Загальні принципи формування фінансових результатів.

 

Яким би видом господарської діяльності не займалось б підприємство, в кінцевому підсумку його засновників і адміністрацію буде цікавити, які результати цієї діяльності. Загальний принцип визначення фінансових результатах діяльності підприємства за звітний період загальновідомий: необхідно країні доходи звітного періоду і витрати, понесені для отримання цих доходів. Це працює так званий принцип відповідності доходів і витрат.

Ще один найважливіший принцип - принцип нарахування. Він полягає в тому, що доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

І третій принцип, якого необхідно дотримуватися - принцип періодичності, який полягає в можливості розподілу діяльності підприємства на певні проміжки часу з метою складання фінансової звітності. Згідно з П (С) БО № 1 звітним періодом є календарний рік. Разом з тим, щоб отримати оперативну інформацію для прийняття управлінських рішень, встановлюють проміжні періоди - місяць, квартал.

Правильне застосування П (С) БО № 15, П (С) БО № 16 і трьох принципів - періодичності, нарахування, відповідності - дає можливість достовірно визначити і порівняти суми доходів і витрат кожного звітного періоду.

Бухгалтерський облік повинен давити достатньо інформації для аналізу і прийняття управлінських рішень, а значить, визначити просто загальний фінансовий результат не досить, необхідно визначати і огороджувати результати за видами діяльності підприємства. П (С) БО № 3 вимагає окремо відображати результат звичайної діяльності та результати від надзвичайних подій. Це пояснюється тим, що надзвичайні події можуть чинити істотний вплив на загальний фінансовий результат.

Звичайна діяльність - це будь-яка основна діяльність підприємства, а так само операції, що забезпечують основну діяльність або виникають внаслідок її проведення. У рамках звичайної діяльності виділяють операційну, фінансову та інвестиційну діяльність.

Надзвичайна подія - це подія або операція, яка відрізняється від звичайної діяльності підприємства, причому не очікується, що вона повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді.

Для обліку та узагальнення інформації про фінансові результати від звичайної діяльності та надзвичайних подій призначений рахунок 79 «Фінансові результати». Цей рахунок має такі субрахунки:

791 «Результат операційної діяльності»;

792 «Результат фінансових операцій»;

793 «Результат іншої звичайної діяльності»;

794 «результат надзвичайних подій».

За кредитом субрахунків рахунку 79 відображають суми, списані в порядку закриття відповідних рахунків обліку доходів, за дебетом - суми, списані в порядку закриття рахунків обліку витрат.

Визначаючи чистий фінансовий результат, наостанок закривають рахунок 98 "Податок на прибуток". Цей рахунок має субрахунки:

981 «Податок на прибуток від звичайної діяльності»;

982 «Податок на прибуток від надзвичайних подій».

Витрати з податку на прибуток від звичайної діяльності списують в дебет будь-якого з субрахунків 791 - 793 з вибору бухгалтера. Витрати з податку на прибуток від надзвичайних подій списують в дебет рахунку 794

Закриваючи рахунок 79, його сальдо списують на рахунок 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)», який має такі субрахунки:

441 «Прибуток не розподілений»;

442 «Непокриті збитки»;

443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».

При списанні фінансового результату роблять одну з двох записів:

- На суму чистого прибутку: Дт 79 - Кт 441;

- На суму чистого збитку: Дт 442 - Кт 79.