Мовне законодавство та мовна політика в Україні

Функціонування української літературної мови залежить від стану мовної політики в державі. Освіті, культурних традицій народу.

Мовна політики – це система заходів (політичних, юридичних, адміністративних). Спрямованих на регулювання мовних відносин в державі, зміну чи збереження мовної ситуації в державі.

Мовна політика є частиною національної політики, органічною складовою певного політичного курсу держави. Національна комісія зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права розробила концепцію державної мовної політики.

Концепція державної мовної політики – це система засадничих нормативних постанов,які ґрунтуються на компетентному оцінюванні мовної ситуації в Україні, і якими мають керуватися органи державної влади та органи місцевого самоврядування у своїй практичній діяльності, регулюючи суспільні відносини в мовній царині.

Мовна ситуація – ситуація взаємодії різних мов чи різних форм існування однієї мови в певній державі з огляду на їхню функціональну специфіку й ареал поширення.

Пріоритетом мовної політики в Україні є утвердження і розвиток української мови – головної ознаки ідентичності української нації, яка історично проживає на території України, становить абсолютну більшість її населення, дала офіційну назву державі.

Державна мовна політика на сьогодні має зосереджуватися на таких пріоритетних напрямках:

n внесення на розгляд Верховної Ради України проекту закону України про розвиток і застосування мов в Україні;

n приведення мовного законодавства і практики його застосування у сувору відповідність з Конституцією України та Рішенням Конституційного Суду України;

n утвердження української мови як державно на всій території України;

n створення незалежної нормативної бази підтримки і пільг для україномовних ЗМІ;

n вироблення дієвих засобів захисту від актів зовнішньої мовно-культурної експансії та публічної дискредитації української мови;

n поліпшення якості української мови на теле- і радіоканалах України;

n сприяння розвитку мов національних меншин;

n сприяння підвищенню загальної культури громадян України;

n створення системи контролю за дотриманням мовного законодавства.

Звичайно, вирішенням цих питань не вичерпується державна мовна політика. Держава має робити реальні кроки. Щоби мовний резонанс став реальністю.