Визначення процента націнки

Рентабельність інвестицій часто використовується компаніями як база для визначення процента націнки.

Приклад

Компанія розглядає можливість інвестиції в обладнання і поповнення оборотних засобів в сумі 2 міліони у.о.. Очікується щорічна реалізація 50 тисяч одиниць продукту. Виробнича собівартість одиниці продукту - 30 у.о.. Операційні витрати - 700 000 у.о. Компанія планує рентабельність інвестицій - 25%.

 

Процент націнки =

 

На од., у.о.

Виробничі витрати

Націнка ?%

Ціна

Цільове калькулювання (target costing)

При цільовому ціноутворенні ціна на продукт визначена з врахуванням цін конкурентів і впливу покупців. Завдання менеджменту - виготовити продукт, який буде успішно продаватися на ринку. Компанії необхідно вирахувати цільові витрати на продукт, які забезпечать допустимий прибуток.

Приклад:

Компанія планує виготовляти продукт, ринкова ціна якого складає 23 у.о. Обсяг виробництва і продажу запланований на рівні 10 000 од. Націнка до повних витрат - 15%. Операційні витрати, що виникають в зв’язку з виробництвом даного продукту складуть 50 000 у.о. в рік.

Продажі

мінус

Націнка

Операційні витрати

Цільові виробничі витрати - всього

Цільові виробничі витрати на одиницю

 

Припустимо, що виробництво потребуватиме інвестиції в сумі 300 000 у.о. і компанія планує прибуток на інвестований капітал 15%. Тоді цільові виробничі витрати на одиницю продукту складуть:

Продажі

мінус

Націнка

Операційні витрати

Цільові виробничі витрати - всього

Цільові виробничі витрати на одиницю

Порівняння традиційного американського і японського методів скорочення витрат:

 

 


Кайзен костинг (система калькулювання для безперервного вдосконалення)(kaizen costing) - своїм призначенням в якості методу скорочення витрат нагадує цільове калькулювання. Різниця полягає у тому, що ця система націлена на скорочення витрат на виробничій стадії повного життєвого циклу продукту. Кайзен – японський термін, який означає внесення покращень у процес невеликими, приростними порціями, а не шляхом масштабних іновацій. І це цілком зрозуміло, оскільки після того, як продукт запущений у виробництво, вносити великі зміни з ціллю скорочення витрат важко і економічно недоцільно. Основна відмінність системи калькулювання для безперервного вдосконалення від методу калькулювання цільової собівартості полягає в тому, що в останнього значно більше можливостей для реалізації змін, так як він застосовується на більш ранньому етапі життєвого циклу продукту.

Бенчмаркінг, еталонне оцінювання (benchmarking)- процес вивчення і адаптації найкращих методів (найкращих практик) інших організацій для вдосконалення власних результатів фірми і для впровадження еталону оцінки інших внутрішніх показників виконання.