваль. Аваль – це вексельне доручення, яке гарантує оплату векселя. Для авалю достатньо лише підпису, поставленого авалістом на лицьовому боці переказного векселя. У авалі повинно бути вказано за кого він виданий. У разі відсутності такої вказівки він вважається виданим за векселедавця.

Негативна якість Переказних векселів: використання підприємствами, які мають податкову заборгованість, використання Переказних векселів для розрахунків з постачальниками матеріальних цінностей дає змогу таким підприємствам, як і при звичайному бартері, ухилятися від сплатити зарахованих податків і зборів.

Облік векселів. Заборгованість за розрахунками з покупцями, замовниками та іншими дебіторами, забезпечену одержаними векселями, підприємством обліковується на рахунку № 34 «Короткострокові векселі одержані». Аналітичний облік векселів одержаних ведуть за кожним одержаним векселем.

Сума заборгованості за векселем продовжує враховуватися як дебетове сальдо на рахунку № 34 «Короткострокові векселі одержані». У випадках, коли неможливо одержати заборгованість за векселем у зазначений на ньому термін, Банку може пред’явити видану суму для погашення з Поточного рахунка в Банку векселедержателя.

Купівля векселів полягає в їх оплаті, як правило, частковій, до закінчення терміну векселя з тією метою, щоб одержавши за векселем борг повністю, після настання терміну платежу різницю зарахувати на прибуток підприємства.

Продаж векселів полягає в одержанні грошових коштів за вексель до закінчення терміну його оплати. Різниця між ціною векселя і одержаною за нього сумою є збитком підприємства.

Оперативний контроль за оплатою одержаних і виданих векселів рекомендується вести за допомогою картотеки, упорядкованої за термінами погашення заборгованості.

 

Кореспонденція рахунків з обліку зобов’язань з векселями.

