Структура політики

Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки
Політичні відносини - взаємодія суб’єктів політики та влади
Політична організація - визначає роль інститутів, публічної влади як центрів управління, регулювання суспільних процесів
Політична свідомість - сукупність поглядів, знань, оцінок, орієнтації на збереження даної політичної системи, влади
Політична діяльність - активність, спрямована на зміну або збереження існуючих політичних відносин.
Політичний процес - форма функціонування політичної системи суспільства у просторі та часі

 

Оскільки рішення, які виробляє влада, є обов’язковими, політика пов’язана з правом, мораллю, які нормативно регулюють суспільні відносини. Політики немає у суспільстві, де люди поборюють одне одного, швидше керуючись принципом «Я буду мати», аніж «Я маю на це право».

Суб’єкти політики – індивіди, групи, установи (організації), які беруть участь в політиці. Розрізняють «суб’єктів політики» та «носіїв влади». Останні – це індивіди, організації, які наділені владними повноваженнями.

Об’єкти політики – явища суспільного життя, на які спрямована діяльність суб’єктів політики. Ними є політична, економічна, правова, духовна підсистеми суспільства, окремі соціуми та індивіди.

Виокремлюють види політики залежно від:

- її суб’єктів та носіїв влади – державну, партійну тощо;

- сфери – зовнішню, економічну, соціальну, військову тощо;

- рівня діяльності – локальну, регіональну, національну, міжнародну.

Функціїполітики. Першою часто називають інтеграцію суспільства, забезпечення його стабільності. Дійсно, завдяки владі регулюють сфери суспільного життя, встановлюють норми, забезпечується порядок. Але деякі дослідники вважають, що політика – передусім боротьба, конфлікт. К. Шмітт взагалі визначав її через поняття «ворога» і «друга». Отже, думка про інтеграцію суспільства як функцію політики має прихильників та опонентів. Але вони доповнюють одні інших. В політиці неминучі конфлікти, але її ціль – створення інститутів, що забезпечують їх розв’язання. За словами О. Богданова, гармонією є подолання, а не відсутність, протиріч.

Серед інших функцій політики виокремлюють: вираження інтересів соціальних груп, індивідів, управління політичними процесами, виявлення та вирішення конфліктів, соціалізацію індивідів. Але усі ці функції розкриваються через функцію інтеграції.