Поясніть, у чому полягає позитивний і негативний вплив профіциту бюджету на національну економіку.

Профіцит — позитивне сальдо бюджету, тобто перевищення доходів над видатками. Чинне законодавство передбачає, що профіцит бюджету затверджується виключно з метою погашення основної суми боргу та на забезпечення збереження розміру оборотної касової готівки.

Бюджетний профіцит є специфічним явищем. По-перше, як уже зазначалося, це досить відносний показник, адже завжди можна знайти певні напрями використання коштів. «Зайвих» грошей взагалі не буває. Так, згідно з Бюджетним кодексом України профіцит має затверджуватись виключно з метою погашення основної суми боргу. Але якщо погашення цього боргу включити у видатки бюджету (а саме до них вони і мають відноситися), то ніякого профіциту в бюджеті не буде. По-друге, слід відрізняти бюджетний профіцит від надлишку коштів, який підлягає вилученню до бюджету вищого рівня і характеризує міжбюджетні відносини. У будь-якому випадку бюджетний профіцит не може розглядатись як позитивний результат фінансової діяльності держави, ідентичний прибутку суб'єктів підприємництва.

Оскільки централізація фінансових ресурсів в руках органів влади завжди зменшує фінансові можливості господарюючих суб'єктів, заважаючи їм краще оснастити виробництво, швидше перейти на нові технології і добитися тим самим ефективніших результатів господарювання, то у зв'язку з цим зайва мобілізація доходів до бюджету лише шкодить. Саме із-за цього негативного впливу профіциту бюджету на економіку в законодавстві багатьох країн присутня правова норма, що забороняє формувати профіцитний бюджет.

Якщо профіцит бюджету виявиться в процесі виконання бюджету, то і тут його наявність не може бути оцінене однозначно позитивно. Профіцит бюджету, що виникає в результаті економнішого і ефективнішого використання бюджетних коштів при 100%-ном фінансуванні передбачених по бюджету витрат -- явище позитивне. Проте, якщо вищі доходи бюджету були отримані лише в результаті вигідний економічної кон'юнктури, що склалася, з'явилися наслідком економії, буму або недофінансування витрат і тому подібне, то позитивно оцінювати профіцит бюджету немає підстав. Але якою б не була причина утворення профіциту бюджету, необхідно прийняти заходи до збереження бюджетних коштів, не призначених для витрачання в рамках затвердженого бюджету. Як правило, ресурси, отримані при профіциті бюджету, прямують на поповнення резервів, на додаткове погашення боргових зобов'язань, на покриття витрат, що передбачаються в бюджеті на черговий фінансовий рік.