№ п.п. Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
Придбання та використання бланків векселів
1. Придбання бланків векселів і включення до складу витрат від операційної діяльності (без ПДВ) 209 «Інші матеріали» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
2. На суму ПДВ податковий кредит 641 «Розрахунки за податками» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
3. Нараховане державне мито 949 «Інші витати операційної діяльності» 642 «Розрахунки за обліковими платежами»
4. Сплачено державне мито 642 «Розрахунки за обліковими платежами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
5. Оплачені бланки векселів комерційному банку (з ПДВ) 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
6. Оприбутковані вексельні бланки 08 «Бланки суворого обліку» -
7. Використані бланки векселів - 08 «Бланки суворого обліку»
8. Віднесено витрати на фінансові результати 793 «Результат іншої звичайної діяльності» 949 «Інші витати операційної діяльності»
Облік операцій з простим векселем у підприємства-постачальника (векселеодержувача)
1. Відвантажена продукція, товари (з ПДВ) 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 701 «Дохід від реалізації готової продукції» 702 «Дохід від реалізації товарів»
2. Податкове зобов’язання з ПДВ 701 «Дохід від реалізації готової продукції» 702 «Дохід від реалізації товарів» 641 «Розрахунки за податками»
3. Списується собівартість продукції (товарів) 901 «Собівартість реалізованої продукції» 902 «Собівартість реалізованих товарів» 26 «Готова продукція» 28 «Товари»
4. Одержані векселі від підприємства-покупця у забезпечення його заборгованості 341 «Короткострокові векселі одержані в національній валюті» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
5. Нараховано відсотки при продажу векселя до оплати 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» 732 «Відсотки одержані»
6. Податкові зобов’язання з ПДВ на суму відсотків 732 «Відсотки одержані» 641 «Розрахунки за податками»
7. Погашено вексель – отримано кошти від підприємства-покупця при настанні терміну платежу за векселем 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 341 «Короткострокові векселі одержані в національній валюті»
8. Сплачено відсотки, нараховані за векселем векселедавцем 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 373 «Розрахунки за нарахованими доходами»
9. Операційні витрати віднесено на фінансові результати 791 «Результат операційної діяльності» 901 «Собівартість реалізованої продукції»  
10. Одержані доходи списуються на фінансові результати підприємства 701 «Дохід від реалізації готової продукції» 702 «Дохід від реалізації товарів» 791 «Результат операційної діяльності»
Облік операцій з простим векселем у підприємця-покупця (векселедавача)
1. Отримано матеріали, товари (без ПДВ) від підприємства-продавця 201 «Сировина і матеріали» 28 «Товари» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
2. Нараховано податковий кредит з ПДВ на вартість отриманої сировини 641 «Розрахунки за податками» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
3. Видано вексель підприємством-покупцем підприємству-постачальнику 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 621 «Короткострокові векселі видані»
4. Нараховано відстояти за векселем (без ПДВ) 949 «Інші витати операційної діяльності» 621 «Короткострокові векселі видані»
5. Нараховано податковий кредит з ПДВ на суму відсотків 641 «Розрахунки за податками» 621 «Короткострокові векселі видані»
6. Оплата векселя грошовими коштами (погашено вексельну заборгованість при настанні терміну платежу) 621 «Короткострокові векселі видані» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
7. Оплата відсотків, нарахованих за векселем 621 «Короткострокові векселі видані» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
8. Списана сума нарахованих відсотків за векселем 793 «Результат іншої звичайної діяльності» 949 «Інші витати операційної діяльності»
9. Одержано вексель за відвантажену продукцію 34 «Короткострокові векселі одержані» 719 «Інші доходи від операційної діяльності»
10. Продаж векселів (ціна нижча) 31 «Рахунки в банках» 34 «Короткострокові векселі одержані»
11. Різниця між ціною векселя і одержаною за нього сумою (збиток) 719 «Інші доходи від операційної діяльності» 34 «Короткострокові векселі одержані»
Розрахунки грошовими коштами переказного векселя ( у підприємства-платника)
1. Оплата вартості переказного векселя грошовими коштами 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
2. Одержаний переказний вексель 351 «Еквіваленти грошових коштів» 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
3. Продано переказний вексель 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 733 «Інші доходи від фінансових операцій»
4. Списується вартість векселя 949 «Інші витати операційної діяльності» 351 «Еквіваленти грошових коштів»
5. Оплата векселя грошовими коштами 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
6. Списується витрати на фінансові результати 792 «Результат фінансових операцій» 949 «Інші витати операційної діяльності»
7. Списуються одержані доходи на фінансові результати 733 «Інші доходи від фінансових операцій» 792 «Результат фінансових операцій»
Бартерні розрахунки. Обмін товару на переказний вексель.
1. Відвантажено товар (вартість з ПДВ) 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 702 «Дохід від реалізації товарів»
2. Податкові зобов’язання з ПДВ 702 «Дохід від реалізації товарів» 641 «Розрахунки за податками»
3. Списується вартість відвантаженого товару 902 «Собівартість реалізованих товарів» 28 «Товари»
4. Одержано переказний вексель (без ПДВ) 351 «Еквіваленти грошових коштів» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
5. Одночасно сума податкового кредиту з ПДВ за векселем 641 «Розрахунки за податками» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
6. Списуються витрати на фінансові результати 791 «Результат операційної діяльності» 902 «Собівартість реалізованих товарів»
7. Списуються одержані доходи на фінансові результати 702 «Дохід від реалізації товарів» 791 «Результат операційної діяльності»
