Витрати домогосподарства, їх види і класифікація

 

Формування доходів та витрат домогосподарств можливо подати у декількох формах. Одні домогосподарства повністю витрачають свої доходи на поточні витрати, інші розділяють доходи на поточні витрати та відкладена частина доходів на майбутні витрати (примітивні заощадження, які при вдалої організації в майбутньому збільшуються в обсягу та можуть використовуватися як на поточні витрати так і на подальші заощадження).

Витрати – зменшення фінансових ресурсів домог-ва.; сукупність платежів, які здійснються домогосподарством з метою забезпечення його життєдіяльності, що включають витрати на придбання продовольчих і непродовольчих товарів та оплату послуг, інвестиційні витрати, податки на доходи, майно та інші сплачені поточні трансферти Витрати домог-в х-ся наступними показниками, які відображаються в с-мі нац.рахунків:

1)грошові витрати, які складаються з суми споживчих витрат і неспоживчих витрат;

Споживчі витрати – всі витрати домог-в на купівлю продуктів харчування, на придбання непродовольчих товарів, витрати на комунальні послуги та ін.соц.послуг в сфері освіти, охорони здоров”я.

Такими чином, осносними статтями є споживчих витрат є продовольчі товари, непродовольчі товари і оплата послуг.

Неспоживчі витрати – витрати, пов”язані із веденням особистого підсобного г-ва, купівлею нерухомого майна (автомобілів, землі), з ремонтом житла, будівництвом житла, приростом вкладів в банківських установах, аліментів і інші витрати.

окремою група витрат, пов”язаних із сплатою податків, зборів і відрахувань. Доля цих витрат в сукупних витратах домог-ва є відносно незначною. Члени домог-ва виплачують різноманітні платежі, що охоплюють державні і місцеві податки та збори. До державних податків належать: податок з доходів фіз.осіб, податок на майно, що переходить у спадок, податок з власника транспортного засобу, мито, митні збори з фізичних осіб. Серед місцевих податків основними є податок на майно фіз.осіб, земельний податок та ін.

Найголовнішим з точки зору його тяжкості на платника являється податок з доходу, який стягується з сукупного доходу в грошовій формі в гривнях та ін.валюті на дату отримання доходу.

2)

В цілому доходи домог-в поділяються на:

- споживчі витрати;

- заощадження.

 

Вивчення сукупного попиту, який формують витрати домогосподарств, дає орієнтир підприємцям у тому, яка продукція користується попитом на ринку, а яка — ні, які товари слід випускати, а які — ні.