Порядок складання та подання фінансової звітності.

Підприємство складає квартальну та річну фінансову звіт­ність. Найбільшим за обсягом та інформативністю є річний звіт у складі: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал та приміток до звіту. Перед підготовкою та складанням річного фінансового звіту не­обхідно провести перевірку правильності та повноти відображен­ня в поточному обліку господарських операцій, оформлених відповідними документами, розподіл доходів і витрат між суміжни­ми звітними періодами, стану розрахунків з дебіторами і креди­торами, закриття рахунків доходів, витрат та фінансових резуль­татів, відображення чисті прибутків (збитків), їх розподіл або по­гашення. Якісна відмінність між квартальним і річним фінансо­вим звітом полягає в тому, що перший складають переважно за даними поточного обліку, а показники річної звітності підтвер­джуються результатами інвентаризації активів та зобов'язань, що підвищує рівень їх достовірності.

Порядок складання, подання та оприлюднення фінансової звітності визначається Законом України "Про бухгалтерський об­лік та фінансову звітність в Україні" і Постановою Кабінету міністрів України "Про порядок подання фінансової звітності". По­дання фінансової звітності адресатам може здійснюватися в такі основні способи:

- особистою передачею;

- поштою;

- телеграфом;

- засобами електронного зв'язку.

Підприємства подають фінансову звітність органам, до сфе­ри управління яких належать підприємства, трудовим колективам на їх вимогу; власникам (засновникам) відповідно до установчих документів та іншим користувачам.

Строки подання фінансової звітності визначаються законо­давством. Так, квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами адресатами до 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна — до 20 лютого наступного за звітним року. Місячний звіт про використання бю­джетних асигнувань подається підприємствами до 5 числа, на­ступного за звітним, квартальний — до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річний — до 22 січня наступного за звіт­ним року. Консолідовану фінансову звітність підприємства по­дають власникам не пізніше ніж за 45 днів після закінчення звіт­ного кварталу та не пізніше 15 квітня наступного за звітним року.

Датою подання фінансової звітності для підприємства вважа­ється день фактичної її передачі за належністю, а в разі надси­лання її поштою — дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, що обслуговує адресата. У разі, коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день.

Форми фінансової звітності підписують керівник і головний бухгалтер підприємства, які несуть повну відповідальність за до­стовірність звітних даних.

Фінансова звітність підприємства є відкритою, крім випадків, передбачених законодавством. Оприлюднення звітності — це офі­ційне подання фінансової звітності до органів державної влади та її публікація у засобах масової інформації. Окремі категорії під­приємств, до яких відносяться відкриті акціонерні товариства, емітенти цінних паперів, банки та інші фінансові посередники, зобов'язані не пізніше 1 червня наступного за звітним року оприлюднювати річну фінансову та консолідовану звітність шляхом публікації у ЗМІ або у вигляді окремих друкованих видань.

Відповідні органи при перевірці поданої на їхню адресу звітності встановлюють правильність оформлення звіту і звітних даних; наявність усіх звітних форм; взаємозв'язок і погодженість між окремими показниками та формами звітності. Затвердження звітності підприємства відповідним органом оформлюється актом (протоколом), у якому дається також оцінка діяльності підприємства та пропозиції щодо поліпшення його діяльності.