Обмін векселя на товар
1. Відпущено вексель (ПДВ у складі ціни) 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 702 «Дохід від реалізації товарів»
2. Податкові зобов’язання з ПДВ 702 «Дохід від реалізації товарів» 641 «Розрахунки за податками»
3. Списується вартість реалізованого векселя 949 «Інші витати операційної діяльності» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
4. Одержано товар (без ПДВ) 28 «Товари» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
5. Відображено суму ПДВ (податковий кредит) 641 «Розрахунки за податками» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
6. Списуються витрати на зменшення фінансових результатів 791 «Результат операційної діяльності» 949 «Інші витати операційної діяльності»
7. Списуються доходи на фінансові результати 702 «Дохід від реалізації товарів» 791 «Результат операційної діяльності»
Придбання векселя в обмін на товар
1. Придбано вексель в обмін на товар (бартер) без ПДВ 351 «Еквіваленти грошових коштів» 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»
2. Нараховані податкові зобов’язання з ПДВ 643 «Податкові зобов’язання» 641 «Розрахунки за податками»
3. Відвантажено товари 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» 719 «Інші доходи від операційної діяльності»
4. Списана сума ПДВ на зменшення доходу 719 «Інші доходи від операційної діяльності» 643 «Податкові зобов’язання»
5. Списана собівартість реалізованих товарів вітчизняному покупцеві 902 «Собівартість реалізованих товарів» 28 «Товари»
6. Списана собівартість реалізованих товарів на фінансові результати 791 «Результат операційної діяльності» 902 «Собівартість реалізованих товарів»
7. Списані доходи на фінансові результати 719 «Інші доходи від операційної діяльності» 791 «Результат операційної діяльності»
Видача і погашення векселя з відстроченням
1. Видано вексель на суму 15 тис. доларів США (курс НБУ на дату оформлення векселя – 5,32 грн.\дол. США) $ 1500; грн. 79800 05 «Гарантії та забезпечення надані» -
2. Отримано дозвіл на відстрочення оплати (погашення) векселя терміном на 25 днів. Нараховано і сплачено суму за користування податковим кредитом. (1532 грн.) 92 «Адміністративні витрати» 94 «Інші витрати операційної діяльності» 64 «Розрахунки за податками й платежами»
64 «Розрахунки за податками й платежами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
3. Підлягає доплати різниця між перерахованою і вже сплаченою сумою за користування податковим кредитом (200 грн.) 92 «Адміністративні витрати» 94 «Інші витрати операційної діяльності» 64 «Розрахунки за податками й платежами»
64 «Розрахунки за податками й платежами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
4. Оплачено (погашено) вексель у зв’язку з несвоєчасністю вивезення готової продукції з давальницької сировини (курс НБУ на день платежу – 5,32 за долар США): А) сплачено суму податків (зборів) за векселем 79950 грн. 64 «Розрахунки за податками й платежами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
Б) відображено витрати на сплату податків – 79950 грн. 92 «Адміністративні витрати» 94 «Інші витрати операційної діяльності» 64 «Розрахунки за податками й платежами»
В) погашено вексель $ 1500/ грн. 79800 - 05 «Гарантії та забезпечення надані»
Якщо за результатами перерахунку виникає переплата векселедавцем суми користування кредитом (наприклад, облікова ставка НБУ зменшилась і виникла різниця в сумі 150 грн.), то її обліковують таким чином: А) відкориговано витрати на суму переплати (методом сторно) 150 грн. 92 «Адміністративні витрати» 94 «Інші витрати операційної діяльності» 64 «Розрахунки за податками й платежами»
Б) різницю за заявкою векселедавця повернено на його поточний рахунок або зараховано в рахунок оплати відповідних податків 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 64 «Розрахунки за податками й платежами» 64 «Розрахунки за податками й платежами» (за відповідним субрахунком)
Коригування витрат не проводиться за умови, якщо векселедавець виявляє бажання зарахувати суму переплати в рахунок відповідних платежів. Облік виданих векселів підприємства також можуть вести згідно з Інструкцією № 291 від 30.11.99року і на балансових рахунках № 62 «Короткострокові векселі видані» і № 68 «Розрахунки за іншими операціями», субрахунок № 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Порядок відображення операцій з видачі і погашення векселя буде таким:
1. Видача векселя на суму (15 тис. дол.. США) 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» 622 «Короткострокові векселі видані в іноземні валюті»
2. Погашення векселя на суму векселя, що була визначена за курсом НБУ на дату його видачі 622 «Короткострокові векселі видані в іноземні валюті» 685 «Розрахунки з іншими кредиторами»
  Видача векселів у забезпечені інших операціях
1. Фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників 45 «Вилучений капітал» 62 «Короткострокові векселі видані»
2. Погашення поточної заборгованості, її списання 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями» 62 «Короткострокові векселі видані»
3. Погашення заборгованості, забезпеченої виданими векселями 62 «Короткострокові векселі видані» 31 « Розрахунки в банках»
4. Передавання виданого векселя на користь векселедавця або платника для оплати за відвантажену продукцію списується в бухгалтерському обліку сторін заборгованість за векселями 63 «Розрахунки з постачальниками» 65 «Розрахунки за страхування» 84 «Інші витрати операційної діяльності» 62 «Короткострокові векселі видані»
  Погашення векселя за вартістю, нижчою від номіналу
1. Погашена вартість векселя., нижча за номінальну 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» 311 « Поточні рахунки в національній валюті»
2. Різниці, що виникла при погашені векселя, включено до складу доходу 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» 746 «Інші доходи від звичайної діяльності»
3. Одержаний дохід від погашення векселя включено до фінансового результату підприємства 746 «Інші доходи від звичайної діяльності» 793 « Результати іншої фінансової діяльності»