Неклітинні структури організму

Багатоклітинний організм, як зазначалося вище, крім клітин побудований також із неклітинних структур, які є похідними клітин. Неклітинні структури разом з клітинами зумовлюють цілісність і життєдіяльність організму. Вони становлять понад 50 % маси тіла і поділяються на ядерні, що мають ядра і виникають внаслідок злиття окремих клітин або внаслідок їх неза­вер­шеного подiлу, та без’ядерні — міжклітинну речовину. До ядерних неклітинних структур належать симпласти і синцитії.

Симпласти — постійні неклітинні структури організму, що мають великий об’єм цитоплазми і багато ядер. До симпластів належать м’язові волокна посмугованої скелетної м’язової тканини.

Синцитії (сукліття) — тимчасові неклітинні структури організму. Вони виникають під час розвитку статевих клітин, коли поділ клітин повністю не завершується і дочірні клітини з’єд­нані між собою цитоплазматичними містками, які з часом зникають.

Міжклітинна речовина — це продукт життєдіяльності окремих видів клітин. Вона побудована з волокнистих структур і безструктурної речовини (основна речовина), які розглядатимуться далі (див. розд. ”Загальна гістологія”).